RocketGenius - Gravity Forms - en to pt_BR translation catalogue (3298 entries)

en:  Bulk action
pt_BR:  Ação em massa

en:  Bulk action
pt_BR:  Ação em massa

en: "%s" indicates required fields
pt_BR: "%s" indica campos obrigatórios

en: "Other" Choice
pt_BR: Opção "Outro"

en: "Select All" Choice
pt_BR: Escolha "Selecionar tudo"

en: "Select All" text
pt_BR: Texto "Selecionar tudo"

en: %1$d of %2$d submissions met the speed check threshold (%3$d ms). Min required: %4$d. All speeds (ms): %5$s.
pt_BR: %1$d de %2$d envios atenderam ao limite de velocidade de verificação (%3$d ms). Mínimo exigido: %4$d. Todas as velocidades (ms): %5$s.

en: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Print Preview - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
pt_BR: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Visualizar impressão - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress

en: %1$s &lsaquo; Form Preview - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
pt_BR: %1$s &lsaquo; Pré-visualização do formulário - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress

en: %1$s at %2$s
pt_BR: %1$s às %2$s

en: %1$sAdd to Existing Content:%2$s %3$s
pt_BR: %1$sAdicionar ao conteúdo existente:%2$s %3$s

en: %1$sCreate New:%2$s %3$s
pt_BR: %1$sCriar novo:%2$s %3$s

en: %1$sLearn more%2$s about the shortcode.
pt_BR: %1$sSaiba mais%2$s sobre o código de acesso.

en: %1$sRegister%2$s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
pt_BR: %1$sRegistre%2$s sua cópia do Gravity Forms para receber acesso a atualizações automáticas e suporte. Precisa de uma chave de licença? %3$sCompre uma agora%4$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
pt_BR: %1$sVer detalhes %2$s da versão %3$s ou %4$satualizar agora%5$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
pt_BR: %1$sView versão %2$s detalhes %3$s.

en: %d entries
pt_BR: %d registros

en: %d file is invalid. | %d files are invalid.
pt_BR[0]: Arquivo %d é inválido
pt_BR[1]: Arquivos %d são inválidos

en: %d files
pt_BR: %d arquivos

en: %d of %d items shown. Edit choices to view all.
pt_BR: %d de %d itens mostrados. Edite as opções para visualizar tudo.

en: %s (Edit)
pt_BR: %s (Editar)

en: %s Feeds
pt_BR: %s feeds

en: %s Settings
pt_BR: Configurações %s

en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: %s deleted.
pt_BR: %s excluído.

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
pt_BR[0]: %s formulário excluído.
pt_BR[1]: %s formulários excluídos.

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
pt_BR[0]: %s formulário foi marcado como ativo.
pt_BR[1]: %s formulários foram marcados como ativos.

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
pt_BR[0]: %s formulário foi marcado como inativo.
pt_BR[1]: %s formulários foram marcados como inativos.

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
pt_BR[0]: %s movido para o lixo.
pt_BR[1]: %s movidos para a lixeira..

en: %s form restored. | %s forms restored.
pt_BR[0]: %s formulário restaurado.
pt_BR[1]: %s formulários restaurados.

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
pt_BR: %s foi captado com sucesso. Quantia: %s. ID da Transação: %s

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt_BR: %s foi desinstalado com sucesso. Ele pode ser reativado a partir da %spágina de plugins%s.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
pt_BR: %s solicitou permissão para assumir o controle destas configurações.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
pt_BR: %s solicitou permissão para assumir o controle deste registro.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
pt_BR: %s foi solicitda permissão para assumir o controle deste formulário.

en: %s has requested permission to take over control.
pt_BR: %s solicitou permissão para assumir o controle.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
pt_BR: %s assumiu o controle e está editando esta entrada.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
pt_BR: %s assumiu o controle e está editando este formulário.

en: %s has taken over and is currently editing.
pt_BR: %s assumiu o controle e está editando atualmente.

en: %s is currently editing
pt_BR: %s está editando atualmente

en: %s is currently editing this entry
pt_BR: %s está editando esta entrada.

en: %s is currently editing this form
pt_BR: %s assumiu o controle e está atualmente editando esta entrada.

en: %s is not a valid feed property
pt_BR: %s não é uma propriedade de feed válida

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
pt_BR: %s não pode ser executado porque o seu ambiente WordPress não atendeu aos requisitos mínimos.

en: %s marked as read.
pt_BR: %s marcado como lido.

en: %s marked as spam.
pt_BR: %s marcado como spam.

en: %s marked as unread.
pt_BR: %s marcados como não lidos.

en: %s moved to Trash.
pt_BR: %s enviado para a lixeira.

en: %s permanently deleted.
pt_BR: %s permanentemente excluído.

en: %s restored from the Trash.
pt_BR: %s restaurados da lixeira.

en: %s restored from the spam.
pt_BR: %s restaurados do spam.

en: %s settings updated.
pt_BR: %s Configurações atualizadas

en: %s starred.
pt_BR: %s com estrela.

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt_BR: %s desinstalado. Ele pode ser reativado na %spágina plugins%s.

en: %s unstarred.
pt_BR: %s sem estrela.

en: %s%% complete.
pt_BR: %s%% concluído.

en: %s: Checked "%s"
pt_BR: %s: Verificado"%s"

en: %s: Unchecked "%s"
pt_BR: %s: Não verificado"%s"

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
pt_BR: %sRegistre%s a sua cópia do Gravity Forms para receber suporte e atualizações automáticas. Precisa de uma chave de licença? %sAdquira uma agora%s.

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
pt_BR: %sEsta operação exclui TODAS as %s configurações%s. Se você continuar, você não será capaz de restaurar essas configurações.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt_BR: 'Cancelar' para abortar, 'OK' para excluir.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
pt_BR: 'Cancelar' para abortar, 'OK' para redefinir.

en: (Required)
pt_BR: (obrigatório)

en: (opens in a new tab)
pt_BR: (abre em uma nova aba)

en: , Row {0}
pt_BR: , Linha {0}

en: 1 Column
pt_BR: 1 coluna

en: 1 entry
pt_BR: 1 registro

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
pt_BR: 1 entrada movida para a lixeira. %sDesfazer%s

en: 1 item | %s items
pt_BR[0]: 1 Item
pt_BR[1]: %s itens

en: 1-3 years
pt_BR: 1 a 3 anos

en: 1-6 months
pt_BR: 1 a 6 meses

en: 10:00 am
pt_BR: 10h

en: 10:00 pm
pt_BR: 22h

en: 10:30 am
pt_BR: 10h30

en: 10:30 pm
pt_BR: 22h30

en: 11:00 am
pt_BR: 11h

en: 11:00 pm
pt_BR: 23h

en: 11:30 am
pt_BR: 11h30

en: 11:30 pm
pt_BR: 23h30

en: 12 hour
pt_BR: 12 horas

en: 12:00 am
pt_BR: 12h

en: 12:00 pm
pt_BR: 12h

en: 12:30 am
pt_BR: 12h30

en: 12:30 pm
pt_BR: 12h30

en: 1:00 am
pt_BR: 1h

en: 1:00 pm
pt_BR: 13h

en: 1:30 am
pt_BR: 1h30

en: 1:30 pm
pt_BR: 13h30

en: 2 Columns
pt_BR: 2 colunas

en: 2 to 3 times a month
pt_BR: 2 a 3 vezes ao mês

en: 2 to 3 times a week
pt_BR: 2 a 3 vezes por semana

en: 24 hour
pt_BR: 24 horas

en: 2:00 am
pt_BR: 2h

en: 2:00 pm
pt_BR: 14h

en: 2:30 am
pt_BR: 2h30

en: 2:30 pm
pt_BR: 14h30

en: 3 Columns
pt_BR: 3 colunas

en: 3:00 am
pt_BR: 3h

en: 3:00 pm
pt_BR: 15h

en: 3:30 am
pt_BR: 3h30

en: 3:30 pm
pt_BR: 15h30

en: 4 Columns
pt_BR: 4 colunas

en: 4.4 Stars
pt_BR: 4,4 estrelas

en: 4.7 Stars
pt_BR: 4,7 estrelas

en: 4:00 am
pt_BR: 4h

en: 4:00 pm
pt_BR: 16h

en: 4:30 am
pt_BR: 4h30

en: 4:30 pm
pt_BR: 16h30

en: 5 Columns
pt_BR: 5 colunas

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
pt_BR: Mostrando 5 itens de %d. Edite o campo para ver todos

en: 5:00 am
pt_BR: 5h

en: 5:00 pm
pt_BR: 17h

en: 5:30 am
pt_BR: 5h30

en: 5:30 pm
pt_BR: 17h30

en: 65 or Above
pt_BR: Acima de 65

en: 6:00 am
pt_BR: 6h

en: 6:00 pm
pt_BR: 18h

en: 6:30 am
pt_BR: 6h30

en: 6:30 pm
pt_BR: 18h30

en: 7:00 am
pt_BR: 7h

en: 7:00 pm
pt_BR: 19h

en: 7:30 am
pt_BR: 7h30

en: 7:30 pm
pt_BR: 19h30

en: 8:00 am
pt_BR: 8h

en: 8:00 pm
pt_BR: 20h

en: 8:30 am
pt_BR: 8h30

en: 8:30 pm
pt_BR: 20h30

en: 9:00 am
pt_BR: 9h

en: 9:00 pm
pt_BR: 21h

en: 9:30 am
pt_BR: 9h30

en: 9:30 pm
pt_BR: 21h30

en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
pt_BR: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="Ver %1$s versão %2$s detalhes" href="%3$s">

en: <em>Disclaimer: This template is provided for example purposes only. It is not a legal agreement and should not be used as-is. Please replace all of the text with your own consent language tailored to your organization, legal requirements, and intended use.</em>
    
    							I understand the testimonial I provided (hereinafter called “The Testimonial”), including all text, images, and video provided, may be used in marketing and promoting the products and services of [ Company Name ].
    
    							I authorize [ Company Name ], along with its employees, contractors, and representatives, to use The Testimonial in marketing and promotional efforts, including but not limited to websites, advertisements, social media, brochures, and event materials.
    
    							I waive any right to inspect, edit, or approve materials where The Testimonial is used. I also waive any claim to copyright ownership of The Testimonial or related materials, and any claim to financial compensation or gain from its use.
    
    							[ Company Name ] may make reasonable edits to The Testimonial for clarity, length, or formatting purposes, while maintaining the original meaning. I agree that my comments may be published as written.
pt_BR: <em>Isenção de responsabilidade: Este modelo é fornecido apenas para fins de exemplo. Não se trata de um contrato legal e não deve ser usado como está. Substitua todo o texto pelo seu próprio texto de consentimento, adaptado à sua organização, aos requisitos legais e ao uso pretendido.</em>
    
    Entendo que o depoimento que forneci (doravante denominado "O Depoimento"), incluindo todos os textos, imagens e vídeos fornecidos, pode ser usado para fins de marketing e promoção dos produtos e serviços da [Nome da Empresa].
    
    Autorizo ​​a [Nome da Empresa], juntamente com seus funcionários, contratados e representantes, a usar o Depoimento em esforços de marketing e promoção, incluindo, entre outros, sites, anúncios, mídias sociais, folhetos e materiais de eventos.
    
    Renuncio a qualquer direito de inspecionar, editar ou aprovar materiais onde o Depoimento seja usado. Também renuncio a qualquer reivindicação de propriedade de direitos autorais sobre o Depoimento ou materiais relacionados, e a qualquer reivindicação de compensação financeira ou ganho por seu uso.
    
    [Nome da Empresa] pode fazer edições razoáveis ​​no Depoimento para fins de clareza, extensão ou formatação, mantendo o significado original. Concordo que meus comentários podem ser publicados conforme escritos.

en: <em>Disclaimer: This template is provided for example purposes only. It is not a legal agreement and should not be used as-is. Please replace all of the text with your own consent language, policies, or contract terms that are appropriate for your specific use case.</em>
    
    							[ Insert policy, contract, or agreement details here ]
    
    							By signing this form, I confirm that I have read and understood the terms outlined above.
    
    							I freely and voluntarily give my consent to participate in the activity, program, or service described. I understand the responsibilities, requirements, and any potential risks involved.
    
    							I accept the terms and conditions of this agreement and agree to comply with all related rules and policies. I understand that I may withdraw my consent at any time by contacting the organization, recognizing that doing so may affect my ability to continue with the related service or activity.
pt_BR: <em>Isenção de responsabilidade: Este modelo é fornecido apenas para fins de exemplo. Não se trata de um contrato legal e não deve ser usado como está. Substitua todo o texto pelo seu próprio texto de consentimento, políticas ou termos contratuais apropriados para o seu caso de uso específico.</em>
    
    [Insira os detalhes da política, contrato ou acordo aqui]
    
    Ao assinar este formulário, confirmo que li e entendi os termos descritos acima.
    
    Eu dou meu consentimento livre e voluntariamente para participar da atividade, programa ou serviço descrito. Entendo as responsabilidades, os requisitos e quaisquer riscos potenciais envolvidos.
    
    Aceito os termos e condições deste contrato e concordo em cumprir todas as regras e políticas relacionadas. Entendo que posso revogar meu consentimento a qualquer momento entrando em contato com a organização, reconhecendo que isso pode afetar minha capacidade de continuar com o serviço ou atividade em questão.

en: <em>This page does not exist.</em>
pt_BR: <em>Esta página não existe.</em>

en: <p>Dear {Your Name (First):1.3} </p><p>Thank you for making a gift certificate purchase.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} gift certificate will now be emailed to {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>We will email you a receipt for your purchase shortly.</p>
pt_BR: <p>Prezado {Your Name (First):1.3} </p><p>Obrigado por comprar um vale-presente.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} agora será enviado por e-mail para {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>Enviaremos um recibo por e-mail para você em breve.</p>

en: <p>Gift Certificate ID: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Dear {Name of Recipient (First):3.3},</p><p>We are delighted to send you this gift certificate worth {Gift Certificate Amount:9} from {Your Name (First):1.3} {Your Name (Last):1.6}.</p><p>Here's a message from them to you...</p><p><blockquote>{Add a message to your gift certificate...:17}</blockquote></p><p>We look forward to seeing you in-store to redeem your gift certificate!</p>
pt_BR: <p>ID do vale-presente: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Caro {Nome do Destinatário (Primeiro): 3.3},</p><p>Temos o prazer de enviar a você este vale-presente no valor de {Valor do vale-presente:9} de {Seu nome (nome):1,3} {Seu nome (sobrenome):1,6}.</p><p>Aqui está uma mensagem deles para você...</p><p><blockquote>{Adicione uma mensagem ao seu vale-presente...:17}</blockquote></p><p>Esperamos vê-lo na loja para resgatar seu vale-presente!</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch and entering our competition. Keep an eye on your inbox as winners will be contacted via email.</p><p>Good Luck!</p>
pt_BR: <p>Olá, {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por entrar em contato e participar da nossa competição. Fique de olho na sua caixa de entrada, pois os vencedores serão contatados por e-mail.</p><p>Boa sorte!</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch. We have received your inquiry and will get back to you within one business day.</p>
pt_BR: <p>Olá, {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por entrar em contato. Recebemos sua consulta e retornaremos em um dia útil.</p>

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for registering for our event. We look forward to seeing you!</p>
pt_BR: <p>Olá, {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por se registrar em nosso evento. Estamos ansiosos para vê-lo!</p>

en: <p>Hi {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for submitting your application. We are in the process of reviewing it and will get in touch with you shortly.</p>
pt_BR: <p>Oi {Nome (Primeiro):1.3},</p><p>Obrigado por enviar sua inscrição. Estamos analisando e entraremos em contato com você em breve.</p>

en: <strong>I agree to the competition terms and conditions.</strong>
pt_BR: <strong>Eu concordo com os termos e condições da competição.</strong>

en: <strong>I agree to the terms and conditions.</strong>
pt_BR: <strong>Eu concordo com os termos e condições.</strong>

en: A comprehensive membership registration form with Stripe payment processing.
pt_BR: Um formulário completo de inscrição de membros com processamento de pagamentos via Stripe.

en: A comprehensive sponsorship form for events with multiple tiers and payment processing.
pt_BR: Um formulário de patrocínio completo para eventos com múltiplos níveis e processamento de pagamentos.

en: A consent form with signature, name, phone, email, and address fields.
pt_BR: Um formulário de consentimento com campos de assinatura, nome, telefone, e-mail e endereço.

en: A donation form for multiple purposes
pt_BR: Um formulário de doação para múltiplos propósitos

en: A form can only contain one CAPTCHA field.
pt_BR: Um formulário pode conter apenas um campo CAPTCHA.

en: A form can only contain one Credit Card field.
pt_BR: Um formulário pode conter apenas um campo de cartão de crédito.

en: A form can only contain one Post Body field.
pt_BR: Um formulário pode conter apenas um campo corpo da postagem.

en: A form can only contain one Post Excerpt field.
pt_BR: Um formulário pode conter apenas um campo trecho da postagem.

en: A form can only contain one Post Title field.
pt_BR: Um formulário pode conter apenas um campo título da postagem.

en: A form can only contain one Shipping field.
pt_BR: Um formulário pode conter apenas um campo de envio.

en: A form description goes here
pt_BR: Uma descrição do formulário vai aqui

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via PayPal
pt_BR: Um formulário que permite vender produtos e permitir que seus clientes paguem via PayPal

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via Stripe
pt_BR: Um formulário que permite vender produtos e permitir que seus clientes paguem via Stripe

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via different payment gateways
pt_BR: Um formulário que permite vender produtos e permitir que seus clientes paguem por meio de diferentes gateways de pagamento

en: A form that allows your users to enter a contest
pt_BR: Um formulário que permite que seus usuários participem de um concurso

en: A new blank form
pt_BR: Um novo formulário em branco

en: A new form
pt_BR: Um novo formulário

en: A picture is worth a thousand words! The new Image Choice field lets you add stylish images straight from the media library to your choices. Easily create beautiful forms with eye-catching images that speak to your users.
pt_BR: Uma imagem vale mais que mil palavras! O novo campo Image Choice permite que você adicione imagens estilosas diretamente da biblioteca de mídia às suas escolhas. Crie facilmente formulários bonitos com imagens atraentes que falam com seus usuários.

en: A simple and basic contact form with only two fields
pt_BR: Um formulário de contato simples e básico com apenas dois campos

en: A simple form to collect testimonials from customers.
pt_BR: Um formulário simples para coletar depoimentos de clientes.

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
pt_BR: Uma chave de licença válida é necessária para acesso a atualizações automáticas de plug-ins e suporte ao produto.

en: API Functions
pt_BR: Funções da API

en: API Key successfully updated.
pt_BR: Chave API atualizada com sucesso.

en: API Keys
pt_BR: Chaves de API

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
pt_BR: Maio

[ctx: Abbreviation: Year]
en: YYYY
pt_BR: AAAA

en: About %1$s &lsaquo; System Status &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress
pt_BR: Sobre %1$s &lsaquo; Status do sistema &lsaquo; Gravity Forms &lsaquo; WordPress

en: About %s
pt_BR: Sobre %s

en: About You
pt_BR: Sobre você

en: About the Image Choice field
pt_BR: Sobre o campo Escolha de Imagem

en: About the Multiple Choice field
pt_BR: Sobre o campo de múltipla escolha

en: About the Same
pt_BR: O mesmo

en: Above inputs
pt_BR: Acima dos campos

en: Accent
pt_BR: Sotaque

en: Accept
pt_BR: Aceitar

en: Accept online payments
pt_BR: Aceite pagamentos on-line

en: Accepted file types: %s
pt_BR: Tipos de arquivo aceitos: %s

en: Accepted file types: %s.
pt_BR: Tipos de arquivos permitidos: %s

en: Access denied
pt_BR: Acesso negado

en: Access denied.
pt_BR: Acesso negado.

en: Account Access
pt_BR: Acesso à conta

en: Accounting Software
pt_BR: Software de contabilidade

en: Accounting/Finance
pt_BR: Contabilidade / Finanças

en: Acme Products fulfils all my form needs
pt_BR: Os produtos Acme atendem a todas as minhas necessidades de formulário

en: Across
pt_BR: Entre

en: Activate License
pt_BR: Ativar licença

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
pt_BR: Ative esta opção para permitir que os usuários ignorem esse campo e submetam os valores inseridos no campo associado. Isso é útil para os campos de endereço de entrega e cobrança, por exemplo.

en: Activated by Default
pt_BR: Ativado por padrão

en: Activated by default
pt_BR: Ativado por padrão

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Active Columns
pt_BR: Ativar colunas

en: Active Plugins
pt_BR: Plugins Ativos

en: Active Subscription
pt_BR: Assinatura ativa

en: Active Theme
pt_BR: Tema ativo

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Another Rule
pt_BR: Adicionar outra regra

en: Add Block To Page
pt_BR: Adicionar bloco à página

en: Add Bulk Choices
pt_BR: Adicionar Bulk Choices

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
pt_BR: Adicione opções para este campo. Você pode marcar uma opção como selecionada por padrão usando os botões à esquerda.

en: Add Custom
pt_BR: Adicionar personalizado

en: Add Custom Key
pt_BR: Adicionar chave personalizada

en: Add Custom Value
pt_BR: Adicionar Valor Personalizado

en: Add Fields
pt_BR: Adicionar campos

en: Add Form
pt_BR: Adicionar Formulário

en: Add Gravity Form
pt_BR: Adicionar Gravity Form

en: Add Icon URL
pt_BR: Adicionar URL do Ícone

en: Add Key
pt_BR: Adicionar chave

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Add New Key
pt_BR: Adicionar nova chave

en: Add Note
pt_BR: Adicionar nota

en: Add Star
pt_BR: Adicionar estrela

en: Add a %s field to your form.
pt_BR: Adicione um campo %s ao seu formulário.

en: Add a condition
pt_BR: Adicionar uma condição

en: Add a message to your gift certificate...
pt_BR: Adicione uma mensagem ao seu vale-presente...

en: Add a new row
pt_BR: Adicionar linha

en: Add another row
pt_BR: Adicionar outra linha

en: Add choice
pt_BR: Adicionar escolha

en: Add page break between entries
pt_BR: Adicionar quebra de página entre os registros

en: Add to Existing Content
pt_BR: Adicionar ao conteúdo existente

en: Add-On Framework
pt_BR: Framework de Add-On

en: Add-On Page
pt_BR: Página Complementar

en: Add-On Settings
pt_BR: Configurações do complemento

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
pt_BR: O add-on browser está indisponível no momento. Tente novamente mais tarde.

en: Add-Ons
pt_BR: Add-ons

en: Add-Ons - Gravity Forms
pt_BR: Complementos - Gravity Forms

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
pt_BR: Adicionar lógica condicional ao botão de envio do formulário pode causar problemas de usabilidade para alguns usuários e afetar negativamente a acessibilidade do formulário. Saiba mais sobre a lógica condicional do botão em nossa %1$sdocumentação%2$s.

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address (Address Line 2)
pt_BR: Endereço (complemento)

en: Address (City)
pt_BR: Endereço (cidade)

en: Address (Country)
pt_BR: Endereço (país)

en: Address (State / Province)
pt_BR: Endereço (estado)

en: Address (Street Address)
pt_BR: Endereço (rua)

en: Address (Zip / Postal Code)
pt_BR: Endereço (CEP)

en: Address 2
pt_BR: Complemento

en: Address Fields
pt_BR: Campos de Endereço

en: Address Line 2
pt_BR: Bairro e Complemento

en: Address Type
pt_BR: Tipo de Endereço

en: Address of Recipient
pt_BR: Endereço do destinatário

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
pt_BR: Adiciona um campo captcha ao seu formulário para ajudar a proteger seu site contra spam e abuso de bot.

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
pt_BR: Adiciona um separador de conteúdo ao formulário para ajudar a organizar grupos de campos. Este é um elemento visual e não coleta dados.

en: Admin Field Label
pt_BR: Rótulo do campo do Admin

en: Admin Label
pt_BR: Rótulo do Admin

en: Admin Notification
pt_BR: Notificação da administração

en: Administrative
pt_BR: Administrativo

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Contact Form
pt_BR: Formulário de contato avançado

en: Advanced Fields
pt_BR: Campos avançados

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
pt_BR: Campos Avançados são para usuários específicos. Eles fornecem formatações avançadas de campos como Nome, Email, Endereço etc.

en: Advanced Options
pt_BR: Opções avançadas

en: Advertisement
pt_BR: Propaganda

en: Advertising
pt_BR: Anúncio

en: Advertising/Public Relations
pt_BR: Publicidade / Relações Públicas

en: Aerospace/Aviation
pt_BR: Aerospacial / Aviação

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Africa
pt_BR: África

en: Age
pt_BR: Idade

en: Agender
pt_BR: Sem gênero

en: Aggregate Rank
pt_BR: Classificação agregada

en: Agree
pt_BR: Concordo

en: Agreement
pt_BR: Concordância

en: Agriculture
pt_BR: Agricultura

en: Ajax error while adding field. Please refresh the page and try again.
pt_BR: Erro Ajax ao adicionar campo. Atualize a página e tente novamente.

en: Ajax error while changing input type. Please refresh the page and try again.
pt_BR: Erro Ajax ao alterar o tipo de entrada. Atualize a página e tente novamente.

en: Ajax error while deleting field.
pt_BR: Erro no Ajax ao excluir o campo.

en: Ajax error while selecting a form
pt_BR: Erro de Ajax ao selecioanr o formulário.

en: Ajax error while setting entry property
pt_BR: Erro do Ajax ao definir propriedade

en: Ajax error while updating form
pt_BR: Erro de Ajax ao atualizar o formulário

en: Akismet Integration
pt_BR: Integração com o Akismet

en: Akismet Spam Filter
pt_BR: Filtro de spam do Akismet

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Argelia

en: All %s{0}%s entries have been selected.
pt_BR: Todas os %s{0}%s registros foram selecionados.

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
pt_BR: Todos os %s {0} %s registros nesta página estão selecionados.

en: All Categories
pt_BR: Todas Categorias

en: All Forms
pt_BR: Todos os formulários

en: All Pricing Fields
pt_BR: Todos os Campos de Preço

en: All Submitted Fields
pt_BR: Todos os Campos Enviados

en: All choices are selected.
pt_BR: Todas as opções são selecionadas.

en: All choices are unselected.
pt_BR: Todas as opções são desmarcadas.

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
pt_BR: Todos os outros caracteres são valores reais e serão exibidos automaticamente.

en: Allow field to be populated dynamically
pt_BR: Permitir o campo ser preenchido dinamicamente

en: Allow users to choose from a list of images.
pt_BR: Permita que os usuários escolham em uma lista de imagens.

en: Allow users to choose from a list of options.
pt_BR: Permita que os usuários escolham entre uma lista de opções.

en: Allow your users to apply for a job
pt_BR: Permita que seus usuários se candidatem a um emprego

en: Allow your users to purchase a gift certificate
pt_BR: Permita que seus usuários comprem um vale-presente

en: Allowable form fields
pt_BR: Campos de formulário permitidos

en: Allowed File Extensions
pt_BR: Extensões de arquivo permitidas

en: Allowed Files
pt_BR: Extensões permitidas

en: Allowed file extensions
pt_BR: Extensões de arquivo permitidas

en: Allows a quantity to be specified for product field.
pt_BR: Permite que uma quantidade seja especificada para o campo do produto.

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
pt_BR: Permite que uma taxa de envio seja adicionada ao total do formulário.

en: Allows multi-page forms.
pt_BR: Permite formulários de várias páginas.

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
pt_BR: Permite que a notificação seja enviada para endereços de e-mail diferentes dependendo dos valores selecionados no formulário.

en: Allows the creation of products in the form.
pt_BR: Permite a criação de produtos no formulário.

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
pt_BR: Permite ao usuário adicionar/remover linhas adicionais de informações por campo.

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
pt_BR: Permite que o usuário insira uma senha e a confirme. A senha será mascarada com manchas ou asteriscos.

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
pt_BR: Permite que o usuário selecione uma categoria para a postagem que está criando.

en: Allows users to enter a date.
pt_BR: Permite que os usuários insiram uma data.

en: Allows users to enter a number.
pt_BR: Permite que os usuários insiram um número.

en: Allows users to enter a phone number.
pt_BR: Permite que os usuários insiram um número de telefone.

en: Allows users to enter a physical address.
pt_BR: Permite que os usuários insiram um endereço físico.

en: Allows users to enter a valid email address.
pt_BR: Permite que os usuários insiram um endereço de e-mail válido.

en: Allows users to enter a website URL.
pt_BR: Permite que os usuários insiram o URL de um site.

en: Allows users to enter credit card information.
pt_BR: Permite que os usuários insiram informações de cartão de crédito.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
pt_BR: Permite que os usuários insiram seus nomes no formato que você especificou.

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
pt_BR: Permite que os usuários selecionem várias opções disponíveis na caixa de seleção múltipla.

en: Allows users to select one option from a list.
pt_BR: Permite que os usuários selecionem uma opção de uma lista.

en: Allows users to select one or many checkboxes.
pt_BR: Permite que os usuários selecionem uma ou várias caixas de seleção.

en: Allows users to select options for products created by a product field.
pt_BR: Permite que os usuários selecionem opções para produtos criados por um campo de produto.

en: Allows users to submit a single line of text.
pt_BR: Permite que os usuários enviem uma única linha de texto.

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
pt_BR: Permite que os usuários enviem um tempo em horas e minutos.

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
pt_BR: Permite que os usuários enviem dados que são usados como trechos de uma postagem.

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
pt_BR: Permite que os usuários enviem dados que são usados como um valor de campo personalizado para uma postagem.

en: Allows users to submit multiple lines of text.
pt_BR: Permite aos usuários enviarem várias linhas de texto.

en: Allows users to submit the body content for a post.
pt_BR: Permite que os usuários enviem o conteúdo do corpo para uma postagem.

en: Allows users to submit the tags for a post.
pt_BR: Permite que os usuários enviem as tags para uma postagem.

en: Allows users to submit the title for a post.
pt_BR: Permite que os usuários enviem o título de uma postagem.

en: Allows users to upload a file.
pt_BR: Permite que os usuários carreguem um arquivo.

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
pt_BR: Permite que os usuários carreguem uma imagem que é adicionada à Biblioteca de mídia e Galeria para a postagem que é criada.

en: Also email this note to
pt_BR: Enviar esta nota para o e-mail

en: Alternative Text
pt_BR: Texto Alternativo

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Amharic
pt_BR: Amárico

en: Amount
pt_BR: Valor

en: An advanced contact form.
pt_BR: Um formulário de contato avançado.

en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
pt_BR: Um rótulo vazio viola %1$sWCAG%2$s. Use um texto descritivo para o seu rótulo. Para ocultar o rótulo, use a configuração "Visibilidade do rótulo do campo".

en: An error occurred while saving the form.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar o formulário.

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
pt_BR: Um erro impediu que o registro deste formulário fosse salvo. Contate o suporte.

en: An example of reCAPTCHA
pt_BR: Um exemplo de reCAPTCHA

en: Animated transitions
pt_BR: Transições animadas

en: Another Amazing Product
pt_BR: Outro produto incrível

en: Answer A
pt_BR: Resposta A

en: Answer B
pt_BR: Resposta B

en: Answer C
pt_BR: Resposta C

en: Antarctica
pt_BR: Antártida

en: Anti Spam Services
pt_BR: Serviços anti-spam

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Any form field
pt_BR: Qualquer campo

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply filters
pt_BR: Aplicar filtros

en: Apr
pt_BR: abr

en: April
pt_BR: abril

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Are you sure you want to remove this item?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este item?

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
pt_BR: Tem certeza que deseja cancelar essas alterações?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir esta confirmação?

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
pt_BR: Tem certeza que você gostaria de redefinir as Visualizações dos formulários selecionados?

en: Are you sure?
pt_BR: Tem certeza?

en: Are you the primary contact for this sponsorship?
pt_BR: Você é o contato principal para este patrocínio?

en: Armed Forces Americas
pt_BR: Forças Armadas das Américas

en: Armed Forces Europe
pt_BR: Forças Armadas da Europa

en: Armed Forces Pacific
pt_BR: Forças Armadas do Pacífico

en: Armenian
pt_BR: Armênio

en: Arts/Entertainment/Publishing
pt_BR: Artes / Entretenimento / Editora

en: As part of our continuing commitment to make form building available to everyone, we have improved the accessibility of the form editor. If you rely on keyboard navigation or screen readers, you’ll now have an easier time navigating the field settings.
pt_BR: Como parte do nosso compromisso contínuo de tornar a criação de formulários disponível para todos, melhoramos a acessibilidade do editor de formulários. Se você depende da navegação por teclado ou leitores de tela, agora terá mais facilidade para navegar nas configurações de campo.

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
pt_BR: Como este site não suporta tarefas em segundo plano, o processo de atualização levará mais tempo do que o normal e o status será alterado com pouca frequência.

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Asia
pt_BR: Ásia

en: Associate Degree
pt_BR: Diploma Associado

en: Asterisk: *
pt_BR: Asterisco: *

en: At least one field must be filled out
pt_BR: Pelo menos um campo deve ser preenchido

en: Attach uploaded fields to notification
pt_BR: Anexe os campos carregados à notificação

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Attribute
pt_BR: Atributo

en: Aug
pt_BR: ago

en: August
pt_BR: agosto

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Australian Dollar
pt_BR: Dólar australiano

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Authentication ( API version 1 )
pt_BR: Autenticação (versão 1 da API)

en: Authentication ( API version 2 )
pt_BR: Autenticação (API versão 2)

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
pt_BR: A autorização foi anulada. ID da transação: %s.

en: Authorized
pt_BR: Autorizado

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Auto-Formatting
pt_BR: Auto-Formatação

en: Auto-formatting
pt_BR: Formatação automática

en: Auto-updates unavailable.
pt_BR: Atualizações automáticas desativadas

en: Autocomplete Attribute
pt_BR: Atributo de preenchimento automático

en: Autocomplete Attribute:
pt_BR: Atributo de preenchimento automático:

en: Autocomplete Attributes
pt_BR: Atributos de preenchimento automático

en: Automatic Background Updates
pt_BR: Atualizações automáticas em segundo plano

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
pt_BR: A migração automática em segundo plano está desativada, mas o banco de dados precisa ser atualizado para a versão.%s.%s

en: Automotive
pt_BR: Automotivo

en: Average Global Score
pt_BR: Pontuação Média Global

en: Average Row Score
pt_BR: Pontuação média

en: Average Score
pt_BR: Pontuação média

en: Average global score
pt_BR: Pontuação média global

en: Average score
pt_BR: Pontuação média

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Azerbaijani
pt_BR: Azerbaijanês

en: BCC
pt_BR: CCO

en: Bachelor's Degree
pt_BR: Diploma de Bacharel

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back To Dashboard
pt_BR: Voltar ao painel

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Background Updates
pt_BR: Atualizações de segundo plano

en: Background tasks
pt_BR: Tarefas em segundo plano

en: Background updates
pt_BR: Atualizações de segundo plano

en: Bad
pt_BR: Ruim

en: Bad request
pt_BR: Erro de solicitação

en: Badge Position
pt_BR: Posição do selo

en: Banking
pt_BR: Bancário

en: Banking/Mortgage
pt_BR: Banco / Hipoteca

en: Base Price
pt_BR: Preço Base

en: Basque
pt_BR: Basco

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Below inputs
pt_BR: Abaixo dos campos

en: Best Time To Call You
pt_BR: Melhor hora para te ligar

en: Best Time to Call You
pt_BR: Melhor hora para te ligar

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Billing
pt_BR: Cobrança

en: Billing Address
pt_BR: Endereço de Cobrança

en: Billing Cycle
pt_BR: Ciclo de Pagamento

en: Billing Information
pt_BR: Informações de Cobrança

en: Blank Form
pt_BR: Formulário em branco

en: Blind Carbon Copy Addresses
pt_BR: Endereços de Cópia carbono oculta

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Body
pt_BR: Corpo

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
pt_BR: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Border
pt_BR: Borda

en: Border Radius
pt_BR: Raio da Borda

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Hezergovina

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Bottom Left
pt_BR: Embaixo à esquerda

en: Bottom Right
pt_BR: Embaixo à direita

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Brazilian Real
pt_BR: Real brasileiro

en: British Columbia
pt_BR: Colúmbia Britânica

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: Browser details
pt_BR: Detalhes do navegador

en: Build custom business solutions
pt_BR: Crie soluções de negócios personalizadas

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Bulgarian
pt_BR: Búlgaro

en: Bulk Add / Predefined Choices
pt_BR: Adicionar em Massa / Opções pré-definidas

en: Bulk Print
pt_BR: Imprimir em massa

en: Business Development
pt_BR: Desenvolvimento de Negócios

en: Business Opportunity
pt_BR: Oportunidade de Negócios

en: Button Styles
pt_BR: Estilos de botão

en: Button Text:
pt_BR: Texto do botão:

en: Buy Now
pt_BR: Comprar agora

en: By checking this box, I confirm that the information provided is accurate and that our organization agrees to participate as a sponsor under the event’s terms and conditions.
pt_BR: Ao marcar esta caixa, confirmo que as informações fornecidas são precisas e que nossa organização concorda em participar como patrocinadora, de acordo com os termos e condições do evento.

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
pt_BR: Ao desativar as Atualizações de segundo plano seu site não poderá receber correções de bugs críticos e melhorias de segurança. Só recomendamos fazer isso se você é experiente em gerenciar um site WordPress e aceita os riscos envolvidos em manter seu site WordPress atualizado manualmente.

en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
pt_BR: Ao selecionar essa opção, o script %s jQuery será aplicado a esse campo, permitindo que os recursos de pesquisa sejam direcionados para os campos Drop Down e uma interface mais amigável para os campos de seleção múltipla.

en: CAPTCHA Badge Position
pt_BR: Posição do selo do CAPTCHA

en: CAPTCHA Type
pt_BR: Tipo de CAPTCHA

en: CSS Class Name
pt_BR: Nome da classe CSS

en: CSS Ready Classes
pt_BR: Classes CSS

en: CSS Selectors
pt_BR: Seletores CSS

en: CSS Targeting Examples
pt_BR: Exemplos de segmentação CSS

en: Calculation
pt_BR: Cálculo

en: Calendar Icon
pt_BR: Ícone de Calendário

en: California
pt_BR: Califórnia

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Can't find your form? Make sure it is active.
pt_BR: Não consegue encontrar seu formulário? Verifique se ele está ativado.

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Canadian
pt_BR: Canadense

en: Canadian Dollar
pt_BR: Dólar canadense

en: Canadian Province/Territory
pt_BR: Províncias / Territórios canadenses

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Subscription
pt_BR: Cancelar assinatura

en: Cancel this upload
pt_BR: Cancelar este envio

en: Cancel to stop, OK to delete.
pt_BR: 'Cancelar' para abortar, 'OK' para excluir.

en: Canceled
pt_BR: Cancelada

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Cancelled Subscription
pt_BR: Assinatura cancelada

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
pt_BR: Não é possível enviar o email porque o endereço em DE é inválido.

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
pt_BR: Não é possível enviar o eumail porque o endereço em PARA é inválido.

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
pt_BR: Não é possível enviar o email porque não há ASSUNTO nem MENSAGEM.

en: Caption
pt_BR: Texto

en: Carbon Copy Addresses
pt_BR: Endereços de Cópia Carbono

en: Card
pt_BR: Cartão

en: Card Details
pt_BR: Detalhes do cartão

en: Card Number
pt_BR: Número do cartão

en: Card Type
pt_BR: Tipo de Cartão

en: Cardholder Name
pt_BR: Nome do titular

en: Catalan
pt_BR: Catalão

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: República Central Africana

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Change options related to the form editor.
pt_BR: Altere as opções relacionadas ao editor de formulários.

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
pt_BR: Modifique as %sConfigurações de Links Permanentes do WordPress%s do padrão para qualquer uma das outras opções para começar.

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
pt_BR: Marque esta caixa de seleção se quiser que a barra de progresso seja mostrada com o texto de confirmação.

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
pt_BR: Marque esta caixa se você gostaria de incluir dados deste formulário ao exportar ou apagar dados pessoais neste site.

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
pt_BR: Marque esta caixa se você quiser impedir que o endereço IP seja armazenado durante o envio do formulário.

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
pt_BR: Marque esta caixa se você quer usar o Editor de Texto Rico para este campo.

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
pt_BR: Marque esta caixa para adicionar uma opção que permita ao usuário ver a senha que está inserindo.

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para prevenir que o campo Cidade seja exibido no formulário.

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para impedir que o campo Estado seja exibido no formulário.

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para impedir que Cidade/Província/ Região sejam exibidos no formulário.

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
pt_BR: Marque esta caixa para prevenir que a entrada de endereço extra (Bairro e Complemento) seja exibida no formulário.

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
pt_BR: Selecione esta caixa para impedir que este campo seja exibido em uma página não segura (ou seja, não https://). Ele irá redirecionar a página para a mesma URL, mas iniciando com https:// em vez disso. Esta opção requer um certificado SSL corretamente configurado.

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
pt_BR: Marque esta opção para adicionar uma caixa de seleção "Selecionar tudo" antes das opções da caixa de seleção para permitir que os usuários verifiquem todas as caixas de seleção com um clique.

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
pt_BR: Marque esta opção para adicionar um campo de texto como a escolha final de sua lista com botões de rádio. Isto permite ao usuário especificar um valor que não é uma escolha pré-definida.

en: Check this option to display the choices in columns instead of a single column.
pt_BR: Marque esta opção para exibir as opções em colunas em vez de uma única coluna.

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
pt_BR: Marque esta opção para habilitar a marcação de legado do Gravity Forms. Isso irá dificultar a acessibilidade do seu formulário.

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
pt_BR: Marque esta opção para permitir uma animação de slide ao mostrar/esconder campos de Lógica condicional.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
pt_BR: Marque esta opção para permitir que dados sejam passados ​​para o formulário e assim preencha este campo dinamicamente. Os dados podem ser passados ​​via cadeias de consultas, Shortcodes e/ou Hooks

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
pt_BR: Marque esta opção para formatar e inserir tags de mesclagem dentro do conteúdo do Post.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
pt_BR: Assinale esta opção para formatar e inserir tags de mesclagem dentro do título do Post.

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
pt_BR: Marque esta opção para exigir que um usuário tenha feito login para ver este formulário

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
pt_BR: Marque esta opção para definir esta imagem como a Imagem Destacada do post.

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
pt_BR: Marque esta opção para especificar um valor para cada opção. Os valores não são exibidos para o usuário preenchendo o form, mas são acessíveis aos administradores ao ver o registro.

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de marcação

en: Checkbox Label
pt_BR: Rótulo da caixa de seleção

en: Checkbox Text
pt_BR: Texto da caixa de seleção

en: Checkboxes
pt_BR: Caixas de marcação

en: Checked
pt_BR: Verificado

en: Checking License
pt_BR: Verificando licença

en: Chinese (Hong Kong)
pt_BR: Chinês (Hong Kong)

en: Chinese (Simplified)
pt_BR: Chinês (simplificado)

en: Chinese (Traditional)
pt_BR: Chinês (tradicional)

en: Choice
pt_BR: Opção

en: Choice Alignment
pt_BR: Alinhamento de escolha

en: Choice Label Visibility
pt_BR: Visibilidade do rótulo de escolha

en: Choice number
pt_BR: Número de escolha

en: Choices
pt_BR: Opções

en: Choose how much you would like to donate.
pt_BR: Escolha quanto você gostaria de doar.

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha do Natal

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: City
pt_BR: Cidade

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear Default Choices
pt_BR: Limpar opções padrão

en: Clear selection
pt_BR: Limpar seleção

en: Clearance
pt_BR: Liberação

en: Clerical/Accounting
pt_BR: Escriturário/Contabilidade

en: Clerical/Administrative
pt_BR: Clerical / Igreja / Administrativo

en: Click or drag the Gravity Forms Block into the page to insert the form you selected. %1$sLearn More.%2$s
pt_BR: Clique ou arraste o Gravity Forms Block para a página para inserir o formulário selecionado. %1$sSaiba mais.%2$s

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
pt_BR: Clique no botão de seleção de arquivo para carregar um arquivo de exportação do Gravity Forms do seu computador. Certifique-se de que seu arquivo possui a extensão .json e que foi gerado pela ferramenta Gravity Forms Export.

en: Click to select columns to display
pt_BR: Clique para selecionar colunas a serem exibidas

en: Click to select...
pt_BR: Clique para selecionar...

en: Click to upload
pt_BR: Clique para carregar

en: Click to view
pt_BR: Clique para ver

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close Window
pt_BR: Fechar Janela

en: Close button
pt_BR: Botão fechar

en: Close this dialog and return to form editor.
pt_BR: Feche esta caixa de diálogo e retorne ao editor de formulários.

en: Close.
pt_BR: Fechar.

en: Cocos Islands
pt_BR: Ilhas dos Cocos

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Column 1
pt_BR: Coluna 1

en: Column 2
pt_BR: Coluna 2

en: Column 3
pt_BR: Coluna 3

en: Column Sort Direction
pt_BR: Direção de classificação da coluna

en: Column Sort Direction determines how choices are ordered when displayed in multiple columns: Across fills left to right, then moves to the next row; Down fills top to bottom, then moves to the next column.
pt_BR: A direção de classificação da coluna determina como as opções são ordenadas quando exibidas em várias colunas: Horizontal preenche da esquerda para a direita e depois move para a próxima linha; Vertical preenche de cima para baixo e depois move para a próxima coluna.

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Comoros
pt_BR: Camarões

en: Compact View
pt_BR: Visualização compacta

en: Company Name
pt_BR: Nome da empresa

en: Company Website
pt_BR: Website da companhia

en: Company/Organization
pt_BR: Empresa/Organização

en: Comparison
pt_BR: Comparação

en: Competition Terms and Conditions
pt_BR: Termos e Condições da Competição

en: Complete this form to become a sponsor for our upcoming event.
pt_BR: Preencha este formulário para se tornar um patrocinador do nosso próximo evento.

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Completion Text
pt_BR: Texto de conclusão

en: Conditional Logic
pt_BR: Condição lógica

[ctx: Conditional Logic]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Conditional Logic Warning
pt_BR: Aviso de lógica condicional

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
pt_BR: A lógica condicional permite que você altere o que o usuário vê, dependendo dos campos selecionados.

en: Config validation failed. Hash does not match
pt_BR: Falha na validação da configuração. O hash não corresponde

en: Configuration Required
pt_BR: Configuração necessária

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Configure Gravity Forms to work in the way that you want.
pt_BR: Configure Gravity Forms para funcionar da maneira que você deseja.

en: Configure Notifications
pt_BR: Configurar Notificações

en: Configure Routing
pt_BR: Configurar encaminhamento

en: Configure your API Key below to use the REST API version 1. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %1$sVisit our documentation pages%2$s for more information.
pt_BR: Configure sua chave de API abaixo para usar a versão REST API 1. Como alternativa, você pode usar a autenticação de cookies, que é suportada para usuários conectados. %1$sVisite nossas páginas de documentação%2$s para mais informações.

en: Configuring Confirmations
pt_BR: Configurando Confirmações

en: Configuring Notifications
pt_BR: Configurando Notificações

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Confirm Email
pt_BR: Confirmar e-mail

en: Confirm Password
pt_BR: Confirme a senha

en: Confirmation Message Text
pt_BR: Texto da mensagem de confirmação

en: Confirmation Name
pt_BR: Nome da confirmação

en: Confirmation Settings
pt_BR: Configurações de confirmação

en: Confirmation Type
pt_BR: Tipo de confirmação

en: Confirmation deleted.
pt_BR: Confirmação excluída.

en: Confirmation not found
pt_BR: Confirmação não encontrada

en: Confirmations
pt_BR: Confirmações

en: Congo, Democratic Republic of the
pt_BR: Congo, República Democrática do

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
pt_BR: Parabéns! Clique no botão 'Criar um Formulário' para começar.

en: Consent
pt_BR: Consentir

en: Construction
pt_BR: Construção

en: Construction/Facilities
pt_BR: Construção / Instalações

en: Consumer Goods
pt_BR: Bens de Consumo

en: Consumer Key
pt_BR: Chave do consumidor

en: Consumer Secret
pt_BR: Senha do consumidor

en: Consumer key is invalid.
pt_BR: Chave do consumidor é inválida.

en: Consumer secret is invalid.
pt_BR: O segredo do consumidor é inválido.

en: Contact Details
pt_BR: Detalhes do contato

en: Contact Form
pt_BR: Formulário de contato

en: Contact Information
pt_BR: Informações de contato

en: Contact Us
pt_BR: Fale Conosco

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Template
pt_BR: Conteúdo do modelo

en: Contest Entry Form
pt_BR: Formulário de inscrição no concurso

en: Continents
pt_BR: Continentes

en: Continue Editing this Form
pt_BR: Continue editando este formulário

en: Contract
pt_BR: Contratado

en: Conversational Form
pt_BR: Formulário de conversação

en: Conversion
pt_BR: Conversão

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
pt_BR: A conversão é o percentual de pontos de formulário gerada por um registro. Se um formulário foi visualizado duas vezes e um registro foi gerado, a conversão será de 50%.

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Copied
pt_BR: Copiado

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy %d
pt_BR: Cópia %d

en: Copy / Paste Not Available
pt_BR: Copiar / colar não disponível

en: Copy 1
pt_BR: Cópia 1

en: Copy Form Styles
pt_BR: Copiar estilos de formulário

en: Copy Shortcode
pt_BR: Copiar código de acesso

en: Copy and paste functionality requires a secure connection. Reload this page using an HTTPS URL and try again.
pt_BR: A funcionalidade de copiar e colar requer uma conexão segura. Recarregue esta página usando um URL HTTPS e tente novamente.

en: Copy and paste the shortcode within your page builder.
pt_BR: Copie e cole o shortcode em seu construtor de páginas.

en: Countries
pt_BR: Países

en: Country
pt_BR: País

[ctx: Country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt_BR: Ilhas Geórgia do sul e Sandwich do sul

en: Course Code
pt_BR: Código do Curso

en: Course Registration Form
pt_BR: Formulário de Inscrição no Curso

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create A Form
pt_BR: Criar um Formulário

en: Create Blank Form
pt_BR: Criar formulário em branco

en: Create Form
pt_BR: Criar formulário

en: Create Forms
pt_BR: Criar formulários

en: Create New
pt_BR: Crie um novo

en: Create a New Form
pt_BR: Criar um novo Formulário

en: Create an API Key below to use the REST API version 2. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %1$sVisit our documentation pages%2$s for more information.
pt_BR: Crie uma chave de API abaixo para usar a REST API versão 2. Como alternativa, você pode usar a autenticação de cookie, que é suportada para usuários conectados. %1$sVisite nossas páginas de documentação%2$s para mais informações.

en: Create an entry and mark it as spam
pt_BR: Crie uma entrada e marque-a como spam

en: Create content template
pt_BR: Criar um modelo de conteúdo

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para dinamicamente mostrar ou esconder o botão Seguinte das páginas com base em valores de outro campo

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para mostrar ou esconder dinamicamente o botão de enviar/submeter com base em valores de outro campo

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para mostrar ou esconder este campo dinamicamente, com base nos valores de outro campo.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
pt_BR: Crie regras para mostrar ou esconder dinamicamente esta página com base em valores de outro campo.

en: Create surveys and quizzes
pt_BR: Criar pesquisas e questionários

en: Created By
pt_BR: Criado por

en: Created By (User Id)
pt_BR: Criado por (ID do usuário)

en: Creating Form
pt_BR: Criando formulário

en: Creating Form...
pt_BR: Criando Formulário...

en: Creating a Form
pt_BR: Criando um Formulário

en: Creatives
pt_BR: Criativos

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de crédito

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Croatian
pt_BR: Croata

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
pt_BR: A versão atual do PHP (%s) não atende ao requisito mínimo de versão do PHP (%s).

en: Current Status: %s
pt_BR: Estado atual: %s

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
pt_BR: A versão atual do Wordpress (%s) não atende ao requisito mínimo de versão do Wordpress (%s).

en: Current status: %s
pt_BR: Estado atual: %s

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom CSS Class
pt_BR: Classe CSS personalizada

en: Custom Choices
pt_BR: Escolhas personalizadas

en: Custom Colors
pt_BR: Cores personalizadas

en: Custom Field
pt_BR: Campo Personalizado

en: Custom Field Name
pt_BR: Campo de nome personalizado

en: Custom Form
pt_BR: Formulário personalizado

en: Custom Icon
pt_BR: Ícone Personalizado

en: Custom Key
pt_BR: Chave personalizada

en: Custom Mask Instructions
pt_BR: Instruções da máscara

en: Custom Required Indicator
pt_BR: Indicador requerido personalizado

en: Custom Sub-Label
pt_BR: Sub-rótulo personalizado

en: Custom Validation Message
pt_BR: Mensagem de validação personalizada

en: Custom Value
pt_BR: Valor Personalizado

en: Custom settings
pt_BR: Opções customizadas

en: Custom:
pt_BR: Personalizado:

en: Customer Service
pt_BR: Atendimento ao Cliente

en: Customer Service Form
pt_BR: Formulário de atendimento ao cliente

en: Customize Fields
pt_BR: Campos de personalização

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech
pt_BR: Tcheco

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa checa

en: Czechia
pt_BR: República Tcheca

en: Côte d'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

en: DD dash MM dash YYYY
pt_BR: DD barra MM barra YYYY

en: DD dot MM dot YYYY
pt_BR: DD ponto MM ponto YYYY

en: DD slash MM slash YYYY
pt_BR: DD barra MM barra YYYY

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Danish
pt_BR: Dinamarquês

en: Danish Krone
pt_BR: Coroa dinamarquesa

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dashboard Widget
pt_BR: Widget do painel

en: Data Collection
pt_BR: Coleção de dados

en: Database
pt_BR: Bando de dados

en: Database Character Set
pt_BR: Conjunto de Caracteres do Banco de Dados

en: Database Collation
pt_BR: Collation do Banco de Dados

en: Database Management System
pt_BR: Sistema de gerenciamento de banco de dados

en: Database Server
pt_BR: Servidor de banco de dados

en: Database Version
pt_BR: Versão do Banco de Dados

en: Database upgrade failed.
pt_BR: A atualização do banco de dados falhou.

en: Database upgraded successfully.
pt_BR: Banco de dados atualizado com sucesso.

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Drop Down
pt_BR: Lista suspensa de data

en: Date Field
pt_BR: Campos de data

en: Date Format
pt_BR: Formato da data

en: Date Format Placement
pt_BR: Posicionamento de formato de data

en: Date Input Type
pt_BR: Tipo de data

en: Date Picker
pt_BR: Seletor de data

en: Date Picker Icon
pt_BR: Ícone do seletor de data

en: Date Range
pt_BR: Período

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
pt_BR: O período é opcional. Se nenhum período for selecionado, todas os registros serão exportados.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
pt_BR: O período é opcional, se não haver um intervalo de datas especificado ele será ignorado.

en: Date Updated
pt_BR: Data de atualização

en: Date and Time
pt_BR: Data e hora

en: Date must not include HTML tags.
pt_BR: A data não deve incluir tags HTML.

en: Dates
pt_BR: Datas

en: Day
pt_BR: Dia

en: Days Left
pt_BR: Dias restantes

en: Days of the Week
pt_BR: Dias da semana

en: Dec
pt_BR: dez

en: December
pt_BR: dezembro

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default %s
pt_BR: Padrão %s

en: Default Colors
pt_BR: Cores Padrão

en: Default Confirmation
pt_BR: Confirmação padrão

en: Default Country
pt_BR: País padrão

en: Default Currency
pt_BR: Moeda padrão

en: Default Filter
pt_BR: Filtro padrão

en: Default Form Theme
pt_BR: Tema de formulário padrão

en: Default Post Author
pt_BR: Autor do Post Padrão

en: Default Province
pt_BR: Cidade padrão

en: Default Sort Column
pt_BR: Coluna de classificação padrão

en: Default Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação padrão

en: Default State
pt_BR: Estado padrão

en: Default Theme
pt_BR: Tema padrão

en: Default Value
pt_BR: Valor padrão

en: Default Value:
pt_BR: Valor Padrão:

en: Default Values
pt_BR: Valores padrão

en: Default custom field name
pt_BR: Nome do campo personalizado padrão

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
pt_BR: Opção padrão. Este campo é visível na visualização do formulário.

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) to the left of the choice.
pt_BR: Defina as opções para este campo. Se o tipo de campo for compatível, você também poderá selecionar a(s) opção(ões) padrão à esquerda da opção.

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
pt_BR: Defina as opções para este campo. Se o tipo de campo suportar, você também poderá selecionar as opções padrão usando um rádio ou caixa de seleção localizada à esquerda da escolha.

en: Definitely
pt_BR: Definitivamente

en: Definitely Not
pt_BR: Definitivamente não

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete All Spam
pt_BR: Excluir todos os Spams

en: Delete Entries
pt_BR: Excluir entradas

en: Delete Forms
pt_BR: Deletar formulários

en: Delete Icon URL
pt_BR: Excluir URL do Ícone

en: Delete Permanently
pt_BR: Excluir Permanentemente

en: Delete choice
pt_BR: Excluir escolha

en: Delete entries permanently automatically
pt_BR: Excluir entradas permanentemente automaticamente

en: Delete file
pt_BR: Excluir arquivo

en: Delete permanently
pt_BR: Excluir permanentemente

en: Delete this custom choice list? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt_BR: Excluir esta lista de escolha personalizada? 'Cancelar' para abortar. 'OK' para excluir.

en: Delete this file
pt_BR: Excluir este arquivo

en: Deleted Field
pt_BR: Campo excluído

en: Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt_BR: Excluir este campo também excluirá todos os dados de entrada associados a ele. 'Cancelar' para abortar. 'OK' para excluir.

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Deprecation of Ready Classes in Gravity Forms 4.0
pt_BR: Descontinuação de classes prontas no Gravity Forms 4.0

en: Descending
pt_BR: Descendente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description Placement
pt_BR: Descrição da localização

en: Description Styles
pt_BR: Estilos de descrição

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar Todos

en: Designer Documentation
pt_BR: Documentação do Designer

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Developer Documentation
pt_BR: Documentação do Desenvolvedor

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Disable Auto-Formatting
pt_BR: Desativar auto-formatação

en: Disable CSS
pt_BR: Desativar CSS

en: Disable Default Margins
pt_BR: Desativar Margem padrão

en: Disable Quantity
pt_BR: Desativar Quantidade

en: Disable auto-formatting
pt_BR: Desativar a formatação automática

en: Disable default margins
pt_BR: Desativar margem padrão

en: Disable quantity field
pt_BR: Desativar campo de quantidade

en: Disable script output
pt_BR: Desabilitar script de saída

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
pt_BR: Desativa o campo de quantidade. A quantidade de 1 será assumida ou você pode adicionar um campo Quantidade ao seu formulário a partir dos Campos de Preços.

en: Disagree
pt_BR: Não concordo

en: Discover the Gravity Forms API
pt_BR: Descubra a API Gravity Forms

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Dismiss notification
pt_BR: Dispensar notificação

en: Display Choices in Columns
pt_BR: Exibir opções em colunas

en: Display Mode
pt_BR: Modo de exibição

en: Display completed progress bar on confirmation
pt_BR: Mostrar a barra de progresso concluída na confirmação

en: Display form description
pt_BR: Mostrar a descrição do formulário

en: Display form title
pt_BR: Mostrar título do formulário

en: Display in columns
pt_BR: Mostrar em colunas

en: Display option to use the values submitted in different field
pt_BR: Exibe opções para usar os valores enviados em um campo diferente

en: Display placeholder
pt_BR: Mostrar espaço reservado

en: District of Columbia
pt_BR: Distrito de Columbia

en: Divorced
pt_BR: Divorciado(a)

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
pt_BR: Não feche ou navegue para fora desta página até que a atualização esteja 100% concluída.

en: Do not create an entry
pt_BR: Não crie uma entrada

en: Do not round
pt_BR: Não arredondar

en: Do you have any questions you would like to ask our speakers?
pt_BR: Você tem alguma pergunta que gostaria de fazer aos nossos palestrantes?

en: Do you use Acme Products to sell products or services?
pt_BR: Você usa produtos da Acme para vender produtos ou serviços?

en: Do you want to integrate your forms with any of these services?
pt_BR: Deseja integrar seus formulários com algum desses serviços?

en: Document Root
pt_BR: Raiz do Documento

en: Does not expire
pt_BR: Não expira

en: Domestic Partnership
pt_BR: Parceria doméstica

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Donation
pt_BR: Doação

en: Donation Amount
pt_BR: Quantia de doação

en: Donation Form
pt_BR: Formulário de doação

en: Donations
pt_BR: Doações

en: Down
pt_BR: Abaixo

en: Download Export File
pt_BR: Baixar arquivo de Exportação.

en: Download file
pt_BR: Baixar arquivo

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
pt_BR: Formulários de rascunho (salvar e continuar mais tarde)

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
pt_BR: Arraste um campo para a esquerda para começar a construir seu formulário e, em seguida, comece a configurá-lo.

en: Drop Down
pt_BR: Lista suspensa

en: Drop files here or
pt_BR: Solte arquivos aqui ou

en: Dropdown menu button
pt_BR: Botão do menu suspenso

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate Name
pt_BR: Nome duplicado

en: Duplicate Title
pt_BR: Título duplicado

en: Dutch
pt_BR: Holandês

en: Dynamic Population Parameter Names
pt_BR: Nomes de parâmetros de população dinâmica

en: Early Afternoon
pt_BR: Início da tarde

en: Early Bird Ticket
pt_BR: Bilhete antecipado

en: Early Evening
pt_BR: Começo da noite

en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
pt_BR: Crie formulários web e gerencie seus dados facilmente de dentro da administração WordPress.

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Choices
pt_BR: Editar Choices

en: Edit Entries
pt_BR: Editar entradas

en: Edit Entry Notes
pt_BR: Editar notas de entrada

en: Edit Form
pt_BR: Editar

en: Edit Forms
pt_BR: Editar formulários

en: Edit Plugin Settings
pt_BR: Editar configurações de plug-in

en: Edit Post
pt_BR: Editar Post

en: Edit form.
pt_BR: Editar formulário.

en: Editor Accessibility Improvements
pt_BR: Melhorias de acessibilidade do editor

en: Editor Design Improvements
pt_BR: Melhorias no design do editor

en: Editor Preferences
pt_BR: Preferências do editor

en: Education
pt_BR: Educação

en: Education/Training
pt_BR: Educação / Formação / Treinamento

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email Marketing Platform
pt_BR: Plataforma de e-mail marketing

en: Email Service
pt_BR: Serviço de e-mail

en: Email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email of Primary Contact
pt_BR: E-mail do contato principal

en: Email of Recipient
pt_BR: E-mail do destinatário

en: Embed
pt_BR: Mídia incorporada

en: Embed Form
pt_BR: Formulário incorporado

en: Embed Post/Page Id
pt_BR: Incorporar ID do Post/Página

en: Embed Post/Page Title
pt_BR: Incorporar Título do Post/Página

en: Embed URL
pt_BR: Incorporar URL

en: Embed Url
pt_BR: Incorporar URL

en: Embedding a Form
pt_BR: Incorporando um Formulário

en: Employed Full-Time
pt_BR: Empregado(a) em Tempo integral

en: Employed Part-Time
pt_BR: Empregado(a) de meio-período

en: Employee
pt_BR: Empregado

en: Employer
pt_BR: Empregador

en: Employment
pt_BR: Emprego

en: Employment Application Form
pt_BR: Formulário de solicitação de emprego

en: Empty (no choices selected)
pt_BR: Vazio (nenhuma opção selecionada)

en: Empty Page
pt_BR: Página em branco

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar lixeira

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable "other" choice
pt_BR: Ativar opção "outro"

en: Enable Ajax
pt_BR: Ativar AJAX

en: Enable Akismet Integration
pt_BR: Habilitar integração com Akismet

en: Enable Animation
pt_BR: Ativar animação

en: Enable Autocomplete
pt_BR: Habilitar Preenchimento Automático

en: Enable Automatic Background Updates
pt_BR: Habilitar atualizações automáticas em segundo plano

en: Enable Calculation
pt_BR: Ativar Cálculo

en: Enable Choice Values
pt_BR: Ativar valores de opções

en: Enable Condition
pt_BR: Ativar Condição

en: Enable Conditional Logic
pt_BR: Ativar Lógica condicional

en: Enable Dashboard Widget
pt_BR: Habilitar widget do painel

en: Enable Data Collection
pt_BR: Ativar coleta de dados

en: Enable Email Confirmation
pt_BR: Ativar e-mail de confirmação

en: Enable Enhanced UI
pt_BR: Ativar interface de usuário melhorada

en: Enable Honeypot
pt_BR: Ativar Honeypot

en: Enable Logging
pt_BR: Habilitar registro

en: Enable Multi-File Upload
pt_BR: Ativar envios múltiplos

en: Enable Next Button Conditional Logic
pt_BR: Ativar Lógica Condicional de Botão Seguinte

en: Enable Page Conditional Logic
pt_BR: Ativar Lógica Condicional de Página

en: Enable Password Input
pt_BR: Ativar campo de senha

en: Enable Password Strength
pt_BR: Ativar Teste de resistência de senha

en: Enable Password Visibility Toggle
pt_BR: Ativar alternância de visibilidade da senha

en: Enable Personal Data Tools
pt_BR: Ativar ferramentas de dados pessoais

en: Enable Save and Continue
pt_BR: Ativar Salvar e Continuar

en: Enable Select All
pt_BR: Habilitar selecionar tudo

en: Enable Submit Button Conditional Logic
pt_BR: Ativar lógica condicional do botão enviar

en: Enable Toolbar Menu
pt_BR: Habilitar Menu da Barra de Ferramentas

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
pt_BR: Ative um período de Avaliação Gratuito. O pagamento recorrente do usuário não começará até que este período termine.

en: Enable access to the API
pt_BR: Ativar o acesso à API

en: Enable automatic updates
pt_BR: Ativar atualizações automáticas

en: Enable conditional logic
pt_BR: Ativar Lógica condicional

en: Enable enhanced user interface
pt_BR: Ativar interface avançada

en: Enable entry limit
pt_BR: Ativar o limite de registro

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
pt_BR: Habilite se quiser fazer login no Gravity Forms. O registro permite que você depure facilmente o funcionamento interno do Gravity Forms para resolver quaisquer problemas possíveis.

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
pt_BR: Permita a integração com as ferramentas do WordPress para exportar e apagar dados pessoais.

en: Enable legacy markup
pt_BR: Habilitar marcação legada

en: Enable logging
pt_BR: Habilitar criação de log

en: Enable logging and log all messages
pt_BR: Habilite o registro e registre todas as mensagens

en: Enable multiple columns
pt_BR: Ativar várias colunas

en: Enable the honeypot to detect spam using multiple techniques.
pt_BR: Habilite o honeypot para detectar spam usando múltiplas técnicas.

en: Enable this option to allow the user to select multiple choices. Disabling this option after entries with multiple choices have been submitted will hide the values for those entries.
pt_BR: Habilite esta opção para permitir que o usuário selecione múltiplas escolhas. Desabilitar esta opção após entradas com múltiplas escolhas terem sido enviadas ocultará os valores para essas entradas.

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme. Note: after Gravity Forms 2.8, this setting will no longer appear on the settings page. If you previously had it enabled, you will need to use the %sgform_disable_css%s filter to disable it.
pt_BR: Habilite esta opção para gerar o CSS do formulário padrão. Desative-o se você planeja criar seu próprio CSS em um tema filho. Nota: após o Gravity Forms 2.8, esta configuração não aparecerá mais na página de configurações. Se você o ativou anteriormente, precisará usar o filtro %sgform_disable_css%s para desativá-lo.

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
pt_BR: Ative para permitir que o Gravity Forms baixe e instale correções de bugs e atualizações de segurança automaticamente em segundo plano. Requer uma chave de licença válida.

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
pt_BR: Ative para exibir o menu de formulários na barra de ferramentas superior do WordPress. O menu de formulários exibirá os dez formulários abertos recentemente no editor de formulários.

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt_BR: Ative para evitar que scripts e estilos estranhos sejam impressos nas páginas de administração do Gravity Forms, reduzindo conflitos com outros plug-ins e temas.

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
pt_BR: Ative para mostrar um resumo que lista os erros de validação na parte superior do formulário.

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
pt_BR: Ativar cálculos permitirá que o valor deste campo seja calculado dinamicamente com base em uma fórmula matemática.

en: End
pt_BR: Fim

en: End Paging
pt_BR: Finalizar paginação

en: End date
pt_BR: Data final

en: End of the form
pt_BR: Fim do formulário

en: End of the last row
pt_BR: Fim da última linha

en: Energy/Utilities
pt_BR: Energia / Utilidades

en: Engineering
pt_BR: Engenharia

en: English (UK)
pt_BR: Inglês (Reino Unido)

en: English (US)
pt_BR: Inglês (Estados Unidos)

en: Enter %s Name
pt_BR: Digite o nome de %s

en: Enter Email
pt_BR: Digite um e-mail

en: Enter License Key
pt_BR: Insira chave da licença

en: Enter Password
pt_BR: Digite sua senha

en: Enter Your License Key
pt_BR: Digite sua chave de licença

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
pt_BR: Digite uma lista separada por vírgulas de endereços de e-mail que você gostaria de receber um CCO do e-mail de notificação.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
pt_BR: Insira uma lista separada por vírgulas de endereços de e-mail que você gostaria de receber um CC do e-mail de notificação.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
pt_BR: Digite uma lista separada por vírgulas dos endereços de e-mail dos quais gostaria de receber os e-mails de notificação selecionados.

en: Enter a custom mask
pt_BR: Digite uma máscara personalizada

en: Enter a description for this API key.
pt_BR: Insira uma descrição para esta chave de API.

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
pt_BR: Digite uma descrição para seu formulário. Isso pode ser usado para instruções ao usuário.

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
pt_BR: Digite um nome de feed para identificar esta configuração com exclusividade.

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
pt_BR: Digite uma mensagem para mostrar aos usuários que não estão autenticados (shortcodes e HTML são suportados)

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
pt_BR: Digite um número na caixa de entrada abaixo para limitar o número de registros permitidos para este formulário. O formulário ficará inativo quando esse número for atingido.

en: Enter a value
pt_BR: Digite um valor

en: Enter an amount
pt_BR: Digite um valor

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail autorizado do qual você deseja que o e-mail de notificação seja enviado. Para evitar problemas de capacidade de entrega, sempre use um endereços de e-mail do mesmo domínio do site.

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
pt_BR: Digite o texto do acordo de consentimento aqui. O campo de consentimento armazenará este texto de contrato com a entrada de formulário para rastrear o que o usuário consentiu.

en: Enter name
pt_BR: Digite o nome

en: Enter our competition today to be in with a chance of winning...
pt_BR: Entre na nossa competição hoje para ter uma chance de ganhar...

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
pt_BR: Digite o texto para mostrar na parte superior da barra de progresso.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
pt_BR: Selecione o nome da classe CSS que deseja utilizar no lugar dos estilos padrões desse formulário.

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
pt_BR: Digite o nome da classe CSS que gostaria de usar para substituir os estilos padrões desse formulário.

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
pt_BR: Digite a URL da imagem personalizada para substituir o ícone padrão de 'adicionar item' . Recomendamos o tamanho máximo de 16px por 16px.

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
pt_BR: Digite a URL da imagem personalizada para substituir o ícone padrão de 'excluir item'. Recomendamos o tamanho máximo de 16px por 16px.

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
pt_BR: Digite a URL do site para a qual o usuário será redirecionado ao enviar esse formulário.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
pt_BR: Digite o rótulo Admin do campo. Digitando um valor nesse campo, ele substituirá o rótulo do Campo quando visualizada na ferramenta de administração do Gravity Forms.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
pt_BR: Digite as extensões permitidas para o envio de arquivos. Isso limitará os tipos de arquivos permitidos para o usuário.

en: Enter the base price for this product.
pt_BR: Digite o preço base para este produto.

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
pt_BR: Digite o conteúdo (Texto ou HTML) a ser exibido no formulário.

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
pt_BR: Digite a descrição do campo. Isso será mostrado ao usuário para auxiliá-lo no preenchimento ou seleção no campo.

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
pt_BR: Digite o endereço de e-mail para o qual deseja que a notificação seja enviada.

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
pt_BR: Digite o endereço de e-mail que gostaria de usar como o endereço de resposta para o e-mail de notificação.

en: Enter the form title
pt_BR: Digite o título do formulário

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
pt_BR: Digite o rótulo para este bloco de HTML. Ele irá ajudá-lo a identificar seus blocos de HTML no editor de formulário, mas não será mostrado no formulário.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
pt_BR: Digite o nome do campo. Esse é o campo do título que o usuário visualiza ao preencher o formulário.

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
pt_BR: Digite o rótulo a ser exibido próximo à caixa de marcação. Por exemplo, &quot;o mesmo que o endereço de entrega&quot;.

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
pt_BR: Digite o número máximo de caracteres que este campo pode permitir

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
pt_BR: Digite o número máximo de linhas que os usuários têm permissão para adicionar.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
pt_BR: Digite os valores mínimo e máximo para esse campo. Essa opção vai exigir que o usuário digite um valor entre os valores definidos.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
pt_BR: Digite o nome do qual o e-mail de notificação será enviado, ou selecione o nome nos campos de nomes disponíveis.

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
pt_BR: Digite o caminho de uma imagem que gostaria de usar no botão submeter.

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
pt_BR: Digite o caminho para uma imagem que você gostaria de usar como o botão página anterior

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
pt_BR: Digite o caminho para uma imagem que gostaria de usar como o botão de página anterior

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
pt_BR: Digite o texto que o usuário vai ser na página de confirmação deste formulário.

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
pt_BR: Digite o texto que deseja que apareça no botão de submeter.

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
pt_BR: Digite o texto que gostaria de mostar no botão de próxima página

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
pt_BR: Digite o texto que gostaria que mostrarno botão página anterior

en: Enter the title of your form.
pt_BR: Digite o título do seu formulário.

en: Enter value
pt_BR: Digite um valor:

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
pt_BR: Digite valores neste local para substituir o sub-rótulo para cada campo.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
pt_BR: Digite abaixo a sua chave de licença do Gravity Forms. Sua chave desbloqueia o acesso à atualizações automáticas, ao instalador de add-ons e ao suporte do plugin.  Você pode encontrar sua chave na página My Account no site %sGravity Forms%s .

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
pt_BR: Digite seu endereço de e-mail se deseja receber o link por e-mail.

en: Enter your license key below to enable Gravity Forms.
pt_BR: Insira sua chave de licença abaixo para habilitar o Gravity Forms.

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
pt_BR: Entre sua Chave secreta reCAPTCHA, se não possuir uma chave, basta se registrar e obter uma através do link. O reCAPTCHA é um serviço gratuito.

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
pt_BR: Digite a chave de site do reCAPTCHA, se você não tem uma basta  cadastrar-se através do link. O reCAPCHA é um serviço gratuito.

en: Enter!
pt_BR: Digitar!

en: Enterprise
pt_BR: Empreendimento

en: Entertainment
pt_BR: Entretenimento

en: Entries
pt_BR: Registros

en: Entries - Gravity Forms
pt_BR: Entradas - Gravity Forms

en: Entries Conversion
pt_BR: Conversão de Registros

en: Entries deleted successfully: %d
pt_BR: Registros excluídos com sucesso: %d

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
pt_BR[0]: Entrada para %s formulário foi excluída.
pt_BR[1]: Os registros para %s formulários foram excluídos.

en: Entries processed: %1$d of %2$d
pt_BR: Registros processados: %1$d de %2$d

en: Entries updated successfully
pt_BR: Registros atualizadas com sucesso.

en: Entry
pt_BR: Registro

en: Entry #
pt_BR: Registro #

en: Entry # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s
pt_BR: Entrada # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s

en: Entry Date
pt_BR: Data da Entrada

en: Entry ID
pt_BR: ID da Entrada

en: Entry Id
pt_BR: ID da Entrada

en: Entry Limit Reached Message
pt_BR: Data do Registro

en: Entry List
pt_BR: Lista de Registro

[ctx: Entry List]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Entry List]
en: Starred
pt_BR: Com estrela

[ctx: Entry List]
en: Unread
pt_BR: Não lido

en: Entry Meta
pt_BR: Meta de entrada

en: Entry Properties
pt_BR: Propriedades de entrada

en: Entry URL
pt_BR: URL do registro

en: Entry Updated.
pt_BR: Registro atualizado.

en: Entry deleted.
pt_BR: Registro excluído.

en: Entry details migrated.
pt_BR: Detalhes da entrada migrados.

en: Entry not found
pt_BR: Registro não encontrado

en: Entry not found &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s
pt_BR: Entrada não encontrada &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s

en: Entry updated successfully
pt_BR: Registro atualizado com sucesso.

en: Entry with id %s not found
pt_BR: Registro com ID %s não encontrado

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Erase
pt_BR: Apagar

en: Eritrea
pt_BR: Eritréia

en: Error | Errors
pt_BR[0]: Erro

en: Error Migrating Entry Details: %s
pt_BR: Erro ao migrar detalhes da entrada: %s

en: Error Migrating Entry Headers: %s
pt_BR: Erro ao migrar cabeçalhos de entrada: %s

en: Error Migrating Entry Meta: %s
pt_BR: Erro ao migrar o Meta de entrada: %s

en: Error Migrating incomplete submissions: %s
pt_BR: Erro ao migrar submissões incompletas: %s

en: Error retrieving notes.
pt_BR: Erro ao recuperar notas.

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
pt_BR: Erro ao recuperar os resultados. Se o problema persistir, entre em contato com o nosso suporte.

en: Error updating form
pt_BR: Erro ao atualizar o formulário

en: Error updating form confirmations
pt_BR: Erro ao atualizar as confirmações de formulário

en: Error updating form notifications
pt_BR: Erro ao atualizar as notificações de formulário

en: Error updating title
pt_BR: Erro ao atualizar o título

en: Error while saving calculation field values: %s
pt_BR: Erro ao salvar os valores do campo de cálculo: %s

en: Error while saving field values: %s
pt_BR: Erro ao salvar valores de campo: %s

en: Error while saving total field values: %s
pt_BR: Erro ao salvar os valores totais do campo: %s

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Estonian
pt_BR: Estoniano

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Europe
pt_BR: Europa

en: Event
pt_BR: Evento

en: Event Details
pt_BR: Detalhes do evento

en: Event Registration Form
pt_BR: Formulário de inscrição do evento

en: Event Sponsorship Form
pt_BR: Formulário de patrocínio de eventos

en: Every %d Minutes
pt_BR: A Cada %d Minutos

en: Every Minute
pt_BR: Cada minuto

en: Every day
pt_BR: Esloveno

en: Examples
pt_BR: Exemplos

en: Excellent
pt_BR: Excelente

en: Excerpt
pt_BR: Resumo

en: Existing
pt_BR: Existente

en: Expand the Choices window
pt_BR: Expanda a janela opções

en: Expiration Date
pt_BR: Data de validade

en: Expiration Month
pt_BR: Mês de vencimento

en: Expiration Year
pt_BR: Ano de vencimento

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Expired On
pt_BR: Expira em

en: Expires On
pt_BR: Expira em

en: Explore Form Templates
pt_BR: Explorar modelos de formulário

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export Date Range
pt_BR: Selecione o período

en: Export Entries
pt_BR: Exportar Registros

en: Export Entries &lsaquo; %1$s
pt_BR: Exportar entradas &lsaquo; %1$s

en: Export Forms
pt_BR: Exportar Formulários

en: Export Forms &lsaquo; %1$s
pt_BR: Exportar formulários &lsaquo; %1$s

en: Export Selected Fields
pt_BR: Exportar campos selecionados

en: Export Selected Form
pt_BR: Exportar o formulário selecionado

en: Export Selected Forms
pt_BR: Exportar formulários selecionados

en: Export entries if {0} of the following match:
pt_BR: Exporta registros se {0} coincidir com:

en: Exporting and Erasing Data
pt_BR: Exportando e apagando dados

en: Exporting entries. Progress:
pt_BR: Exportando registros. Progresso:

en: Express Shipping
pt_BR: Encomenda expressa

en: Extended
pt_BR: Estendido

en: Extra Large
pt_BR: Extra Grande

en: Extra Small
pt_BR: Extra Pequeno

en: Facilities Maintenance
pt_BR: Manutenção de Instalações

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Failed Honeypot Validation.
pt_BR: Falha na validação do Honeypot.

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
pt_BR: Falha ao captar %s. Motivo: %s.

en: Failed to load the preview for this form.
pt_BR: Falha ao carregar a visualização deste formulário.

en: Failed to move uploaded file.
pt_BR: Falha ao mover o arquivo enviado.

en: Failed to open input stream.
pt_BR: Falha ao abrir o fluxo de entrada.

en: Failed to open output stream.
pt_BR: Falha ao abrir o fluxo de saída.

en: Failed to open temp directory.
pt_BR: Falha ao abrir o diretório temporário.

en: Failed to upload file.
pt_BR: Falha ao enviar o arquivo.

en: Fails
pt_BR: Falhas

en: Falkland Islands
pt_BR: Ilhas Falkland

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Fashion
pt_BR: Moda

en: Feature Disabled
pt_BR: Recurso desativado

en: Featured Image
pt_BR: Imagem destacada

en: Feb
pt_BR: fev

en: February
pt_BR: fevereiro

en: Feed Settings
pt_BR: Configurações do feed

en: Feed id %s not found
pt_BR: ID do feed %s não encontrado

en: Feed meta should be an associative array or JSON
pt_BR: O meta do feed deve ser uma matriz associativa ou JSON

en: Feed not found
pt_BR: Feed não encontrado

en: Feed updated successfully
pt_BR: Feed atualizado com sucesso

en: Feed updated successfully.
pt_BR: Feed atualizado com sucesso.

en: Feeds deleted successfully: %d
pt_BR: Feeds excluídos com sucesso: %d

en: Feeds updated: %d
pt_BR: Feeds atualizados: %d

en: Female
pt_BR: Feminino

en: Fencing
pt_BR: Esgrima

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field Choices
pt_BR: Campo de opções

en: Field Date Format
pt_BR: Formato do campo Data

en: Field Description
pt_BR: Descrição do Campo

en: Field Label
pt_BR: Rótulo do Campo

en: Field Label Visibility
pt_BR: Visibilidade do rótulo do Campo

en: Field Limit
pt_BR: Limite de campo

en: Field Name Format
pt_BR: Formato do Campo Nome

en: Field Settings
pt_BR: Configurações de campo

en: Field Size
pt_BR: Tamanho do campo

en: Field Type
pt_BR: Tipo de Campo

en: Field Values
pt_BR: Valores de campo

en: Field could not be rendered.
pt_BR: O campo não pôde ser renderizado.

en: Field does not support validation.
pt_BR: O campo não suporta validação.

en: Field not found.
pt_BR: Campo não encontrado.

en: Field type
pt_BR: Tipo de campo

en: Field type '%s' has not been implemented
pt_BR: Tipo de campo '%s' não foi implementado

en: Field value cannot be displayed. If you are the developer of the `%s` field type, please implement `%s::get_value_entry_detail()` to define how the value is displayed.
pt_BR: O valor do campo não pode ser exibido. Se você for o desenvolvedor do tipo de campo `%s`, implemente `%s::get_value_entry_detail()` para definir como o valor será exibido.

en: Field value cannot be displayed. Please activate the add-on that includes the `%s` field type.
pt_BR: O valor do campo não pode ser exibido. Ative o complemento que inclui o tipo de campo `%s`.

en: Fields
pt_BR: Campos

en: Fifth row
pt_BR: Quinta linha

en: File
pt_BR: Arquivo

en: File Upload
pt_BR: Envio de arquivo

en: File exceeds size limit
pt_BR: O arquivo excede o limite de tamanho.

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
pt_BR: O arquivo excede o limite de tamanho. Tamanho máximo do arquivo: %dMB

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB.
pt_BR: O arquivo excede o limite de tamanho. Tamanho máximo do arquivo: %dMB

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
pt_BR: Upload de arquivos, exportações de dados e o criação de log não funcionarão corretamente.

en: Fill Container
pt_BR: Encher o recipiente

en: Filter the entries by adding conditions.
pt_BR: Filtra entradas adicionando condições.

en: Filters
pt_BR: Filtros

en: Finance
pt_BR: Finança

en: Finished
pt_BR: Terminado

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: Finnish
pt_BR: Finlandês

en: First
pt_BR: Nome

en: First Choice
pt_BR: Primeira opção

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: First Option
pt_BR: Primeira opção

en: First row
pt_BR: Primeira linha

en: Fix it
pt_BR: Consertar isto

en: Flags the submission as spam if the elapsed time between page load and form submission is less than the threshold.
pt_BR: Sinaliza o envio como spam se o tempo decorrido entre o carregamento da página e o envio do formulário for inferior ao limite estabelecido.

en: Florida
pt_BR: Flórida

en: Font Color
pt_BR: Cor da fonte

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
pt_BR: Para endereços que só se aplicam a um país, você pode optar por não mostrar o país no formulário. Os registros ainda serão gravados com o país selecionado.

en: Forbidden
pt_BR: Proibido

en: Force SSL
pt_BR: Forçar SSL

en: Force the migration manually
pt_BR: Forçar a migração manualmente

en: Force the upgrade
pt_BR: Forçar a atualização

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form Basics
pt_BR: Formulário Básico

en: Form Button
pt_BR: Botão do formulário

en: Form Button Image
pt_BR: Imagem do botão do formulário

en: Form Button Text
pt_BR: Texto do Botão do Formulário

en: Form CSS Class Name
pt_BR: Nome da classe CSS do formulário

en: Form Description
pt_BR: Descrição do formulário

en: Form Expired Message
pt_BR: Mensagem de Encerramento do Formulário

en: Form Field
pt_BR: Campo de Formulário

en: Form Fields
pt_BR: Campos de formulário

en: Form ID: %s
pt_BR: ID do formulário: %s

en: Form Id
pt_BR: ID do Formulário

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
pt_BR: Id do formulário e Id da entrada são parâmetros obrigatórios.

en: Form Label Placement
pt_BR: Local do rótulo do formulário

en: Form Layout
pt_BR: Layout do Formulário

[ctx: Form List]
en: Active
pt_BR: Ativo

[ctx: Form List]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: Form List]
en: Inactive
pt_BR: Inativo

[ctx: Form List]
en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Form Not Found
pt_BR: Formulário não encontrado

en: Form Options
pt_BR: Opções do Formulário

en: Form Options and Settings
pt_BR: Opções e configurações de formulário

en: Form Pending Message
pt_BR: Mensagem de Pendência do Formulário

en: Form Preview
pt_BR: Visualizar formulário

en: Form Settings
pt_BR: Configurações do formulário

en: Form Styles
pt_BR: Estilos de formulário

en: Form Template Library: Contest Entry Form
pt_BR: Biblioteca de Modelos de Formulário: Formulário de Inscrição em Concurso

en: Form Template Library: Newsletter Signup Form
pt_BR: Biblioteca de modelos de formulário: formulário de Inscrição em newsletter

en: Form Theme
pt_BR: Tema do formulário

en: Form Title
pt_BR: Título do Formulário

en: Form Total
pt_BR: Total do Formulário

en: Form Updated
pt_BR: Formulário atualizado.

en: Form button settings are now located in the form editor! To edit the button settings, go to the form editor and click on the submit button.
pt_BR: As configurações do botão de formulário agora estão localizadas no editor de formulários! Para editar as configurações do botão, vá para o editor de formulários e clique no botão enviar.

en: Form deleted.
pt_BR: Formulário excluído.

en: Form duplicated.
pt_BR: Formulário duplicado.

en: Form entries must be retained for at least one day.
pt_BR: As entradas do formulário devem ser retidas por pelo menos um dia.

en: Form is saved
pt_BR: O formulário foi salvo

en: Form is submitted
pt_BR: O formulário foi enviado

en: Form moved to the trash.
pt_BR: Formulário movido para a lixeira.

en: Form not found
pt_BR: Formulário não encontrado

en: Form not found.
pt_BR: Formulário não encontrado.

en: Form restored.
pt_BR: Formulário restaurado.

en: Form style options are not available for forms that use %1$slegacy mode%2$s.
pt_BR: As opções de estilo de formulário não estão disponíveis para formulários que usam o %1$smodo legado%2$s.

en: Form updated successfully
pt_BR: Formulário atualizado com sucesso.

en: Form was updated successfully.
pt_BR: O formulário foi atualizado com sucesso.

en: Form with id: %s not found
pt_BR: Formulário com ID: %s não foi encontrado

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Forms - Gravity Forms
pt_BR: Formulários - Gravity Forms

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
pt_BR: Não foi possível importar formulários. Certifique-se de que seus arquivos tenham a extensão .json e que foram gerados pela ferramenta de %sexportação de formulários Gravity Forms%s

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
pt_BR: Os formulários não foram importados. Seu arquivo de exportação não é compatível com a sua versão atual do Gravity Forms.

en: Forms deleted successfully: %d
pt_BR: Formulários excluídos com sucesso: %d

en: Forms migrated.
pt_BR: Formulários migrados.

en: Forms per page:
pt_BR: Formulários por Página

en: Forms updated successfully
pt_BR: Formulários atualizados com sucesso.

en: Formula
pt_BR: Fórmula

en: Fourth row
pt_BR: Quarta linha

en: Fr
pt_BR: Sex

en: France
pt_BR: França

en: Free Trial
pt_BR: Teste grátis

en: French
pt_BR: Francês

en: French (Canadian)
pt_BR: Francês (Canadá)

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Frequency
pt_BR: Frequência

en: Friday
pt_BR: sexta-feira

en: Friend/Colleague
pt_BR: Amigo/Colega

en: From Email
pt_BR: Do e-mail

en: From Email Address
pt_BR: Do e-mail

en: From Name
pt_BR: Do nome

en: Full
pt_BR: Completo

en: Full Address
pt_BR: Endereço completo

en: Full Name
pt_BR: Nome completo

en: Full Size
pt_BR: Tamanho Completo

en: Full Size - Centered
pt_BR: Tamanho Completo - Centralizado

en: Full Size - Left Aligned
pt_BR: Tamanho Completo - Alinhado à Esquerda

en: Full Size - Right Aligned
pt_BR: Tamanho Completo - Alinhado à Direita

en: Full Width
pt_BR: Largura Total

[ctx: Full month name]
en: May
pt_BR: Maio

en: Full-Time
pt_BR: Tempo integral

en: G2 logo
pt_BR: Logo G2

en: GF Add-Ons
pt_BR: Complementos GF

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Galician
pt_BR: Galego

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Gender
pt_BR: Gênero

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Georgian
pt_BR: Georgiano

en: German
pt_BR: Alemão

en: German (Austria)
pt_BR: Alemão (Áustria)

en: German (Switzerland)
pt_BR: Alemão (Suíço)

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Get 20% Off Gravity Forms!
pt_BR: Ganhe 20% de desconto em Gravity Forms!

en: Get Started
pt_BR: Comece a usar

en: Get feedback about your product using a survey form
pt_BR: Obtenha feedback sobre seu produto usando um formulário de pesquisa

en: Get started with a new form
pt_BR: Comece com um novo formulário

en: Get the Discount
pt_BR: Obtenha o desconto

en: Get your reCAPTCHA Keys.
pt_BR: Obtenha suas chaves reCAPTCHA.

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Gift Certificate Amount
pt_BR: Valor do vale-presente

en: Gift Certificate Form
pt_BR: Formulário de certificado de presente

en: Gift Certificate Order Form
pt_BR: Formulário de pedido de certificado de presente

en: Global Settings
pt_BR: Configurações Globais

en: Go to the first page
pt_BR: Ir para a primeira página

en: Go to the last page
pt_BR: Ir para a última página

en: Go to the next page
pt_BR: Ir para a próxima página

en: Go to the previous page
pt_BR: Ir para a página anterior

en: Gold
pt_BR: Ouro

en: Good
pt_BR: Boa

en: Government/Military
pt_BR: Governo / Militar

en: Gradient: Blues
pt_BR: Gradiente: Azuis

en: Gradient: Rainbow
pt_BR: Gradiente: Arco-íris

en: Gradient: Spring
pt_BR: Gradiente: Primavera

en: Graduate or Professional Degree
pt_BR: Pós-graduação ou diploma profissional

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
pt_BR: É necessário usar o Gravity Forms %s. Ative-o agora ou %scompre hoje!%s

en: Gravity Forms 2.5 Theme
pt_BR: Tema Gravity Forms 2.5

en: Gravity Forms API Settings
pt_BR: Configurações da API do Gravity Forms

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
pt_BR: API do Gravity Forms. Use uma chave do consumidor no campo de nome de usuário e um segredo do consumidor no campo de senha.

en: Gravity Forms Add-Ons
pt_BR: Suplementos do Gravity Forms

en: Gravity Forms Environment
pt_BR: Ambiente Gravity Forms

en: Gravity Forms Widget
pt_BR: Widget Gravity Forms

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
pt_BR: O Gravity Forms foi desinstalado com sucesso. Ele pode ser reativado a partir da %spágina de plugins%s.

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
pt_BR: Gravity Forms importou %d %s com sucesso

en: Gravity Forms imported %d form successfully
pt_BR: Gravity Forms importou %d formulário com sucesso

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
pt_BR: O Gravity Forms integra com o reCAPTCHA, um serviço de CAPTCHA gratuito que ajuda a digitalizar livros e ao mesmo tempo protege seus formulários contra spam.

en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
pt_BR: Atualmente, o Gravity Forms está atualizando o banco de dados para a versão %1$s. Para sites com um grande número de entradas, isso pode levar muito tempo. Verifique a página %2$sStatus do sistema%3$spara mais detalhes.

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
pt_BR: O registro do Gravity Forms está ativado no momento.

en: Gravity Forms requires %s or above.
pt_BR: O Gravity Forms requer %s ou superior.

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
pt_BR: O Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Você deve atualizar o WordPress para utilizar esta versão do Gravity Forms.

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
pt_BR: O Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Você deve atualizar o WordPress para utilizar esta versão do Gravity Forms.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
pt_BR: O Gravity Forms vai baixar correções de bugs, melhorias de segurança e atualizações do plugin automaticamente. As atualizações são extremamente importantes para a segurança do seu site WordPress.

en: Gray
pt_BR: Cinza

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Green
pt_BR: Verde

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Ground Maintenance
pt_BR: Manutenção do solo

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: HTML Block
pt_BR: Bloco HTML

en: HTML Content
pt_BR: Conteúdo HTML

en: HTTP Referer URL
pt_BR: URL HTTP Referer

en: Hawaii
pt_BR: Havaí

en: Healthcare
pt_BR: Cuidados com a Saúde

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hebrew
pt_BR: Hebreu

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help - Gravity Forms
pt_BR: Ajuda - Gravity Forms

en: Help Make Gravity Forms Better!
pt_BR: Ajude a melhorar as formas de gravidade!

en: Help us provide care and support for vulnerable adults.
pt_BR: Ajude-nos a fornecer cuidados e apoio a adultos vulneráveis.

en: Helps users ask for a quote for a certain service or product you are selling on your website
pt_BR: Ajuda os usuários a solicitar uma cotação para um determinado serviço ou produto que você está vendendo em seu site

en: Helps your users register to a webinar
pt_BR: Ajuda seus usuários a se registrarem em um webinar

en: Hi there {Name (First):1.3}. We received the following information from you and will respond to your inquiry as quickly as possible.
pt_BR: Olá, {Nome (Primeiro): 1.3}. Recebemos as seguintes informações de você e responderemos à sua consulta o mais rápido possível.

en: Hidden
pt_BR: Oculto

en: Hidden Field
pt_BR: Campo Oculto

en: Hide
pt_BR: Esconder

en: Hide Address Line 2
pt_BR: Esconder Linha 2 do Endereço

en: Hide Country
pt_BR: Esconder País

en: Hide Field Label
pt_BR: Ocultar rótulo do campo

en: Hide Password
pt_BR: Esconder senha

en: Hide Province Field
pt_BR: Esconder o campo Cidade

en: Hide State Field
pt_BR: Esconder o campo Estado

en: Hide State/Province/Region
pt_BR: Esconder Cidade/Província/Região

en: Hide license information
pt_BR: Ocultar informações de licença

en: Hiding the choice labels can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the choice labels visible to improve the accessibility of your form.
pt_BR: Ocultar os rótulos de escolha pode dificultar o preenchimento do seu formulário pelos usuários. Mantenha os rótulos de escolha visíveis para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
pt_BR: Ocultar o rótulo pode dificultar o preenchimento do formulário pelos usuários. Mantenha a etiqueta visível para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: High School
pt_BR: Ensino Médio

en: Holy See
pt_BR: Santa Sé

en: Home URL
pt_BR: URL da Página Inicial

en: Homemaker
pt_BR: Dona de Casa

en: Honeypot Spam Filter
pt_BR: Honeypot filtro de spam

en: Hong Kong Dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: Hospitality
pt_BR: Hospitalidade

en: Hospitality/Travel
pt_BR: Hotelaria / Viagens

en: Hour
pt_BR: Hora

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Hours You Are Available for Work
pt_BR: Horas que você está disponível para trabalhar

en: How Can We Reach You?
pt_BR: Como podemos chegar até você?

en: How Long
pt_BR: Há quanto tempo

en: How Often
pt_BR: Qual a freqüência

en: How can we help you?
pt_BR: Como podemos te ajudar?

en: How can we help? Please describe the issue.
pt_BR: Como podemos ajudar? Por favor, descreva o problema.

en: How could Acme Products be improved?
pt_BR: Como os produtos da Acme poderiam ser melhorados?

en: How did you hear about this event?
pt_BR: Como você ficou sabendo sobre este evento?

en: How did you hear about this webinar?
pt_BR: Como você ficou sabendo deste webinar?

en: How did you hear about us?
pt_BR: Como você ficou sabendo de nós?

en: How many sites do you have Acme Products installed on?
pt_BR: Em quantos sites você tem produtos Acme instalados?

en: How would you best describe your website?
pt_BR: Como você descreveria melhor o seu site?

en: How would you like the gift certificate delivered?
pt_BR: Como você gostaria que o certificado de presente fosse entregue?

en: Human Resources
pt_BR: Recursos Humanos

en: Hungarian
pt_BR: Húngaro

en: Hungarian Forint
pt_BR: Forint húngaro

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: I agree to the Terms and Conditions and understand that registration fees are non-refundable. Course materials will be provided upon enrollment.
pt_BR: Concordo com os Termos e Condições e compreendo que as taxas de inscrição não são reembolsáveis. O material do curso será fornecido após a inscrição.

en: I agree to the handling and storage of my data and to receive marketing communications from Gravity Forms.
pt_BR: Concordo com o tratamento e armazenamento dos meus dados e com o recebimento de comunicações de marketing da Gravity Forms.

en: I agree to the privacy policy.
pt_BR: Eu concordo com a Política de Privacidade.

en: I agree to the processing of my information for the purpose of handling this support request.
pt_BR: Concordo com o processamento das minhas informações para fins de atendimento a esta solicitação de suporte.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website.
pt_BR: Concordo com o armazenamento e tratamento dos meus dados por este site.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy  Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
pt_BR: Concordo com o armazenamento e tratamento dos meus dados por este site. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Política de Privacidade</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Você precisa aceitar esta caixa de seleção.">*</abbr>

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
pt_BR: Concordo com o armazenamento e tratamento dos meus dados por este site. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Política de Privacidade</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Você precisa aceitar esta caixa de seleção.">*</abbr>

en: I confirm that I have read and understood the terms outlined above.
pt_BR: Confirmo que li e entendi os termos descritos acima.

en: I have read and agree with all the consent clauses above.
pt_BR: Li e concordo com todas as cláusulas de consentimento acima.

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
pt_BR: Eu entendo e aceito o risco de não ativar atualizações em segundo plano.

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
pt_BR: Eu entendo os riscos de não fornecer uma chave de licença válida.

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
pt_BR: IMPORTANTE: Como esta é uma atualização importante, recomendamos a criação de um backup do seu site antes da atualização.

en: IP Address
pt_BR: Endereço de IP

en: IT/Technical
pt_BR: TI/Técnico

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Icelandic
pt_BR: islandês

en: Icon of accessibility symbol
pt_BR: Ícone do símbolo de acessibilidade

en: Icon of color swatches
pt_BR: Ícone de amostras de cores

en: Identification
pt_BR: Identificação

en: Identification Field
pt_BR: Campo de identificação

en: If a form uses the Image Choice field, or has Conversational Mode enabled, the importer will import the images and save them in your media library.
pt_BR: Se um formulário usar o campo Escolha de Imagem ou tiver o Modo Conversacional ativado, o importador importará as imagens e as salvará na sua biblioteca de mídia.

en: If a valid image url is not present a text-only submit button will be used.
pt_BR: Se um URL de imagem válido não estiver presente, um botão de envio somente de texto será usado.

en: If the honeypot flags a submission as spam:
pt_BR: Se o honeypot sinalizar um envio como spam:

en: If you continue to encounter this error, you can %1$sexport your form%2$s to include in your support request. You can also disable AJAX saving for this form. %3$sLearn more%4$s.
pt_BR: Se continuar a encontrar este erro, pode %1$sexportar o seu formulário%2$s para incluir no seu pedido de suporte. Você também pode desabilitar o salvamento AJAX para este formulário. %3$sSaiba mais%4$s.

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
pt_BR: Se você atualmente tem um tíquete de suporte aberto, não desative o registro até que a equipe de suporte tenha revisado seus registros.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
pt_BR: Se você não digitar uma chave de licença válida, você não será capaz de atualizar o Gravity Forms quando importantes correções de bugs e aprimoramentos de segurança forem liberados. Isto pode ser um sério risco de segurança para o seu site.

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
pt_BR: Se você tem outros formulários na página (ex.: formulário de comentários), especifique um valor maior de índice de tabulação para o Gravity Form não acabar com os índices iguais aos dos outros formulários. Para desativar o índice, digite 0 (zero).

en: If you loved the first product, you're really going to love this one. Don't miss out, order yours while they're still in stock.
pt_BR: Se você amou o primeiro produto, vai adorar este. Não perca, peça o seu enquanto ainda há em estoque.

en: If you want to keep up to date with what's happening on the blog, sign up for our newsletter!
pt_BR: Se quiser ficar por dentro de tudo que acontece no blog, assine nossa newsletter!

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
pt_BR: Se você precisar substituir a mensagem de erro de validação padrão, digite ela aqui. Esta mensagem será mostrada se houver algum erro no campo quando o usuário enviar o formulário.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
pt_BR: Se você precisar pré-preencher um valor para o campo, digite aqui.

en: If you're installing Gravity Forms for a client, enable this setting to hide the license information.
pt_BR: Se você estiver instalando o Gravity Forms para um cliente, ative esta configuração para ocultar as informações da licença.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Choice Field
pt_BR: Campo Image Choice

en: Image Choice Styles
pt_BR: Estilos de escolha de imagem

en: Image Meta
pt_BR: Metadados de Imagem

en: Image Metadata
pt_BR: Imagem

en: Image Path:
pt_BR: Caminho da Imagem:

en: Image Path:
pt_BR: Caminho da Imagem:

en: Image for choice number
pt_BR: Imagem para número de escolha

en: Impersonate account
pt_BR: Representar conta

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Forms
pt_BR: Importar Formulários

en: Import Forms &lsaquo; %1$s
pt_BR: Importar formulários &lsaquo; %1$s

en: Import Images
pt_BR: Importar Imagens

en: Import failed.
pt_BR: Falha na importação.

en: Import images used in this form into your media library.
pt_BR: Importe as imagens usadas neste formulário para sua biblioteca de mídia.

en: Import/Export
pt_BR: Importar/Exportar

en: Import/Export - Gravity Forms
pt_BR: Importação/Exportação - Gravity Forms

en: Importance
pt_BR: Importância

en: Important
pt_BR: Importante

en: Imported Forms &lsaquo; %1$s
pt_BR: Formulários importados &lsaquo; %1$s

en: In pixels.
pt_BR: Em pixels.

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Inactive Columns
pt_BR: Desativar colunas

en: Include Notes
pt_BR: Incluir Notas

en: Include any screenshots, logs, or documents that may help our support team resolve your request faster.
pt_BR: Inclua quaisquer capturas de tela, registros ou documentos que possam ajudar nossa equipe de suporte a resolver sua solicitação mais rapidamente.

en: Include notes
pt_BR: Incluir notas

en: Include results if
pt_BR: Incluir resultados se

en: Incoming Field Data
pt_BR: Dados de campo de receita

en: India
pt_BR: Índia

en: Indicates if the feed is active or inactive.
pt_BR: Indica se o feed está ativo ou inativo.

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Indonesian
pt_BR: Indonésio

en: Industry
pt_BR: Indústria

en: Industry Type
pt_BR: Tipo industrial

en: Inherit from default (%s)
pt_BR: Herdar do padrão (%s)

en: Initial payment
pt_BR: Pagamento inicial

en: Inline
pt_BR: Na linha

en: Input Mask
pt_BR: Máscara de entrada

en: Input Styles
pt_BR: Estilos de entrada

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
pt_BR: Máscaras de entrada fornecem um guia visual que permite aos usuários entrar dados em um formato específico, como datas e números de telefone de modo mais fácil.

en: Insert Choices
pt_BR: Inserir opções

en: Insert Form
pt_BR: Inserir Formulário

en: Insert Merge Tag
pt_BR: Inserir Tag de Mesclagem

en: Insert Merge Tags
pt_BR: Inserir tags de mesclagem

en: Installation Complete
pt_BR: Instalação completa

en: Installation/Maintenance
pt_BR: Automotiva

en: Insurance
pt_BR: Seguros

en: Intern
pt_BR: Interno

en: Internal Error
pt_BR: Erro  Interno

en: International
pt_BR: Internacional

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Invalid Form Styles
pt_BR: Estilos de formulário inválidos

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
pt_BR: JSON inválido. As propriedades devem ser enviadas como pares de valores-chave.

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
pt_BR: Chave inválida - é necessária uma licença corporativa.

en: Invalid License Key
pt_BR: Chave de licença inválida

en: Invalid config.
pt_BR: Configuração inválida.

en: Invalid credit card number.
pt_BR: Número de cartão de crédito inválido.

en: Invalid entry
pt_BR: Entrada inválida

en: Invalid entry id.
pt_BR: ID de entrada inválida.

en: Invalid entry id: %s
pt_BR: ID do registro inválido: %s

en: Invalid feed id.
pt_BR: ID de feed inválido.

en: Invalid form ID.
pt_BR: ID de formulário inválido.

en: Invalid form id.
pt_BR: ID do formulário inválido.

en: Invalid form object
pt_BR: Objeto de formulário inválido

en: Invalid form objects
pt_BR: Objetos de formulário inválidos

en: Invalid log file.
pt_BR: Arquivo de log inválido.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
pt_BR: O nonce - nonce inválido já foi usado.

en: Invalid note
pt_BR: Nota inválida

en: Invalid note format
pt_BR: Formato de nota inválido

en: Invalid note id.
pt_BR: ID de nota inválido.

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
pt_BR: Chave inválida ou expirada - verifique se você digitou o valor correto e se a sua chave não está vencida.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
pt_BR: Chave Inválida ou Expirada: Verifique se você digitou o valor correto e que a chave não está expirada.

en: Invalid or Expired.
pt_BR: Inválido ou Expirado.

en: Invalid or empty note
pt_BR: Nota inválida ou vazia

en: Invalid request.
pt_BR: Solicitação inválida.

en: Invalid selection.
pt_BR: Seleção inválida.

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
pt_BR: Seleção inválida. Selecione uma das opções disponíveis.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
pt_BR: Assinatura inválida - não conseguiu ordenar os parâmetros.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
pt_BR: Assinatura inválida - a assinatura fornecida não corresponde.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
pt_BR: Assinatura inválida - o método de assinatura é inválido.

en: Invalid timestamp.
pt_BR: Timestamp inválido.

en: Invalid value
pt_BR: Valor inválido

en: Invisible
pt_BR: Invisível

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: Israeli New Sheqel
pt_BR: Novo Shekel de Israel

en: Italian
pt_BR: Italiano

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Item has been deleted.
pt_BR: O Item foi excluído.

en: Item has been saved.
pt_BR: O Item foi salvo.

en: Jan
pt_BR: jan

en: January
pt_BR: janeiro

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Japanese Yen
pt_BR: Yen japonês

en: Job Search Aids
pt_BR: Auxílio ao Trabalhador

en: Job Title and/or Company Name
pt_BR: Cargo e/ou nome da empresa

en: Job Type
pt_BR: Tipo de Emprego

en: Jordan
pt_BR: Jordânia

en: Jul
pt_BR: jul

en: July
pt_BR: julho

en: Jun
pt_BR: jun

en: June
pt_BR: junho

en: Just one
pt_BR: Apenas um

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Keep background updates enabled
pt_BR: Ativar atualizações de segundo plano

en: Keep me up to date!
pt_BR: Mantenha-me atualizado!

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Key
pt_BR: Chave

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt_BR: Coréia, República popular democrática da

en: Korea, Republic of
pt_BR: Republica da Coréia

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label Placement
pt_BR: Posicionamento do rótulo

en: Label Styles
pt_BR: Estilos de etiqueta

en: Label Visibility
pt_BR: Visibilidade do rótulo

en: Landscape Gardening
pt_BR: Paisagismo

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Lao People's Democratic Republic
pt_BR: República Democrática Popular do Laos

en: Laothian
pt_BR: Laótica

en: Large
pt_BR: Grande

en: Large - Centered
pt_BR: Grande - Centralizado

en: Large - Left Aligned
pt_BR: Grande - Alinhado à Esquerda

en: Large - Right Aligned
pt_BR: Grande - Alinhado à Direita

en: Last
pt_BR: Sobrenome

en: Last 30 Days
pt_BR: Últimos 30 dias

en: Last Access
pt_BR: Último acesso

en: Last Access:
pt_BR: Último acesso:

en: Last Entry: %s
pt_BR: Última Entrada: %s

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Last page options
pt_BR: Opções da última página

en: Late Afternoon
pt_BR: À tardinha

en: Latest values:
pt_BR: Últimos valores:

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Latvian
pt_BR: Letão

en: Law Enforcement/Security
pt_BR: Aplicação da Legislação / Segurança

en: Learn More
pt_BR: Saiba mais

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Learn more about configuring your form to use Orbital.
pt_BR: Saiba mais sobre como configurar seu formulário para usar Orbital.

en: Learn more about form theme and style settings.
pt_BR: Saiba mais sobre o tema do formulário e as configurações de estilo.

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Left aligned
pt_BR: Alinhado à esquerda

en: Legacy Markup
pt_BR: Marcação legada

en: Legacy Settings
pt_BR: Configurações legadas

en: Legacy markup is incompatible with many new features, including the Orbital Theme.
pt_BR: A marcação legada é incompatível com muitos recursos novos, incluindo o tema Orbital.

en: Legacy markup will be removed from Gravity Forms in version 4.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend updating this form's settings to use modern markup.
pt_BR: A marcação legada será removida do Gravity Forms na versão 4.0, e todos os formulários usarão marcação moderna. Recomendamos atualizar as configurações deste formulário para usar marcação moderna.

en: Legacy markup will be removed in Gravity Forms 4.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend using modern markup on all forms.
pt_BR: A marcação legada será removida no Gravity Forms 4.0, e todos os formulários usarão marcação moderna. Recomendamos usar marcação moderna em todos os formulários.

en: Legal
pt_BR: Direito

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Less than a month
pt_BR: Menos de um mês

en: Less than once a month
pt_BR: Menos de uma vez por mês

en: Let users sign up to your newsletter
pt_BR: Permita que os usuários se inscrevam em seu boletim informativo

en: Let your users book tickets for an event
pt_BR: Permita que seus usuários reservem ingressos para um evento

en: Let your users register to your website easily
pt_BR: Permita que seus usuários se registrem em seu site facilmente

en: Let's get you set up!
pt_BR: Vamos configurar você!

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: License Activations
pt_BR: Ativações de licença

en: License Key
pt_BR: Chave de Licença

en: License Key Validated
pt_BR: Chave de licença validada

en: License Status
pt_BR: Status da licença

en: License Type
pt_BR: Tipo de licença

en: License details are not available at this time.
pt_BR: Os detalhes da licença não estão disponíveis no momento.

en: License key is managed by the administrator of this network
pt_BR: A chave de licença é gerenciada pelo administrador desta rede

en: License successfully removed.
pt_BR: Licença removida com sucesso.

en: Light
pt_BR: Claro

en: Limit Form Activity
pt_BR: Limitar atividade do Formulário

en: Limit Number of Entries
pt_BR: Limitar número de registros

en: Limit number of entries
pt_BR: Número limitado de Registros

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
pt_BR: Limite o número de registros de um formulário e/ou agende um período de tempo para o formulário ficar ativo.

en: Link Text
pt_BR: Texto do link

en: Link to continue editing later
pt_BR: Link para continuar editando mais tarde

en: List
pt_BR: Lista

en: List of valid attributes
pt_BR: Lista de atributos válidos

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Lithuanian
pt_BR: Lituano

en: Loaded Extensions
pt_BR: Extensões Carregadas

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Log Files
pt_BR: Arquivos de Registo

en: Log file could not be deleted.
pt_BR: O Arquivo de Registros não pôde ser excluído.

en: Log file was successfully deleted.
pt_BR: O Arquivo de Registros foi excluído com sucesso.

en: Logged In User
pt_BR: Usuário conectado

en: Logging
pt_BR: Criação de log

en: Logging Settings
pt_BR: Configurações de login

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
pt_BR: Criação de Log auxilia no rastreamento de problemas, registrando mensagens de erro e de depuração no Gravity Forms Core e Gravity Forms Add-Ons. Informações importantes podem ser incluídas nas mensagens de log, incluindo nomes de usuário da API, senhas e números de cartão de crédito. A Criação de Log destina-se apenas a ser usada temporariamente para tentar rastrear problemas. Uma vez que o problema é identificado e resolvido, deve ser desabilitada.

en: Logging disabled.
pt_BR: Login desativado

en: Logo Upload
pt_BR: Carregar logotipo

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: MM slash DD slash YYYY
pt_BR: MM barra DD barra YY

en: Macao
pt_BR: Macau

en: Madagascar
pt_BR: Madagáscar

en: Mail
pt_BR: Correspondência

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
pt_BR: Certifique-se de que copiou a chave e o segredo do consumidor abaixo. Eles não estarão disponíveis quando você sair desta página.

en: Malawi
pt_BR: Malavi

en: Malay
pt_BR: Malaio

en: Malayalam
pt_BR: Malaiala

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Malaysian Ringgit
pt_BR: Ringgit da Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Male
pt_BR: Masculino

en: Male, Female, Non-binary, Agender, My gender is not listed, Prefer not to answer
pt_BR: Masculino, feminino, não-binário, agende, meu gênero não está listado, prefiro não responder

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Manage Add-Ons
pt_BR: Gerenciar Complementos

en: Manage Updates
pt_BR: Gerenciar Atualizações

en: Manage last page options
pt_BR: Gerenciar opções de última página

en: Manage pagination options
pt_BR: Gerenciar opções de paginação

en: Management/Executive
pt_BR: Gestão / Executiva

en: Manufacturing/Operations
pt_BR: Manufatura / Operações

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
pt_BR: Mapeie seus campos do formulário na lista de campos disponíveis.

en: Mar
pt_BR: mar

en: Marathi
pt_BR: Marata

en: March
pt_BR: março

en: Marital Status
pt_BR: Estado civil

en: Mark as Active
pt_BR: Marcar como ativo

en: Mark as Inactive
pt_BR: Marcar como inativo

en: Mark as Read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark as Spam
pt_BR: Marcar como Spam

en: Mark as Unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Mark read
pt_BR: Marcar como lido

en: Mark this entry as not spam
pt_BR: Marcar este registro como não sendo spam

en: Mark this entry as unread
pt_BR: Marcar esse registro como não lido

en: Mark unread
pt_BR: Marcar como não lido

en: Married
pt_BR: Casado(a)

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mask
pt_BR: Máscara

en: Mask Type
pt_BR: Tipo de máscara

en: Math Challenge
pt_BR: Desafio de Matemática

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Max
pt_BR: Máx.

en: Max. file size: %s
pt_BR: Máx. tamanho do arquivo: %s

en: Max. files: %s
pt_BR: Máx. arquivos: %s

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: Maximum Characters
pt_BR: Máximo de caracteres

en: Maximum Execution Time
pt_BR: Tempo Máximo de Execução

en: Maximum File Size
pt_BR: Tamanho máximo do arquivo

en: Maximum File Upload Size
pt_BR: Tamanho Máximo de Arquivo para Upload

en: Maximum File Uploads
pt_BR: Máximo de Arquivos para Upload

en: Maximum Input Variables
pt_BR: Máximo de Variáveis de Entrada

en: Maximum Number of Files
pt_BR: Número máximo de arquivos

en: Maximum Post Size
pt_BR: Tamanho Máximo do Post

en: Maximum Rows
pt_BR: Máximo de linhas

en: Maximum allowed on this server: %sMB
pt_BR: Máximo permitido neste servidor: %sMB

en: Maximum number of files reached
pt_BR: O número máximo arquivos permitidos foi atingido.

en: Mbstring Enabled
pt_BR: Mbstring Ativado

en: Mcrypt Enabled
pt_BR: Mcrypt Ativado

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Medium - Centered
pt_BR: Médio - Centralizado

en: Medium - Left Aligned
pt_BR: Médio - Alinhado à Esquerda

en: Medium - Right Aligned
pt_BR: Médio - Alinhado à Direita

en: Membership Form
pt_BR: Formulário de adesão

en: Membership Level
pt_BR: Nível de associação

en: Memory Limit
pt_BR: Limite de Memória

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Mexican Peso
pt_BR: Peso mexicano

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia
pt_BR: Micronésia

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Migrating entry notes.
pt_BR: Migrando notas de entrada.

en: Migrating forms.
pt_BR: Migrando formulários.

en: Migrating incomplete submissions.
pt_BR: Migrando submissões incompletas.

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
pt_BR: Migrando leads. Passo 1/3 Migrando os cabeçalhos de entrada. %d linhas restantes.

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
pt_BR: Migrando leads. Etapa 2/3 Migrando detalhes da entrada. %d linhas restantes.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
pt_BR: Migrando leads. Passo 3/3 Migrando meta de entrada. %d linhas restantes.

en: Min
pt_BR: Mín.

en: Minimum
pt_BR: Mínimo

en: Minimum Strength
pt_BR: Força mínima

en: Minute
pt_BR: Minuto

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Mismatch
pt_BR: Não coincidem

en: Miss
pt_BR: Senhorita

en: Missing Form Title
pt_BR: Título do formulário ausente

en: Missing Key Value Pairs JSON
pt_BR: Pares de valores-chave em falta JSON

en: Missing Name
pt_BR: Nome faltando

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
pt_BR[0]: Parâmetro OAuth ausente %s
pt_BR[1]: Parâmetros OAuth ausentes %s

en: Missing Product Label
pt_BR: Etiqueta do produto ausente

en: Missing Product field
pt_BR: Campo de produto ausente

en: Missing add-on slug
pt_BR: Entrada faltando JSON

en: Missing entry JSON
pt_BR: Entrada faltando JSON

en: Missing entry id
pt_BR: ID do registro está em falta

en: Missing feed JSON
pt_BR: Entrada faltando JSON

en: Missing feed meta
pt_BR: Entrada faltando JSON

en: Missing form id
pt_BR: ID do formulário em falta

en: Missing note id
pt_BR: ID da nota em falta

en: Mo
pt_BR: Seg

en: Moldova
pt_BR: Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Monday
pt_BR: segunda-feira

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Mongolian
pt_BR: Mongol

en: Month
pt_BR: Mês

en: Monthly
pt_BR: Mensalmente

en: Months of the Year
pt_BR: Meses do ano

en: More About You
pt_BR: Mais sobre você

en: Mornings
pt_BR: Manhãs

en: Morocco
pt_BR: Morrocos

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move this form to the trash
pt_BR: Mover este formulário para a lixeira

en: Move to Trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Move to trash
pt_BR: Mover para a lixeira

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Mr.
pt_BR: Sr.

en: Mr., Mrs., Miss, Ms., Mx., Dr., Prof., Rev.
pt_BR: Sr., Sra., Senhorita, Sra., Mx., Dr., Prof., Rev.

en: Mrs.
pt_BR: Sra.

en: Ms.
pt_BR: Srta.

en: Much Better
pt_BR: Muito melhor

en: Much Worse
pt_BR: Muito pior

en: Multi Select
pt_BR: Multi-seleção

en: Multiple Choice Field
pt_BR: Campo Multiple Choice

en: Multiple Files
pt_BR: Múltiplos arquivos

en: Multiple Selection
pt_BR: Seleção múltipla

en: My Super Awesome Product
pt_BR: Meu produto super incrível

en: My gender isn't listed
pt_BR: Meu gênero não está listado

en: MySQL - Local time
pt_BR: MySQL - Hora local

en: Myanmar
pt_BR: Birmânia

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name (First)
pt_BR: Nome (primeiro)

en: Name (Last)
pt_BR: Nome (último)

en: Name Fields
pt_BR: Campos de Nome

en: Name Format
pt_BR: Formato do nome

en: Name Prefix Choices
pt_BR: Escolhas de prefixo de nome

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
pt_BR: Nomeie cada uma das páginas do seu formulário. Os nomes das páginas são mostrados com o indicador de progresso selecionado.

en: Name of Primary Contact
pt_BR: Nome do contato principal

en: Name of Recipient
pt_BR: Nome do destinatário

en: Name of Sponsor
pt_BR: Nome do patrocinador

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
pt_BR: Limite os resultados, adicionando filtros. Observe que alguns tipos de campo suportam mais opções do que outros.

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Network Active Plugins
pt_BR: Plugins Ativos da Rede

en: Neutral
pt_BR: Neutro

en: Never Accessed
pt_BR: Nunca acessado

en: Never used
pt_BR: Nunca usado

en: New
pt_BR: Novo

en: New Blank Form
pt_BR: Novo formulário em branco

en: New Brunswick
pt_BR: Nova Brunswick

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Confirmation
pt_BR: Nova Confirmação

en: New Fields Added in Gravity Forms 2.9!
pt_BR: Novos campos adicionados no Gravity Forms 2.9!

en: New Form
pt_BR: Novo Formulário

en: New Form - Gravity Forms
pt_BR: Nova forma - Gravity Forms

en: New Hampshire
pt_BR: Nova Hampshire

en: New Jersey
pt_BR: Nova Jersey

en: New Mexico
pt_BR: Novo México

en: New Notification
pt_BR: Nova notificação

en: New York
pt_BR: Nova Iorque

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: New Zealand Dollar
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: New row added.
pt_BR: Nova linha adicionada.

en: New submission from
pt_BR: Novo formulário de submissão

en: New submission from {form_title}
pt_BR: Novo envio de {form_title}

en: New version %s available.
pt_BR: Nova versão %s disponível.

en: Newfoundland and Labrador
pt_BR: Terra Nova e Labrador

en: Newsletter Signup Form
pt_BR: Formulário de newsletter

en: Next
pt_BR: Seguinte

en: Next Button
pt_BR: Botão Seguinte

en: Next Button Conditional Logic
pt_BR: Lógica Condicional do botão Seguinte

en: Next Button Image
pt_BR: Imagem do botão Seguinte

en: Next Button Text
pt_BR: Texto do botão Seguinte

en: Next Page
pt_BR: Página Seguinte

en: Next button is hidden/disabled by conditional logic.
pt_BR: O botão "Próximo" está oculto/desativado por lógica condicional.

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: No
pt_BR: Não

en: No Card
pt_BR: Sem cartão

en: No Conflict Mode
pt_BR: Modo não-conflito

en: No Duplicates
pt_BR: Sem duplicar

en: No Icon
pt_BR: Sem ícone

en: No Matching Fields
pt_BR: Sem campos correspondentes

en: No entries for this field
pt_BR: Nenhum registro para este campo

en: No field selected
pt_BR: Nenhum campo selecionado

en: No form found.
pt_BR: Nenhum formulário foi encontrado.

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
pt_BR: Nenhum formulário foi encontrado para a expressão pesquisada. %sVer todos os formulários%s.

en: No mapping fields are available.
pt_BR: Nenhum campo de mapeamento está disponível.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
pt_BR: Nenhuma notificação foi selecionada. Selecione uma notificação a ser enviada.

en: No property values were found in the request body
pt_BR: Não foram encontrados valores de propriedade no corpo da solicitação

en: No response
pt_BR: Sem resposta

en: No results
pt_BR: Sem resultados

en: No results matched
pt_BR: Nenhum resultado correspondente

en: No results.
pt_BR: Sem resultados.

en: No-Conflict Mode
pt_BR: Modo não-conflito

en: Non-Profit/Volunteer
pt_BR: ONGs / Voluntariado

en: Non-binary
pt_BR: Não binário

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Nonprofit
pt_BR: Sem fins lucrativos

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: Normal: at least one speed must be above the threshold.
pt_BR: Normal: pelo menos uma velocidade deve estar acima do limite.

en: North America
pt_BR: América do Norte

en: North Carolina
pt_BR: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt_BR: Dakota do Norte

en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do norte

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Northwest Territories
pt_BR: Territórios do Noroeste

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Norwegian
pt_BR: Norueguês

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa norueguesa

en: Not Checked
pt_BR: Não verificado

en: Not Important
pt_BR: Não é importante

en: Not Spam
pt_BR: Não é Spam

en: Not Sure
pt_BR: Não tenho certeza

en: Not Using the Block Editor?
pt_BR: Não está usando o Editor de Blocos?

en: Not authorized
pt_BR: Não autorizado

en: Not employed and not looking for work
pt_BR: Não está empregado e não está à procura de emprego

en: Not employed but looking for work
pt_BR: Não está empregado e está a procura de emprego

en: Not found
pt_BR: Não Encontrado

en: Not implemented
pt_BR: Não implementado

en: Not so great
pt_BR: Não é tão bom

en: Not writable
pt_BR: Não gravável

en: Note not found
pt_BR: Nota não encontrada

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
pt_BR: Nota: esta é uma simples prévia do formulário. Este formulário  pode ter uma aparência diferente quando adicionado na sua página, baseado nos estilos herdados do tema pai.

en: Note: This link will expire after 30 days.
pt_BR: Nota: este link irá expirar após 30 dias.

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Notice: %1$s form failed the import process. %2$s | Notice: %1$s forms failed the import process. %2$s
pt_BR[0]: Aviso: o formulário %1$s falhou no processo de importação. %2$s
pt_BR[1]: Aviso: %1$s formulários falharam no processo de importação. %2$s

en: Notification deleted.
pt_BR: Notificação excluída.

en: Notification duplicated.
pt_BR: Notificação duplicada.

en: Notification not found
pt_BR: Notificação não encontrada

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Notifications for %s were resent successfully.
pt_BR: As notificações para %s foram reenviadas com sucesso.

en: Notifications were resent successfully.
pt_BR: As notificações foram reenviadas com sucesso.

en: Nov
pt_BR: nov

en: Nova Scotia
pt_BR: Nova Escócia

en: November
pt_BR: novembro

en: Number
pt_BR: Número

en: Number Format
pt_BR: Formato de número

en: Number Range
pt_BR: Intervalo de número

en: Number of Columns
pt_BR: Número de colunas

en: Number of Entries
pt_BR: Número de Registros

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
pt_BR: Número de dias para reter entradas antes de lixeira/exclusão:

en: Number of entries per page:
pt_BR: Número de registros por página:

en: Number of files (%1$d) exceeds limit (%2$d).
pt_BR: Número de arquivos (%1$d) excedem o limite (%2$d).

en: Number of tickets needed
pt_BR: Número de ingressos necessários

en: Oct
pt_BR: out

en: October
pt_BR: outubro

en: Off
pt_BR: Desligado

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
pt_BR: Oferece uma caixa de seleção de consentimento “sim/não” e uma descrição detalhada do que está sendo consentido.

en: Oman
pt_BR: Omã

en: On
pt_BR: Ligado

en: Once a month
pt_BR: Uma vez ao mês

en: Once a week
pt_BR: Uma vez por semana

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
pt_BR: Quando a solução de problemas estiver concluída, %1$sclique aqui para desativar o registro e excluir permanentemente seus arquivos de registro.%2$s

en: Only digits are allowed
pt_BR: Somente dígitos são aceitos

en: Ontario
pt_BR: Ontário

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
pt_BR: Opa! Houve um problema ao salvar o título do formulário. Atualize a página e tente novamente.

en: Oops! We could not locate your form.
pt_BR: Opa! Não conseguimos encontrar o seu formulário.

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
pt_BR: Opa! Não conseguimos encontrar o seu formulário. Tente novamente.

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again.
pt_BR: Opa! Não conseguimos encontrar seu registro. Tente novamente.

en: Oops! We couldn't find your form. Please try again.
pt_BR: Opa! Não conseguimos encontrar seu formulário. Tente novamente.

en: Oops! You have unsaved changes in the form, before you can continue with embedding it please save your changes.
pt_BR: Ops! Você tem alterações não salvas no formulário, antes de continuar a incorporá-lo, salve suas alterações.

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
pt_BR: Opa! Algo saiu errado. %sTente novamente ou %scontate-nos%s.

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
pt_BR: Opa! Algo saiu errado.%sTente novamente ou %scontate-nos%s.

en: Open Date Picker
pt_BR: Seletor de data de abertura

en: Open editor preferences
pt_BR: Abrir preferências do editor

en: Opens in a new tab
pt_BR: Abre em uma nova aba

en: Option
pt_BR: Opção

en: Option Label
pt_BR: Rótulo da opção

en: Optional form fields
pt_BR: Campos de Formulário opcionais

en: Options
pt_BR: Opções

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Orbital Style Filter
pt_BR: Filtro de estilo Orbital

en: Orbital Theme (Recommended)
pt_BR: Orbital Theme (Recomendado)

en: Order
pt_BR: Pedido

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Other
pt_BR: Outros

en: Other Amount
pt_BR: Outro montante

en: Other Choice, please specify
pt_BR: Outra escolha, por favor especifique

en: Other Data
pt_BR: Outros dados

en: Other Settings
pt_BR: Outras Configurações

en: Other amount
pt_BR: Outro montante

en: Output CSS
pt_BR: CSS da saída

en: Output Default CSS
pt_BR: CSS padrão de saída

en: Output HTML5
pt_BR: HTML5 da saída

en: Over 3 years
pt_BR: Mais de 3 anos

en: Overnight Shipping
pt_BR: Transporte noturno

en: Override Notifications
pt_BR: Substituir notificações

en: PHP - Local time
pt_BR: PHP - Hora local

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Break
pt_BR: Quebra de página

en: Page Conditional Logic
pt_BR: Lógica Condicional de Página

en: Page Names
pt_BR: Nome das Páginas

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Pagination Options
pt_BR: Opções de Paginação

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestine, State of
pt_BR: Palestina, Estado da

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paragraph Text
pt_BR: Área de texto

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Parameter Name
pt_BR: Nome do Parâmetro

en: Parameter Name:
pt_BR: Nome do Parâmetro:

en: Parent
pt_BR: Pai

en: Part-Time
pt_BR: Meio-período

en: Pass Data Via Query String
pt_BR: Passar dados via cadeia de consulta

en: Pass Field Data via Query String
pt_BR: Passe dados de campo via string de consulta

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Fields
pt_BR: Campos de senha

en: Password Visibility Toggle
pt_BR: Alternar visibilidade da senha

en: Password strength unknown
pt_BR: Força da senha desconhecida

en: Past Participant
pt_BR: Participante passado

en: Paste Form Styles
pt_BR: Colar estilos de formulário

en: Paste Not Available
pt_BR: Colar não disponível

en: Paste Your License Key Here
pt_BR: Cole sua chave de licença aqui

en: Paste your license key here
pt_BR: Cole sua chave de licença aqui

en: Pay Now
pt_BR: Pagar agora

en: PayPal Checkout Form
pt_BR: Formulário de pagamento do PayPal

en: Payment %s
pt_BR: Pagamento %s

en: Payment Amount
pt_BR: Valor do Pagamento

en: Payment Authorized
pt_BR: Pagamento Autorizado

en: Payment Completed
pt_BR: Pagamento concluído

en: Payment Date
pt_BR: Data de Pagamento

en: Payment Details
pt_BR: Detalhes do Pagamento

en: Payment Failed
pt_BR: Falha no pagamento

en: Payment Form
pt_BR: Formulário de pagamento

en: Payment Information
pt_BR: Informações de pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Método de Pagamento

en: Payment Processing
pt_BR: Processamento do pagamento

en: Payment Processor
pt_BR: Processador de pagamento

en: Payment Status
pt_BR: Situação do Pagamento

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
pt_BR: O pagamento falhou ao ser captado. Motivo: %s

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento foi autorizado. Total: %s. ID da Transação: %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento foi concluído. Valor: %s. ID da Transação: %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento foi reembolsado. Valor: %s. ID da Transação: %s.

en: Payment has failed. Amount: %s.
pt_BR: O pagamento falhou. Valor: %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
pt_BR: O pagamento está pendente. Valor: %s. ID da Transação: %s.

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Pending Review
pt_BR: Revisão pendente

en: Per Diem
pt_BR: Por dia

en: Permalinks are not in the correct format.
pt_BR: Os links Permanentes não estão no formato correto.

en: Permanently Delete Entries
pt_BR: Excluir registros permanentemente

en: Permission denied
pt_BR: Permissão negada

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Persian
pt_BR: Persa

en: Personal Business/Services
pt_BR: Negócios/serviços pessoais

en: Personal Data
pt_BR: Dados pessoais

en: Personal Information
pt_BR: Informações pessoais

en: Personalize your Gravity Forms experience
pt_BR: Personalize sua experiência no Gravity Forms

en: Pharmaceutical/Biotech
pt_BR: Farmacêutica / Biotecnologia

en: Philippine Peso
pt_BR: Peso filipino

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Phone Format
pt_BR: Formato do telefone

en: Phone Number Format
pt_BR: Formato do Telefone

en: Phone format:
pt_BR: Formato de Telefone:

en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Placeholder Label
pt_BR: Rótulos de espaço reservado

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
pt_BR: Texto de espaço reservado não é suportado no Editor de Texto Rico.

en: Placeholder:
pt_BR: Espaço reservado:

en: Placeholders
pt_BR: Espaços reservados

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
pt_BR: Os espaços reservados não são enviados juntamente com o formulário. Use os espaços reservados para dar uma dica do valor ou formato esperado.

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
pt_BR: Coloca um bloco de HTML de formato livre em qualquer lugar do formulário.

en: Please accept the terms
pt_BR: Aceite os termos

en: Please accept the terms.
pt_BR: Aceite os termos.

en: Please add a %s field to your form.
pt_BR: Adicione um campo de %s para seu formulário.

en: Please complete the following fields: %s.
pt_BR: Por favor, preencha os seguintes campos: %s.

en: Please complete the following form to register on our site. Thanks.
pt_BR: Por favor, preencha o seguinte formulário para se registar no nosso site. Obrigado.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
pt_BR: Preencha o widget reCAPTCHA para validar suas chaves reCAPTCHA:

en: Please complete this form to register for the event.
pt_BR: Por favor, preencha este formulário para se inscrever no evento.

en: Please complete this form to submit your support request. We'll get back to you as soon as possible.
pt_BR: Preencha este formulário para enviar sua solicitação de suporte. Entraremos em contato o mais breve possível.

en: Please ensure the form styles you are trying to paste are in the correct format.
pt_BR: Verifique se os estilos de formulário que você está tentando colar estão no formato correto.

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
pt_BR: Digite um título para este formulário. Ao inserir o formulário em uma página ou um post, você terá a opção de ocultar o título.

en: Please enter a URL.
pt_BR: Digite uma URL.

en: Please enter a confirmation name.
pt_BR: Digite um nome para a confirmação.

en: Please enter a form title.
pt_BR: Digite um título para o formulário

en: Please enter a number from %1$s to %2$s.
pt_BR: Digite um número de %1$s a %2$s.

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
pt_BR: Por favor insira um número maior ou igual a %s.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
pt_BR: Por favor insira um número maior ou igual a %s.

en: Please enter a short subject line for your ticket.
pt_BR: Por favor, insira um assunto curto para o seu ingresso.

en: Please enter a unique form title, this title is used for an existing form.
pt_BR: Insira um título de formulário exclusivo, este título é usado para um formulário existente.

en: Please enter a unique form title.
pt_BR: Digite um título único para o formulário.

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
pt_BR: Insira um URL de site válido (por exemplo https://gravityforms.com).

en: Please enter a valid amount.
pt_BR: Digite um valor válido.

en: Please enter a valid date in the format (%s).
pt_BR: Digite uma data válida no formato (%s).

en: Please enter a valid date.
pt_BR: Digite uma data válida.

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail válido para todas as regras de encaminhamento destacadas acima.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail válido ou Tag de mesclagem no campo CCO.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
pt_BR: Entre um endereço de e-mail válido ou uma tag de mesclagem no campo CC.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
pt_BR: Insira um endereço de e-mail válido ou tag de mesclagem no campo Do e-mail.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
pt_BR: Digite um endereço de e-mail válido ou Tag de mesclagem no campo Responder Para.

en: Please enter a valid email address.
pt_BR: Por favor, entrar um email válido.

en: Please enter a valid form title.
pt_BR: Insira um título de formulário válido.

en: Please enter a valid license key to see details.
pt_BR: Por favor, insira uma chave de licença válida para ver os detalhes.

en: Please enter a valid license key.
pt_BR: Digite uma chave de licença válida.

en: Please enter a valid number greater than zero.
pt_BR: Por favor, insira um número válido maior que zero.

en: Please enter a valid number.
pt_BR: Digite um número válido.

en: Please enter a valid quantity
pt_BR: Indique uma quantidade válida

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
pt_BR: Digite uma quantidade válida. O campo Quantidade não pode conter decimais.

en: Please enter a valid time.
pt_BR: Digite uma hora válida.

en: Please enter a valid value.
pt_BR: Digite um valor válido.

en: Please enter the name of your organization.
pt_BR: Por favor, insira o nome da sua organização.

en: Please enter your card's security code.
pt_BR: Digite o código de segurança do seu cartão.

en: Please enter your credit card information.
pt_BR: Digite suas informações de cartão de crédito.

en: Please enter your organization's website.
pt_BR: Por favor, insira o site da sua organização.

en: Please fill out the information below and we will be in touch shortly with your personalized quote.
pt_BR: Preencha os dados abaixo e em breve entraremos em contato com seu orçamento personalizado.

en: Please get in contact using the form below...
pt_BR: Por favor, entre em contato através do formulário abaixo...

en: Please give this custom choice a name.
pt_BR: Por favor, dê um nome a esta opção personalizada.

en: Please let us know what's on your mind. Have a question for us? Ask away.
pt_BR: Por favor, deixe-nos saber o que está em sua mente. Tem uma pergunta para nós? Pergunta à vontade.

en: Please list your previous employers, the dates you worked and the position you held
pt_BR: Liste seus empregadores anteriores, as datas em que trabalhou e o cargo que ocupou

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
pt_BR: Observe que apenas as chaves v2 são suportadas e as chaves da caixa de seleção não são compatíveis com o reCAPTCHA invisível.

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
pt_BR: Registre sua cópia do Gravity Forms para habilitar as atualizações automáticas.

en: Please resolve the following issues to use %s:
pt_BR: Resolva os seguintes problemas para usar %s:

en: Please review and accept the terms and conditions.
pt_BR: Por favor, leia e aceite os termos e condições.

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
pt_BR: Reveja a %sdocumentação%s primeiro. Se você ainda não conseguiu encontrar a resposta %sabrir um tíquete de suporte%s, ficaremos felizes em responder suas perguntas e ajudá-lo com qualquer problema.

en: Please review the fields below.
pt_BR: Por favor, reveja os campos abaixo.

en: Please select a form
pt_BR: Selecione um formulário

en: Please select a form.
pt_BR: Selecione um formulário.

en: Please select a page.
pt_BR: Selecione uma página.

en: Please select a sponsorship level.
pt_BR: Por favor, selecione um nível de patrocínio.

en: Please select an Email Address field.
pt_BR: Selecione um campo de endereço de e-mail.

en: Please select at least one entry.
pt_BR: Selecione pelo menos um registro.

en: Please select at least one entry...
pt_BR: Selecione ao menos um registro...

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
pt_BR: Selecione a moeda para seu local. A moeda é usada para campos de preços e cálculos de preços.

en: Please select the fields to be exported
pt_BR: Selecione os campos a serem exportados

en: Please select the forms to be exported
pt_BR: Selecione os formulários a serem exportados

en: Please select the service/s you require...
pt_BR: Selecione o(s) serviço(s) que pretende...

en: Please share your testimonial below...
pt_BR: Compartilhe seu depoimento abaixo...

en: Please tell us what hours you are available for work each day of the week.
pt_BR: Por favor, diga-nos que horas você está disponível para trabalhar todos os dias da semana.

en: Please upload your organization's logo for use on promotional materials.
pt_BR: Faça o upload do logotipo da sua organização para uso em materiais promocionais.

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
pt_BR: Use o link a seguir para retornar e preencher este formulário em qualquer computador.

en: Please wait for the uploading to complete
pt_BR: Aguarde o envio ser completado

en: Plugin Logging Settings
pt_BR: Configurações de Criação de Log do Plugin

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Polish
pt_BR: Polonês

en: Polish Zloty
pt_BR: Zloty polonês

en: Port
pt_BR: Porta

en: Portuguese
pt_BR: Português

en: Portuguese (Brazil)
pt_BR: Português (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt_BR: Português (Portugal)

en: Position
pt_BR: Posição

en: Position / Job Title
pt_BR: Posição / Cargo

en: Position You're Applying For
pt_BR: Cargo para o qual você está se candidatando

en: Post Author
pt_BR: Autor do Post

en: Post Body
pt_BR: Texto do Post

en: Post Category
pt_BR: Categoria do Post

en: Post Content Template
pt_BR: Modelo de Conteúdo do Post

en: Post Custom Field
pt_BR: Campo Personalizado do Post

en: Post Edit URL
pt_BR: URL da Edição do Post

en: Post Excerpt
pt_BR: Resumo do Post

en: Post Fields
pt_BR: Campos de Post

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
pt_BR: Campos de Posts permitem adicionar campos ao formulário que criam rascunhos de posts WordPress a partir dos dados apresentados.

en: Post Format
pt_BR: Formato do Post

en: Post Id
pt_BR: ID do Post

en: Post Image
pt_BR: Imagem do Post

en: Post Payment Actions
pt_BR: Ações pós-pagamento

en: Post Status
pt_BR: Status do Post

en: Post Tags
pt_BR: Tags do Post

en: Post Title
pt_BR: Título do Post

en: Post Title Template
pt_BR: Modelo do Título do Post

en: Postal Code
pt_BR: Código Postal

en: Pound Sterling
pt_BR: Libra esterlina

en: Predefined Choices
pt_BR: Opções Predefinidas

en: Prefer Not to Answer
pt_BR: Prefere não responder

en: Preferences updated.
pt_BR: Preferências atualizadas.

en: Preferred Method of Contact
pt_BR: Método preferido de contato

en: Prefix
pt_BR: Prefixo

en: Prefix Choices
pt_BR: Prefixo das opções

en: Premium Ticket
pt_BR: Bilhete premium

en: Pretty good
pt_BR: Muito bom

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
pt_BR: Impedir o armazenamento de endereços IP durante o envio do formulário

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Preview %s
pt_BR: Visualizar %s

en: Preview Forms
pt_BR: Pré-visualização de formulários

en: Preview this Form
pt_BR: Visualizar este formulário

en: Preview this form
pt_BR: Visualize este formulário

en: Preview this form to see your custom icon.
pt_BR: Visualize este Formulário para ver seu ícone personalizado.

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Button
pt_BR: Botão Anterior

en: Previous Button Image
pt_BR: Imagem do Botão Anterior

en: Previous Button Text
pt_BR: Texto do Botão Anterior

en: Previous Employment
pt_BR: Emprego anterior

en: Previous Page
pt_BR: Página Anterior

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price:
pt_BR: Preço:

en: Pricing Fields
pt_BR: Campos de Preços

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
pt_BR: Campos de Preços permitem adicionar campos ao formulário que calculam os preços de venda de bens e serviços.

en: Pricing fields are not editable
pt_BR: Os campos de preços não são editáveis

en: Pricing form fields
pt_BR: Campos de Preço

en: Prince Edward Island
pt_BR: Ilha Príncipe Eduardo

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: Print Entries
pt_BR: Imprimir Registros

en: Print Preview
pt_BR: Visualização de Impressão

en: Print all of the selected entries at once.
pt_BR: Imprimir todos os registros selecionados de uma vez.

en: Print entry
pt_BR: Imprimir entrada

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Private API Key
pt_BR: Chave API Privada

en: Probably
pt_BR: Provavelmente

en: Probably Not
pt_BR: Provavelmente não

en: Process %s feed only when payment is received.
pt_BR: Processar feed %s somente quando o pagamento for recebido.

en: Process this feed if
pt_BR: Processar este feed se

en: Processing
pt_BR: Processando

en: Product
pt_BR: Produto

en: Product Field
pt_BR: Campo de Produto

en: Product Field Mapping
pt_BR: Mapeamento do Campo do Produto

en: Product Name
pt_BR: Nome do Produto

en: Products &amp; Services Settings
pt_BR: Configurações de Produtos &amp; Serviços

en: Products and Services
pt_BR: Produtos e Serviços

en: Professional Services
pt_BR: Serviços Profissionais

en: Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso

en: Progress Bar Completion Text
pt_BR: Texto da barra de progresso na conclusão

en: Progress Bar Confirmation Display
pt_BR: Mostra a Barra de Progresso de Confirmação

en: Progress Bar Style
pt_BR: Estilo da Barra de Progresso

en: Progress Indicator
pt_BR: Indicador de Progresso

en: Property key incorrect
pt_BR: Chave de propriedade incorreta

en: Property values should be sent as an array
pt_BR: Valores de propriedade devem ser enviados como uma matriz

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
pt_BR: Proteja as entradas do seu formulário contra spam usando o Akismet.

en: Provide a title and a description for this form
pt_BR: Forneça um título e uma descrição para este formulário

en: Province
pt_BR: Província

en: Public API Key
pt_BR: Chave API Pública

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Purchase Date
pt_BR: Data de compra

en: Purchase a gift certificate today for your nearest and dearest...
pt_BR: Compre um certificado de presente hoje para o seu mais próximo e querido...

en: QA/Quality Control
pt_BR: Controle de Qualidade

en: QR Code
pt_BR: Código QR

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Qty
pt_BR: Quant.

en: Qty:
pt_BR: Quant.:

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Question / Issue
pt_BR: Pergunta / Problema

en: Queued for upgrade.
pt_BR: Enfileirado para atualização.

en: Quickly create an amazing form by using a pre-made template, or start from scratch to tailor your form to your specific needs.
pt_BR: Crie rapidamente um formulário incrível usando um modelo pré-fabricado ou comece do zero para adaptar seu formulário às suas necessidades específicas.

en: REST API Base URL
pt_BR: URL da API REST

en: REST API Settings
pt_BR: Configurações da REST API

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de rádio

en: Range
pt_BR: Faixa

en: Rank these add-ons based on how useful they are to you.
pt_BR: Classifique esses complementos com base em quão úteis eles são para você.

en: Rate Acme Products
pt_BR: Avalie os produtos da Acme

en: Re-run database upgrade
pt_BR: Re-executar atualização de banco de dados

en: Read
pt_BR: Ler

en: Read More
pt_BR: Consulte mais informação

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor accessibility improvements
pt_BR: Leia mais sobre as melhorias de acessibilidade do editor Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor design improvements
pt_BR: Leia mais sobre as melhorias no design do editor Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Image Choice field
pt_BR: Leia mais sobre o campo Image Choice

en: Read more about the Multiple Choice field
pt_BR: Saiba mais sobre o campo de múltipla escolha

en: Read reviews of Gravity Forms on G2
pt_BR: Leia resenhas de Gravity Forms no G2

en: Read reviews of Gravity Forms on Trustpilot
pt_BR: Leia avaliações do Gravity Forms no Trustpilot

en: Read/Write
pt_BR: Ler/Escrever

en: Ready to Create Your First Form?
pt_BR: Pronto para criar seu primeiro formulário?

en: Ready to get started?
pt_BR: Pronto para começar?

en: Real Estate
pt_BR: Imobiliário

en: Reason: %s
pt_BR: Razão: %s

en: Recent
pt_BR: Recente

en: Recommended
pt_BR: Recomendado

en: Recommended: PHP %s or higher.
pt_BR: Recomendado: PHP %s ou superior.

en: Recurring Amount
pt_BR: Valor Recorrente

en: Recurring Payments
pt_BR: Pagamentos recorrentes

en: Recurring Times
pt_BR: Número de vezes da recorrência

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Redirect
pt_BR: Redirecionar

en: Redirect Form to Page
pt_BR: Redirecionar fomulário para a página

en: Redirect Form to URL
pt_BR: Redirecionar para URL

en: Redirect URL
pt_BR: URL de Redirecionamento

en: Refer a Friend
pt_BR: Indique um amigo

en: Refunded
pt_BR: Devolvido

en: Refunds
pt_BR: Reembolsos

en: Register Today
pt_BR: Registre-se hoje

en: Register for our latest webinar...
pt_BR: Inscreva-se no nosso último webinar...

en: Registration Form
pt_BR: Formulário de registro

en: Reject Request
pt_BR: Rejeitar Pedido

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove Custom Value
pt_BR: Remover valor personalizado

en: Remove Star
pt_BR: Remover estrela

en: Remove This Rule
pt_BR: Remover esta regra

en: Remove a condition
pt_BR: Remover uma condição

en: Remove row {0}
pt_BR: Remova a linha {0}

en: Remove this row
pt_BR: Remover esta linha

en: Renews On
pt_BR: Renova em

en: Repeater
pt_BR: Repetidor

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Reply To
pt_BR: Responder para

en: Request Control
pt_BR: Pedir Controle

en: Request a Quote Form
pt_BR: Solicite um formulário de orçamento

en: Request again
pt_BR: Solicitar novamente

en: Request failed due to a network error. Please check your internet connection.
pt_BR: A solicitação falhou devido a um erro de rede. Por favor, verifique sua conexão à internet.

en: Require Login Message
pt_BR: Exigir Mensagem de Login

en: Require user to be logged in
pt_BR: Requerer que o usuário tenha feito login

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Required Field
pt_BR: Campo obrigatório

en: Required Field Indicator
pt_BR: Indicador de campo obrigatório

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
pt_BR: Add-on obrigatório do Gravity Forms "%s" não atende ao requisito de versão mínima: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
pt_BR: Add-on obrigatório do Gravity Forms está ausente: %s.

en: Required Indicator
pt_BR: Indicador Requerido

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
pt_BR: Extensão obrigatória do PHP "%s" não atende ao requisito de versão mínima: %s.

en: Required PHP extension missing: %s
pt_BR: Extensão obrigatória do PHP está ausente: %s

en: Required PHP function missing: %s
pt_BR: Função obrigatória do PHP está ausente: %s

en: Required WordPress plugin "%1$s" is installed but does not meet minimum version requirement: %2$s.
pt_BR: O plugin WordPress necessário "%1$s" está instalado, mas não atende ao requisito mínimo de versão: %2$s.

en: Required WordPress plugin is missing: %1$s %2$s or newer.
pt_BR: Plugins WordPress em falta: %1$s %2$s ou mais recente.

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
pt_BR: Plugin obrigatório do Wordpress está ausente: %s.

en: Required form fields
pt_BR: Campos de Formulário obrigatórios

en: Requirements check
pt_BR: Verifique os requisitos

en: Resend
pt_BR: Reenviar

en: Resend Notifications
pt_BR: Reenviar Notificações

en: Resending...
pt_BR: Reenviando ...

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset Defaults
pt_BR: Restaurar padrões

en: Reset Views
pt_BR: Reiniciar Visualizações

en: Response code: %s
pt_BR: Código de resposta: %s

en: Restaurant/Food Service
pt_BR: Restaurante / Food Service

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restore Default Styles
pt_BR: Restaurar estilos padrão

en: Restore Defaults
pt_BR: Restaurar padrões

en: Restrictions
pt_BR: Restrições

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Results Filters
pt_BR: Filtrar resultados

en: Results Page
pt_BR: Página de resultados

en: Retail
pt_BR: Varejo

en: Retain entries indefinitely
pt_BR: Manter entradas por tempo indeterminado

en: Retention Policy
pt_BR: Política de retenção

en: Retired
pt_BR: Aposentado(a)

en: Return to Form List
pt_BR: Retornar à Lista de formulários

en: Return to form list
pt_BR: Voltar para a lista de formulários

en: Revenue
pt_BR: Receita

en: Review Form
pt_BR: Formulário de avaliação

en: Reviewing Form Submissions
pt_BR: Revisando os envios do Formulário

en: Right aligned
pt_BR: Alinhado à direita

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Romanian
pt_BR: Romeno

en: Rounding
pt_BR: Arredondamento

en: Routing
pt_BR: Encaminhamento

en: Row removed
pt_BR: Linha removida

en: Rules
pt_BR: Regras

en: Russian
pt_BR: Russo

en: Russian Federation
pt_BR: Federação russa

en: Russian Ruble
pt_BR: Rublo russo

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Réunion
pt_BR: Reunião

en: Sa
pt_BR: Sáb

en: Saint Barthélemy
pt_BR: São Bartolomeu

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pt_BR: Santa Helena, Ascensão e Tristão da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Same as previous
pt_BR: Igual ao anterior

en: Sample Option
pt_BR: Opção Modelo

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
pt_BR: Exemplo: telefone={Phone:1} &e-mail={Email:2}

en: San Marino
pt_BR: São Marinho

en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Satisfaction
pt_BR: Satisfação

en: Satisfied
pt_BR: Satisfeito

en: Saturday
pt_BR: sábado

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save & Continue
pt_BR: Salvar e continuar

en: Save & Continue Link
pt_BR: Link de Salvar & Continuar

en: Save & Continue Token
pt_BR: Token de Salvar & Continuar

en: Save &amp; Continue Email Input
pt_BR: Campo de e-mail de Salvar &amp; Continuar

en: Save &amp; Continue Link
pt_BR: Link de Salvar &amp; Continuar

en: Save &amp; Continue Token
pt_BR: Token de Salvar &amp; Continuar

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Save Confirmation
pt_BR: Salvar confirmação

en: Save Error.
pt_BR: Salvar Erro.

en: Save Form
pt_BR: Salvar formulário

en: Save Settings
pt_BR: Salvar Configurações

en: Save and Continue
pt_BR: Salvar e Continuar

en: Save and Continue Confirmation
pt_BR: Confirmação de Salvar e Continuar

en: Save and Continue Email
pt_BR: E-mail de Salvar e Continuar

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
pt_BR: E-mail de Confirmação de Salvar e Continuar enviado

en: Save and Continue Later
pt_BR: Salvar e continuar mais tarde

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
pt_BR: Os links usados para Salvar e Continuar expiraram ou são inválidos

en: Save and continue email is requested
pt_BR: É solicitado um e-mail para o Salvar e Continuar

en: Save as
pt_BR: Salvar como

en: Save as new custom choice
pt_BR: Salvar como nova lista de opções

en: Saved
pt_BR: Salvo

en: Saved! Redirecting...
pt_BR: Salvo! Redirecionando...

en: Saving
pt_BR: Salvando

en: Saving...
pt_BR: Salvando...

en: Schedule Form
pt_BR: Programar formulário

en: Schedule Form End Date/Time
pt_BR: Agendar Data/Hora de término

en: Schedule Start Date/Time
pt_BR: Agendar Data/Hora de início

en: Schedule a time period the form is active.
pt_BR: Programe um período de tempo para que o formulário fique ativo.

en: Scheduled (Cron) Events Log
pt_BR: Log de Eventos Agendados (Cron)

en: Science/Research
pt_BR: Ciência / Pesquisa

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
pt_BR: Pontuações são cálculos ponderados. Os ítens melhor classificados recebem uma pontuação maior do que itens pior classificados. A pontuação total para cada item é a soma das pontuações ponderadas.

en: Screenshot of the Image Choice field in Gravity Forms 2.9
pt_BR: Captura de tela do campo Image Choice no Gravity Forms 2.9

en: Screenshot of the Multiple Choice field in Gravity Forms 2.9
pt_BR: Captura de tela do campo de múltipla escolha no Gravity Forms 2.9

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Engine
pt_BR: Mecanismo de busca

en: Search Entries: %1$s &#8212; %2$s
pt_BR: Entradas de pesquisa: %1$s &#8212; %2$s

en: Search Forms
pt_BR: Formulários de Pesquisa

en: Search Forms: %1$s
pt_BR: Pesquisar formulários: %1$s

en: Search Merge Tags
pt_BR: Pesquisar tags de mesclagem

en: Search Our Documentation
pt_BR: Pesquise nossa documentação

en: Search a form field by name
pt_BR: Pesquisar um campo de formulário por nome

en: Search all %s
pt_BR: Pesquisar todos os %s

en: Search all %ss
pt_BR: Pesquisar todos os %ss

en: Search custom field names...
pt_BR: Pesquisar campos personalizados por nome...

en: Search for a field
pt_BR: Pesquise um campo

en: Search for custom field names
pt_BR: Pesquisar pelo nome dos campos personalizados

en: Search for form
pt_BR: Pesquisar

en: Search for users
pt_BR: Pesquisar por usuários

en: Search forms
pt_BR: Formulários de pesquisa

en: Search users
pt_BR: Pesquisar usuários

en: Search users...
pt_BR: Pesquisar usuários...

en: Seasonal
pt_BR: Sazonal

en: Second Choice
pt_BR: Segunda opção

en: Second Option
pt_BR: Segunda opção

en: Second row
pt_BR: Segunda linha

en: Secret Key
pt_BR: Chave secreta

en: Section
pt_BR: Seção

en: Section Break
pt_BR: Quebra de Seção

en: Security Code
pt_BR: Código de Segurança

en: Security check failed.
pt_BR: A verificação de segurança falhou.

en: Select A Time
pt_BR: Selecione um horário

en: Select All
pt_BR: Selecionar Todos

en: Select Categories
pt_BR: Selecione Categorias

en: Select Date Range
pt_BR: Selecione o período

en: Select Entry Table Columns
pt_BR: Selecione as colunas da tabela de entrada

en: Select Exact Number
pt_BR: Selecione o número exato

en: Select Fields
pt_BR: Selecionar campos

en: Select Files
pt_BR: Selecione Arquivos

en: Select Forms
pt_BR: Selecionar formulários

en: Select Multiple
pt_BR: Selecione vários

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt_BR: Selecione Ligado ou Desligado para ativar ou desativar o modo de não-conflito. Escolher Ligado impede que scripts e estilos externos sejam impressos nas páginas de administração do Gravity Forms, reduzindo conflitos com outros plugins e temas.

en: Select One
pt_BR: Selecione um

en: Select Your Course
pt_BR: Selecione seu curso

en: Select a %s
pt_BR: Selecione um %s

en: Select a %s Field
pt_BR: Selecione um campo de %s

en: Select a Currency
pt_BR: Selecione uma Moeda

en: Select a Field
pt_BR: Selecione um campo

en: Select a Form
pt_BR: Selecione um formulário

en: Select a Mask
pt_BR: Selecione uma máscara

en: Select a Range
pt_BR: Selecione um intervalo

en: Select a Value
pt_BR: Selecione um valor

en: Select a Website Type
pt_BR: Selecione um tipo de site

en: Select a category
pt_BR: Selecione uma categoria

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
pt_BR: Selecione uma categoria e personalize as opções predefinidas ou cole a sua própria lista de opções.

en: Select a custom field name
pt_BR: Selecione um nome de campo personalizado

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
pt_BR: Selecione um período. Definir um período limita a exportação para registros durante o intervalo. Se nenhum período for definido, todos os registros será exportados.

en: Select a different form
pt_BR: Selecione um formulário diferente

en: Select a field
pt_BR: Selecione um campo

en: Select a form
pt_BR: Selecione um Formulário

en: Select a form below to add it to your post or page.
pt_BR: Selecione um formulário abaixo para inserir em seu post ou página.

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
pt_BR: Selecione um formulário abaixo para exportar os registros. Após selecionar, você pode selecionar os campos que deseja exportar e um período. Quando clicar no botão para baixar o arquivo, o Gravity Forms criará um arquivo CSV para você salvar no computador.

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
pt_BR: Selecione um tamanho de campo de formulário para as opções disponíveis. Atenção: caso use um campo do tipo parágrafo, o tamanho se aplicará somente à altura do campo.

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
pt_BR: Selecione um formulário abaixo para inserir em seu post ou página.

en: Select a format
pt_BR: Selecione um formato

en: Select a post
pt_BR: Selecione uma postagem

en: Select a product field
pt_BR: Selecione um campo de produto

en: Select a transaction type
pt_BR: Selecione um tipo de transação

en: Select a transaction type.
pt_BR: Selecione um tipo de transação.

en: Select a user
pt_BR: Selecione um usuário

en: Select all %s{0}%s entries.
pt_BR: Selecione todos os %s{0}%s registros.

en: Select an action
pt_BR: Selecione uma ação

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
pt_BR: Selecione uma ação para este shortcode. Ações são adicionadas por alguns add-ons.

en: Select an author
pt_BR: Selecione um autor

en: Select an option...
pt_BR: Selecione uma opção...

en: Select and display one of your forms.
pt_BR: Selecione e exiba um de seus formulários.

en: Select at least %s choice. | Select at least %s choices.
pt_BR[0]: Selecione pelo menos %s opção
pt_BR[1]: Selecione pelo menos %s opções.

en: Select between %s and %s choices.
pt_BR: Selecione entre %s e %s opções.

en: Select date
pt_BR: Selecione uma data

en: Select entry
pt_BR: Selecionar entrada

en: Select exactly %s choice. | Select exactly %s choices.
pt_BR[0]: Selecione exatamente %s escolha.
pt_BR[1]: Selecione exatamente %s opções.

en: Select files
pt_BR: Selecione os arquivos

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
pt_BR: Selecione quantas vezes o pagamento recorrente deve ser feito. O padrão é cobrar o cliente até que a assinatura seja cancelada.

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
pt_BR: Selecione como você gostaria que os dados de vendas fossem exibidos.

en: Select image size
pt_BR: Selecione o tamanho da imagem

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
pt_BR: Selecione um ou mais campo de metadados de imagem para mostrar juntamente com o campo de envio de imagem. Eles permitem aos usuários entrarem informações adicionais sobre a imagem carregada.

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
pt_BR: Selecione os arquivos de exportação do Gravity Forms que deseja importar. Certifique-se de que seus arquivos tenham a extensão .json e que foram gerados pela ferramenta %sexportação de formulários Gravity Forms%s. Ao clicar no botão de importação abaixo, o Gravity Forms importará os formulários.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Selecione o autor que será utilizado para o post quando criado com a entrada de formulário.

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Escolha a categoria que será usada no post quando criado com a entrada de formulário.

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt_BR: Selecione o país que você gostaria de deixar selecionado por padrão quando o formulário é exibido.

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
pt_BR: Selecione o nome do campo personalizado entre as opções disponíveis, ou digite um novo nome.

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
pt_BR: Selecione a moeda padrão para seus formulários. Isso é usado para campos de produto, campos de cartão de crédito e outros.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
pt_BR: Selecione o posicionamento padrão da descrição. As descrições podem ser colocadas acima ou abaixo dos campos. Esta configuração pode ser substituída nas configurações de aparência para cada campo.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
pt_BR: Selecione o posicionamento padrão do rótulo. Os rótulos podem ser alinhados no topo acima de um campo, alinhados à esquerda à esquerda de um campo ou alinhados à direita à direita de um campo. Esta é uma configuração global de colocação de rótulo.

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
pt_BR: Selecione o posicionamento padrão do sub-rótulo. Os sub-rótulos podem estar acima ou abaixo dos campos. Esta configuração pode ser substituída nas configurações de aparência para cada campo.

en: Select the default validation message placement.  Validation messages can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt_BR: Selecione o posicionamento padrão da mensagem de validação. As mensagens de validação podem ser colocadas acima ou abaixo das entradas do campo.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt_BR: Selecione o local da descrição. As descrições podem ser colocadas acima ou abaixo dos campos.

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
pt_BR: Selecione o campo a ser usado como a fonte para os valores deste campo.

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
pt_BR: Selecione o campo que será usado para identificar o proprietário dos dados pessoais.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
pt_BR: Selecione os campos que serão incluídos ao exportar ou apagar dados pessoais.

en: Select the fields you would like to include in the export.
pt_BR: Selecione os campos que gostaria de exportar.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
pt_BR: Selecione os campos que você gostaria de usar neste campo de Endereço e personalize os sub-rótulos inserindo novos.

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
pt_BR: Selecione os campos que você gostaria de usar neste campo Nome e personalize os sub-rótulos inserindo novos.

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
pt_BR: Selecione o formulário do qual deseja exportar os registros. Você pode exportar os registro de um formulário por vez.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
pt_BR: Selecione o formato de números que são permitidos neste campo. Você tem a opção de usar uma vírgula ou um ponto como separador decimal.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
pt_BR: Selecione o formato que gostaria para o Campo Nome. Há 3 opções, Normal (inclui Nome e Sobrenome), Extenso (adiciona Prefixo e Sufixo), ou Simples (um único campo de texto).

en: Select the format you would like to use for the date input.
pt_BR: Selecione o formato que gostaria de usar para o campo de data.

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
pt_BR: Selecione o formato que você gostaria de usar para a entrada de telefone. As opções disponíveis são estilo EUA/CANADÁ e número de telefone internacional de longo formato.

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
pt_BR: Selecione o formato que você gostaria de usar para o campo de hora. As opções disponíveis são 12 horas (ou seja, 8:30) ou 24 horas (ou seja, 20:30).

en: Select the forms you would like to export.
pt_BR: Selecione os formulários que gostaria de exportar.

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
pt_BR: Selecione os formulários a serem exportados. Quando você clicar no botão abaixo o Gravity Forms criará um arquivo JSON para você salvar no seu computador. Após salvar o arquivo, você pode usar a ferramenta de importação para importar os formulários.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
pt_BR: Selecione a visibilidade do rótulo para este campo. Os rótulos também podem herdar a definição de formulário ou serem ocultas.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
pt_BR: Selecione o idioma que deseja para o campo reCAPTCHA.

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
pt_BR: Selecione a página que para a qual o usuário será redirecionado ao submeter esse formulário.

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Selecione o formato do post que será usado na criação do post pela entrada desse formulário.

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
pt_BR: Selecione o status do post que será usado quando criado com a entrada do formulário.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt_BR: Selecione a cidade em que você gostaria de deixar selecionada por padrão quando o formulário é exibido.

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
pt_BR: Selecione o estado padrão logo quando o formulário é mostrado.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
pt_BR: Selecione o local da descrição. As descrições podem ser colocadas acima ou abaixo dos campos.

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
pt_BR: Selecione o tipo de CAPTCHA que você gostaria de usar.

en: Select the type of address you would like to use.
pt_BR: Selecione o tipo de endereço que você quer usar.

en: Select the type of field from the available form fields.
pt_BR: Selecione o tipo de campo entre os campos disponíveis.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
pt_BR: Selecione o tipo de campos que você gostaria de usar para o campo de data. O Seletor de data permite aos usuários selecionarem uma data no calendário. O campo Data permite aos usuários digitarem uma data livremente.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
pt_BR: Selecione o tipo de reCAPTCHA que você gostaria de usar.

en: Select the visibility for this field.
pt_BR: Selecione a visibilidade deste campo.

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
pt_BR: Selecione o tema para o campo reCAPTCHA entre as opções disponíveis. Selecione a opção que mais combinar com o design do seu site.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
pt_BR: Marque esta opção para ativar envios múltiplos para este campo.

en: Select this option to hide the field label in the form.
pt_BR: Selecione esta opção para ocultar o rótulo do campo no formulário.

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
pt_BR: Selecione esta opção para tornar o campo único. Esta opção limita o campo a somente um valor único no banco de dados.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
pt_BR: Selecione essa opção para tornar esse campo obrigatório. Um campo obrigatório impede o formulário de ser enviado se ele não foi preenchido ou selecionado corretamente.

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
pt_BR: Selecione esta configuração para mostrar a opção como ativada por padrão quando o formulário é carregado pela primeira vez.

en: Select this setting to let browsers help a user fill in a field with autocomplete.  You can enter a single autocomplete attribute or multiple attributes separated with a space.  Only use valid attributes: invalid attributes will not be saved.  Learn more about autocomplete in the %s accessibility documentation %s.
pt_BR: Selecione esta configuração para permitir que os navegadores ajudem o usuário a preencher um campo com preenchimento automático. Você pode inserir um único atributo de preenchimento automático ou vários atributos separados por um espaço. Use apenas atributos válidos: atributos inválidos não serão salvos. Saiba mais sobre preenchimento automático na %sdocumentação de acessibilidade%s.

en: Select up to %s choice. | Select up to %s choices.
pt_BR[0]: Selecione até %s opção
pt_BR[1]: Selecione até %s opções.

en: Select which Product this field is tied to.
pt_BR: Selecione o Produto ao qual está campo está vinculado.

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
pt_BR: Selecione quais ações devem ocorrer somente após o pagamento ter sido recebido.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
pt_BR: Selecione as categorias a serem mostradas. Voce pode mostrar todas ou selecionar algumas delas.

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
pt_BR: Selecione qual campo determina a quantia do pagamento, ou selecione 'Total do Formulário' para usar o total de todos os campos de preços como a quantia do pagamento.

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
pt_BR: Selecione qual campo determina a quantia do pagamento recorrente, ou selecione 'Total do Formulário' para usar o total de todos os campos de preços como quantia recorrente.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
pt_BR: Selecione o estilo que gostaria de usar na barra de progresso. Selecione Personalizado para escolher seu próprio texto e cor de fundo

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
pt_BR: Selecione qual o tipo de indicador visual de progresso gostaria de mostrar. Barra de Progresso, Passos ou Nenhum.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
pt_BR: Selecione sim ou não para ativar ou desativar o CSS padrão. Selecionar Não, desativara o CSS padrão do Gravity Forms.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
pt_BR: Selecione Sim ou Não para ativar ou desativar o HTML5. Selecionar Não, desativa o HTML5 padrão do Gravity Forms.

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
pt_BR: Selecione seu período de faturamento. Isto determina com que frequência o pagamento recorrente deve ocorrer.

en: Select/Deselect All
pt_BR: Selecionar/desmarcar tudo

en: Selected
pt_BR: Selecionado

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
pt_BR: Selecionar esta opção define o usuário do WordPress que enviou o formulário como o autor do post.

en: Selections
pt_BR: Seleções

en: Self-employed
pt_BR: Autônomo

en: Send Link
pt_BR: Enviar Link

en: Send To
pt_BR: Enviar para

en: Send To Email
pt_BR: Enviar para e-mail

en: Send To Email Address
pt_BR: Enviar para o e-mail

en: Send To Field
pt_BR: Enviar para o campo

en: Send this notification if
pt_BR: Envie esta notificação se

en: Send to
pt_BR: Enviar para

en: Sep
pt_BR: set

en: Separate tags with commas
pt_BR: Separe tags com virgulas

en: Separated
pt_BR: Separado

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
pt_BR: Separe por vírgulas (ex.: jpg, gif, png, pdf)

en: September
pt_BR: setembro

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Serbian
pt_BR: Sérvio

en: Server Environment
pt_BR: Ambiente do Servidor

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Services
pt_BR: Serviços

en: Set as Featured Image
pt_BR: Definir como Imagem Destacada

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
pt_BR: Deixe Ativo para mostrar os menu Formulário na barra de ferramentas do topo. O menu Formulários mostrará os últimos dez formulários aberto no editor de formulários.

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
pt_BR: Deixe Ligado para impedir que scripts e estilos externos sejam impressos em páginas de admin com o Gravity Forms, reduzindo assim conflitos com outros plugins e temas.

en: Setting
pt_BR: Configuração

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings - Gravity Forms
pt_BR: Configurações - Gravity Forms

en: Settings License Key
pt_BR: Chave de Licença

en: Settings updated.
pt_BR: Configurações atualizadas.

en: Settings: General
pt_BR: Configurações: Geral

en: Setup Email Notifications for this Form
pt_BR: Configurar Notificações de E-mail para este Formulário

en: Setup Fee
pt_BR: Taxa de Instalação

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Shipping
pt_BR: Entrega

en: Shipping Address
pt_BR: Endereço para envio

en: Short
pt_BR: Curta

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show Field IDs
pt_BR: Mostrar IDs de campo

en: Show Form Description
pt_BR: Mostrar descrição do formulário

en: Show Form Title
pt_BR: Mostrar título do formulário

en: Show Password
pt_BR: Mostrar a senha

en: Show Values
pt_BR: Mostrar valores

en: Show more
pt_BR: Mostrar mais

en: Show the ID of each field in Compact View.
pt_BR: Mostre o ID de cada campo na visualização compacta.

en: Show/hide QR Code
pt_BR: Mostrar/Esconder QR

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Signature
pt_BR: Assinatura

en: Signature Consent Form
pt_BR: Formulário de consentimento para assinatura

en: Silver
pt_BR: Prata

en: Simple Contact Form
pt_BR: Formulário de contato simples

en: Simplify the preview of form fields for a more streamlined editing experience.
pt_BR: Simplifique a visualização dos campos do formulário para uma experiência de edição mais simplificada.

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
pt_BR: Basta arrastar e soltar os campos ou elementos desejados neste formulário.

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
pt_BR: Como os registros podem conter informações confidenciais, certifique-se de deixá-lo ativado apenas pelo tempo necessário para a solução de problemas.

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Singapore Dollar
pt_BR: Dólar de Singapura

en: Single
pt_BR: Solteiro(a)

en: Single Line Text
pt_BR: Campo de texto

en: Single Method
pt_BR: Método único

en: Single Product
pt_BR: Produto único

en: Single line text
pt_BR: Texto de linha única

en: Sinhalese
pt_BR: Cingalês

en: Sint Maarten
pt_BR: São Martinho

en: Site Key
pt_BR: Chave do Site

en: Site Locale
pt_BR: Locale do site

en: Site URL
pt_BR: URL do Site

en: Sites Exceeded
pt_BR: Sites excedidos

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skilled Labor
pt_BR: Mão-de-obra especializada

en: Slovak
pt_BR: Eslovaco

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Slovenian
pt_BR: Esloveno

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Small/Medium Business
pt_BR: Pequenas/médias empresas

en: Social Media
pt_BR: Mídia social

en: Social Security Number
pt_BR: Número do Seguro Social

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Some College
pt_BR: Alguma instrução

en: Some features of the %1$s Add-on are not available on this version of Gravity Forms. Please update to the latest version for full compatibility.
pt_BR: Alguns recursos do complemento %1$s não estão disponíveis nesta versão do Gravity Forms. Atualize para a versão mais recente para compatibilidade total.

en: Some features of the add-on are not available on the current version of Gravity Forms. Please update to the latest Gravity Forms version for full compatibility.
pt_BR: Alguns recursos do complemento não estão disponíveis na versão atual do Gravity Forms. Atualize para a versão mais recente do Gravity Forms para compatibilidade total.

en: Somewhat Better
pt_BR: Um pouco melhor

en: Somewhat Important
pt_BR: Um pouco importante

en: Somewhat Worse
pt_BR: Um pouco pior

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
pt_BR: Esta extensão de arquivo não é permitida por razões de segurança.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido por razões de segurança.

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
pt_BR: Desculpe! Este formulário não aceita mais envio de dados.

en: Sorry. This form is no longer available.
pt_BR: Desculpe! Este formulário não existe mais.

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
pt_BR: Desculpe. Você precisa fazer login para ver este formulário.

en: Sorting Options
pt_BR: Opções de classificação

en: Source Field
pt_BR: Campo de origem

en: Source URL
pt_BR: URL de Origem

en: Source Url
pt_BR: URL de origem

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South African Rand
pt_BR: Rand sul-africano

en: South America
pt_BR: América do Sul

en: South Carolina
pt_BR: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt_BR: Dakota do Sul

en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Spam Detection
pt_BR: Detecção de Spam

en: Spam Filter
pt_BR: Filtro de spam

en: Spanish
pt_BR: Espanhol

en: Spanish (Latin America)
pt_BR: Espanhol (América Latina)

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
pt_BR: Especifica uma fórmula matemática. O resultado desta fórmula será preenchido dinamicamente como o valor para este campo.

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
pt_BR: Especifica para quantas casas decimais o número deve ser arredondado.

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
pt_BR: Especifica o tamanho máximo em megabytes permitidos para cada um dos arquivos.

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
pt_BR: Especifica o número máximo de arquivos que podem ser enviados usando este campo. Deixe em branco para ilimitado. Observe que o número real de arquivos permitido pode ser limitado por especificações e configurações do seu servidor.

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
pt_BR: Especifica o índice inicial da tabulação para os campos deste formulário.

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
pt_BR: Especifique se deseja ou não usar o AJAX para enviar o formulário.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
pt_BR: Especifique quais notificações gostaria de reenviar para os registro selecionados.

en: Sponsor Information
pt_BR: Informações do patrocinador

en: Sponsorship Level
pt_BR: Nível de patrocínio

en: Square Course Registration Form
pt_BR: Formulário de inscrição em cursos da Square

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Standard Fields
pt_BR: Campos Padrão

en: Standard Fields provide basic form functionality.
pt_BR: Campos Padrões fornecem funcionalidade básica ao formulário.

en: Standard Shipping
pt_BR: Envio padrão

en: Starred
pt_BR: Estrelado

en: Starred &#8212; %1$s
pt_BR: Com estrela &#8212; %1$s

en: Start
pt_BR: Inicio

en: Start Date
pt_BR: Data de Início

en: Start Paging
pt_BR: Iniciar paginação

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: State
pt_BR: Estado

en: State / Province
pt_BR: Estado

en: State / Province / Region
pt_BR: Estado

en: Step
pt_BR: Passo

en: Step %1$s of %2$s, %3$s
pt_BR: Etapa %1$s de %2$s, %3$s

en: Steps
pt_BR: Passos

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
pt_BR: Armazena informações que não deveriam estar visíveis para o usuário, mas podem ser processadas e salvas com o envio do usuário.

en: Street Address
pt_BR: Rua

en: Strength indicator
pt_BR: Indicador de força

en: Strict: all speeds must be above the threshold.
pt_BR: Rigoroso: todas as velocidades devem estar acima do limite.

en: Stripe Checkout Form
pt_BR: Tirar formulário de checkout

en: Stripe Event Sponsorship Form
pt_BR: Formulário de patrocínio de eventos do Stripe

en: Stripe Membership Form
pt_BR: Formulário de adesão ao Stripe

en: Strong
pt_BR: Forte

en: Strongly Agree
pt_BR: Concordo fortemente

en: Strongly Disagree
pt_BR: Discordo fortemente

en: Strongly agree
pt_BR: Concordo fortemente

en: Strongly disagree
pt_BR: Discordo fortemente

en: Student
pt_BR: Estudante

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Su
pt_BR: Dom

en: Sub Total
pt_BR: Subtotal

en: Sub-Label Placement
pt_BR: Posicionamento do sub-rótulo

en: Sub-Label:
pt_BR: Sub-rótulo:

en: Sub-Labels
pt_BR: Sub-rótulos

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Subject:
pt_BR: Assunto:

en: Submission Speed (ms)
pt_BR: Velocidade de envio (ms)

en: Submission Speed Check
pt_BR: Verificação de velocidade de envio

en: Submission Speed Check: Mode
pt_BR: Verificação de velocidade de envio: Modo

en: Submission Speed Check: Threshold (milliseconds)
pt_BR: Verificação de velocidade de envio: Limiar (milissegundos)

en: Submission speed is captured for each page of a multi-page form and for each submission attempt after a validation error. If there are multiple submission speeds for one submission, which mode should be used to evaluate the submission?
pt_BR: A velocidade de envio é registrada para cada página de um formulário com várias páginas e para cada tentativa de envio após um erro de validação. Se houver várias velocidades de envio para um mesmo envio, qual modo deve ser usado para avaliar o envio?

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
pt_BR: As submissões estão atualmente bloqueadas devido a uma atualização em andamento

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit Application
pt_BR: Enviar inscrição

en: Submit Button
pt_BR: Botão de envio

en: Submit Button Image URL
pt_BR: URL da imagem do botão Enviar

en: Submit Button Location
pt_BR: Localização do botão Enviar

en: Submit Button Text
pt_BR: Texto do botão Enviar

en: Submit Button Width
pt_BR: Largura do botão enviar

en: Submit Input Type
pt_BR: Enviar tipo de entrada

en: Submit Request
pt_BR: Enviar solicitação

en: Submit button is hidden/disabled by conditional logic.
pt_BR: O botão "Enviar" está oculto/desativado por lógica condicional.

en: Submitted on
pt_BR: Enviado em

en: Submitted value (%s) does not match expected value (%s).
pt_BR: O valor enviado (%s) não corresponde ao valor esperado (%s).

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Subscription Details
pt_BR: Detalhes da Assinatura

en: Subscription Form
pt_BR: Formulário de inscrição

en: Subscription Id
pt_BR: ID da Assinatura

en: Subscription Settings
pt_BR: Detalhes da assinatura

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
pt_BR: A assinatura falhou ao ser criada. Motivo: %s

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
pt_BR: A assinatura foi cancelada. ID da assinatura: %s.

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
pt_BR: A assinatura foi criada. ID da assinatura: %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
pt_BR: A assinatura foi paga. Valor: %s. ID da assinatura: %s.

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
pt_BR: A assinatura expirou. ID do assinante: %s

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
pt_BR: O pagamento da assinatura falhou. Valor: %s. ID da assinatura: %s.

en: Subscriptions
pt_BR: Assinaturas

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Suffix
pt_BR: Sufixo

en: Sunday
pt_BR: domingo

en: Support License Key
pt_BR: Chave de licença do Suporte

en: Support Request Form
pt_BR: Formulário de solicitação de suporte

en: Supported Credit Cards
pt_BR: Cartões de crédito suportados

en: Supported Credit Cards:
pt_BR: Cartões de crédito suportados:

en: Survey
pt_BR: Pesquisa

en: Survey Form
pt_BR: Formulário de pesquisa

en: Surveys
pt_BR: Pesquisas

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Swahili
pt_BR: Suaíli

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Swedish
pt_BR: Sueco

en: Swedish Krona
pt_BR: Coroa sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco suíço

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Syria Arab Republic
pt_BR: República árabe da Síria

en: System Report
pt_BR: Relatório do Sistema

en: System Status
pt_BR: Status do sistema

en: System Status - Gravity Forms
pt_BR: Status do sistema - Gravity Forms

en: Tab Index Start
pt_BR: Início do índice de tabulação

en: Tab Index Start Value
pt_BR: Valor de início do índice de tabulação

en: Table does not exist
pt_BR: A tabela não existe

en: Table has incorrect auto-increment settings.
pt_BR: A tabela tem configurações de incremento automático incorretas.

en: Table has not been upgraded successfully.
pt_BR: A tabela não foi atualizada com sucesso.

en: Taiwan New Dollar
pt_BR: Novo Dólar de Taiwan

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Take Over
pt_BR: Assumir Controle

en: Tanzania, the United Republic of
pt_BR: Tanzânia, República unida da

en: Technical issue
pt_BR: Problema técnico

en: Technology
pt_BR: Tecnologia

en: Telecommunications
pt_BR: Telecomunicações

en: Tell Us About Yourself
pt_BR: Conte-nos sobre você

en: Tell us about your site and how you’d like to use Gravity Forms.
pt_BR: Conte-nos sobre seu site e como você gostaria de usar o Gravity Forms.

en: Tell us what you think about Acme Products...
pt_BR: Diga-nos o que você pensa sobre os produtos Acme...

en: Telugu
pt_BR: Telugo

en: Temporary
pt_BR: Temporário

en: Terms and Conditions
pt_BR: Termos e Condições

en: Terms and conditions placeholder.
pt_BR: Espaço reservado para termos e condições.

en: Terrible
pt_BR: Terrível

en: Testimonial
pt_BR: Depoimentos

en: Testimonial Form
pt_BR: Formulários de depoimentos

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do texto

en: Text of the consent checkbox.
pt_BR: Texto da caixa de seleção de consentimento.

en: Text:
pt_BR: Texto:

en: Text: (Required)
pt_BR: Texto: (obrigatório)

en: Th
pt_BR: Qui

en: Thai
pt_BR: Tailandês

en: Thai Baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Thank you for choosing Gravity Forms. We know you’re going to love our form builder and all it has to offer!
pt_BR: Obrigado por escolher a Gravity Forms. Sabemos que você vai adorar nosso criador de formulários e tudo o que ele tem a oferecer!

en: Thank you for contacting us! We will get in touch with you shortly.
pt_BR: Obrigado por nos contatar! Entraremos em contato com você em breve.

en: Thank you for entering our competition! The winners will be contacted via email.
pt_BR: Obrigado por entrar em nossa competição! Os vencedores serão contactados via e-mail.

en: Thank you for making a gift certificate purchase! You should receive an email from us shortly with more information.
pt_BR: Obrigado por fazer uma compra de certificado de presente! Você deve receber um e-mail nosso em breve com mais informações.

en: Thank you for registering for our webinar! Keep an eye out for an email from us containing more information.
pt_BR: Obrigado por se registrar em nosso webinar! Fique atento a um e-mail nosso contendo mais informações.

en: Thank you for registering! You should receive an email from us shortly containing your account information.
pt_BR: Obrigado por se registrar! Você deve receber um e-mail nosso em breve contendo as informações da sua conta.

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
pt_BR: Obrigado por salvar o {form_title}. Use o link original abaixo para retornar ao formulário a partir de qualquer computador.<br /><br />{save_link}<br /><br />Lembre-se que o link expira após 30 dias, então retorne usando o link fornecido para concluir o envio do formulário.

en: Thank you for shopping with us! Your payment was successfully completed.
pt_BR: Obrigado por comprar conosco! Seu pagamento foi concluído com sucesso.

en: Thank you for signing up. Be on the lookout for our monthly newsletter!
pt_BR: Obrigado por inscrever-se. Esteja atento à nossa newsletter mensal!

en: Thank you for submitting your application! We will get in touch with you shortly.
pt_BR: Obrigado por enviar sua inscrição! Entraremos em contato com você em breve.

en: Thank you for your contribution! We appreciate your support.
pt_BR: Obrigado pela sua contribuição! Agradecemos seu apoio.

en: Thank you for your sponsorship! Your payment has been received and your spot is confirmed. We’re excited to have you on board and we'll be in contact shortly.
pt_BR: Obrigado pelo seu patrocínio! Seu pagamento foi recebido e sua vaga está confirmada. Estamos muito felizes em ter você com a gente, entraremos em contato em breve.

en: Thank you so much for your testimonial! We're grateful you took the time to share your experience. Your feedback helps us improve and inspires others in our community.
pt_BR: Muito obrigado pelo seu depoimento! Agradecemos por você ter dedicado um tempo para compartilhar sua experiência. Seu feedback nos ajuda a melhorar e inspira outras pessoas em nossa comunidade.

en: Thank you! Your support request has been received. Our team will review your message and get back to you as soon as possible.
pt_BR: Obrigado! Recebemos sua solicitação de suporte. Nossa equipe analisará sua mensagem e entrará em contato o mais breve possível.

en: Thanks for completing this form. Your submission has been received and recorded - we'll be in touch if any further information is needed.
pt_BR: Obrigado por preencher este formulário. Seu envio foi recebido e registrado. Entraremos em contato caso precise de mais informações.

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
pt_BR: Obrigado por entrar em contato! Em breve entraremos em contato.

en: The $current_version parameter is required when checking for auto-updates for %s.
pt_BR: O parâmetro $current_version é obrigatório ao verificar atualizações automáticas para %s.

en: The %1$s is not available with the configured license; please visit the %2$sGravity Forms website%3$s to verify your license.
pt_BR: O %1$s não está disponível com a licença configurada; visite o %2$ssite do Gravity Forms%3$s para verificar sua licença.

en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
pt_BR: O %s não é compatível com esta versão do Gravity Forms. Veja a lista de plugins para mais detalhes.

en: The %s table does not exist.
pt_BR: A tabela %s não existe.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
pt_BR: O endereço de e-mail %sEnviar para%s fornecido não é válido.

en: The API key provided does not have read permissions.
pt_BR: A chave da API fornecida não tem permissões de leitura.

en: The API key provided does not have write permissions.
pt_BR: A chave de API fornecida não possui permissões de gravação.

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
pt_BR: O CAPTCHA não foi digitado corretamente. Volte e tente novamente.

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
pt_BR: A Enhanced User Interface não está acessível para usuários de leitores de tela e pessoas que não podem usar um mouse.

en: The Form
pt_BR: O formulário

en: The Form ID for the entry.
pt_BR: O ID do formulário para a entrada.

en: The Form ID for the feed.
pt_BR: O ID do formulário para a entrada.

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
pt_BR: O objeto Form deve ser enviado como uma string JSON no corpo da solicitação com o cabeçalho do tipo de conteúdo definido como application/json.

en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s to be active. Please activate %2$s %3$s.
pt_BR: O Gravity Forms %1$s requer que %2$s esteja ativo. Por favor, ative %2$s %3$s.

en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s to be installed. Please install %2$s %3$s.
pt_BR: O Gravity Forms %1$s requer a instalação do %2$s. Instale o %2$s e o %3$s.

en: The Gravity Forms %1$s requires %2$s version %3$s or higher for full compatibility. You are currently using version %4$s. Please update %2$s to %5$s version.
pt_BR: O Gravity Forms %1$s requer a %2$s versão %3$s  ou superior para total compatibilidade. Você está usando a versão %4$s. Atualize %2$s para a versão %5$s.

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
pt_BR: A API do Gravity Forms permite aos desenvolvedores interagir com essa instalação através de uma API REST do JSON.

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
pt_BR: O contrato de suporte do Gravity Forms requer o WordPress %s ou superior. Este site precisa ser atualizado para ser elegível a receber suporte.

en: The IP address of the entry creator.
pt_BR: O endereço IP do criador da entrada.

en: The JSON string containing the feed meta.
pt_BR: Entrada faltando JSON

en: The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
pt_BR: O tipo de campo Seleção múltipla é difícil de usar para pessoas que não podem usar um mouse. Selecione um tipo de campo diferente para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: The Multiple Choice field is a new, flexible way to let users choose one or many options. Gather the information you need, while ensuring a high-end experience for those submitting the form.
pt_BR: O campo Multiple Choice é uma maneira nova e flexível de deixar os usuários escolherem uma ou muitas opções. Reúna as informações de que precisa, ao mesmo tempo em que garante uma experiência de alto nível para aqueles que enviam o formulário.

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
pt_BR: A função readfile do PHP não está disponível, contate o servidor de hospedagem.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
pt_BR: O espaço reservado não será enviado juntamente com o formulário. Use o espaço reservado para dar uma dica do valor ou formato esperado.

en: The Rich Text Editor is not accessible for users who rely on a screen reader. Please disable the Rich Text Editor to improve the accessibility of your form.
pt_BR: O Editor de Rich Text não está acessível para usuários que utilizam leitores de tela. Desative o Editor de Rich Text para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: The URL where the form was embedded.
pt_BR: O URL em que o formulário foi incorporado.

en: The accent color is used for aspects such as checkmarks and dropdown choices.
pt_BR: A cor de destaque é usada para aspectos como marcas de seleção e opções suspensas.

en: The add-on the feed belongs to.
pt_BR: Este add-on precisa ser atualizado. Entre em contato com o desenvolvedor.

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
pt_BR: A classificação agregada é a classificação total de todos os registros baseada nas classificações de cada item.

en: The amount of the payment, if applicable.
pt_BR: O valor do pagamento, se aplicável.

en: The answer is...
pt_BR: A resposta é...

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
pt_BR: A pontuação média para cada linha: a soma de todas as pontuações para cada linha dividido pelo número total de registros.

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
pt_BR: A pontuação média para todo campo. A soma das pontuações totais dividido pelo número de entradas.

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
pt_BR: A pontuação média: A soma das pontuações dividido pelo número de entradas.

en: The background color is used for various form elements, such as buttons and progress bars.
pt_BR: A cor de fundo é usada para vários elementos do formulário, como botões e barras de progresso.

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
pt_BR: O banco de dados está sendo atualizado para a versão %s.%s

en: The date of the payment, if applicable.
pt_BR: A data do pagamento, se aplicável.

en: The date the entry was created, in UTC.
pt_BR: A data em que a entrada foi criada, em UTC.

en: The date the entry was updated, in UTC.
pt_BR: A data em que a entrada foi atualizada, em UTC.

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
pt_BR: O selecionador de data não está acessível para usuários que dependem do teclado ou leitor de tela. Selecione um tipo de entrada diferente para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
pt_BR: O endereço de e-mail inserido é inválido, verifique a formatação (por exemplo email@domain.com).

en: The email address entered is invalid.
pt_BR: O endereço de e-mail inserido é inválido.

en: The entry has already been deleted.
pt_BR: A entrada já foi eliminada.

en: The entry object must be an array
pt_BR: O objeto do registro deve ser uma matriz

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
pt_BR: Este campo é oculto na visualização do formulário. É útil quando você precisa de seu funcionamento mas não quer que o usuário o veja.

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
pt_BR: O campo só é visível ao administrar as entradas enviadas. O campo não é visível ou funcional ao visualizar o formulário.

en: The field values.
pt_BR: Os valores do campo

en: The file URL is not valid.
pt_BR: O URL do arquivo não é válido.

en: The file is not valid.
pt_BR: O arquivo não é válido.

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
pt_BR: O que segue é um relatório do sistema que contém informações técnicas úteis para solucionar problemas. Se você precisar de mais ajuda após visualizar o relatório, clique no botão "Copiar Relatório do Sistema" abaixo para copiar o relatório, e então cole-o em sua mensagem para o suporte técnico.

en: The form fields are missing
pt_BR: Os campos do formulário estão ausentes

en: The form for this entry does not exist
pt_BR: O formulário para este registro não existe

en: The form has already been deleted.
pt_BR: O formulário já foi eliminado.

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
pt_BR: O formulário foi salvo. O conteúdo contém o link para retornar e preencher o formulário.

en: The form id must be specified
pt_BR: O ID do formulário deve ser especificado

en: The form title is missing
pt_BR: O título do formulário está em falta

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
pt_BR: O título do formulário que você digitou já existe. Digite um título que ainda não foi usado.

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title.
pt_BR: O título do formulário que você digitou já existe. Digite um título que ainda não foi usado.

en: The formula appears to be valid.
pt_BR: A fórmula parece ser válida.

en: The gform_submission_speeds input is empty or invalid.
pt_BR: O campo gform_submission_speeds está vazio ou é inválido.

en: The honeypot input is not empty.
pt_BR: A entrada do honeypot não está vazia.

en: The image button is not accessible for users who rely on a screen reader. Please use a text button to improve the accessibility of your form.
pt_BR: O botão de imagem não está acessível para usuários que dependem de um leitor de tela. Por favor, use um botão de texto para melhorar a acessibilidade do seu formulário.

en: The input values.
pt_BR: Os valores de entrada.

en: The license is invalid.
pt_BR: A licença é inválida.

en: The license key does not support multisite installations. Please use a different license.
pt_BR: A chave de licença não suporta instalações multisite. Use uma licença diferente.

en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
pt_BR: A chave de licença inserida foi revogada; verifique seu status na sua %1$sconta Gravity Forms.%2$s

en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
pt_BR: A chave de licença inserida está incorreta; visite o site %1$sGravity Forms%2$s para verificar sua licença.

en: The license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
pt_BR: A chave de licença já foi ativada em seu número máximo de sites; atualize sua licença.

en: The license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
pt_BR: A chave de licença expirou; visite sua %1$sconta do Gravity Forms%2$s para gerenciar sua licença.

en: The link was sent to the following email address:
pt_BR: O link foi enviado para o seguinte endereço de e-mail:

en: The new Image Choice and Multiple Choice fields give you more flexibility and control when creating forms.
pt_BR: Os novos campos Image Choice e Multiple Choice oferecem mais flexibilidade e controle ao criar formulários.

en: The payment method for the payment, if applicable.
pt_BR: O método de pagamento para o pagamento, se aplicável.

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
pt_BR: A posição do feed na página da lista de feeds e quando processado; para add-ons que suportam ordenação de feed.

en: The reCAPTCHA v2 field is not supported in Conversational Forms and will be removed, but will continue to work as expected in other contexts.
pt_BR: O campo reCAPTCHA v2 não é suportado em formulários conversacionais e será removido, mas continuará funcionando conforme o esperado em outros contextos.

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
pt_BR: O reCAPTCHA estava inválido. Volte e tente novamente.

en: The register_routes() method must be overriden
pt_BR: O método register routes() deve ser substituído

en: The requested post type %s does not exist.
pt_BR: O tipo de postagem solicitado %s não existe.

en: The selected form has been deleted or trashed. Please select a new form.
pt_BR: O formulário selecionado foi excluído ou está na lixeira. Selecione um novo formulário.

en: The status of the entry.
pt_BR: O status da entrada.

en: The status of the payment, if applicable.
pt_BR: O status do pagamento, se aplicável.

en: The submit button can't be placed inline on multi-page forms.
pt_BR: O botão de envio não pode ser colocado em linha em formulários de várias páginas.

en: The submit button for this form
pt_BR: O botão enviar para este formulário

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
pt_BR: A assinatura não pode ser cancelada. Tente novamente mais tarde.

en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
pt_BR: A tabela `%1$s` não existe. Visite a página%2$sForms > Status do sistema%3$s e clique no link "Executar novamente a atualização do banco de dados" (na seção Banco de dados) para criar a tabela ausente.

en: The text entered contains invalid characters.
pt_BR: O texto inserido contém caracteres inválidos.

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
pt_BR: O texto digitado excede o número máximo de caracteres.

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
pt_BR: O texto que você digitou é inválido. Por questões de segurança, alguns caracteres não são permitidos.

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
pt_BR: O ID da transação para o pagamento, se aplicável.

en: The type of the transaction, if applicable.
pt_BR: O tipo da transação, se aplicável.

en: The uploaded file type is not allowed.
pt_BR: O tipo de arquivo enviado não é permitido.

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
pt_BR: O arquivo selecionado não é permitido. Arquivos permitidos: %s

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s.
pt_BR: O tipo de arquivo enviado não é permitido. Precisa ser um destes: %s.

en: The user ID of the entry submitter.
pt_BR: O ID do usuário do remetente da entrada.

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
pt_BR: A string do agente do usuário para o navegador usado para enviar a entrada.

en: The version_hash was not included in the submission.
pt_BR: O hash da versão não foi incluído no envio.

en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
pt_BR: As versões dos seguintes add-ons que você está executando não foram testadas com o Gravity Forms %s. Atualize-os ou confirme a compatibilidade antes de atualizar o  Gravity Forms, ou você pode ter problemas:

en: The wrong value was submitted for the version_hash.
pt_BR: O valor enviado para o version_hash estava incorreto.

en: Theme
pt_BR: Tema

en: Theme Colors
pt_BR: Cores do tema

en: There appears to be a problem with the formula.
pt_BR: Aparentemente ocorreu um problema com a fórmula.

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
pt_BR: Parece haver um problema com uma das tabelas do banco de dados da Gravity Forms. Contate o suporte técnico.

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
pt_BR: Parece haver um problema com os dados das tabelas do banco de dados da Gravity Forms. Contate o suporte técnico.

en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
pt_BR: Existem %d extras instalados que não são compatíveis com esta versão do Gravity Forms. Veja a lista de plugins para mais detalhes.

en: There are issues with your database.
pt_BR: Há problemas com seu banco de dados.

en: There are no forms in the trash.
pt_BR: Nenhum formulário na lixeira.

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
pt_BR: Há alterações não salvas para a confirmação atual. Você gostaria de descartar estas alterações?

en: There aren't any transactions that match your criteria.
pt_BR: Não existem quaisquer transações que correspondam aos seus critérios.

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
pt_BR: Não há quaisquer vendas no período especificado.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
pt_BR: Há uma nova versão do %1$s disponível. %2$sVer detalhes %3$s versão%4$s ou %5$supdate now%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
pt_BR: Há uma nova versão do %1$s disponível. %2$sVer versão %3$s detalhes %4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
pt_BR: Há uma nova versão do %1$s disponível. %s.

en: There is a new version of %s available.
pt_BR: Há uma nova versão do %s disponível.

en: There is a new version of %s available. %s.
pt_BR: Existe uma nova versão de %s disponível. %s.

en: There is a new version of Gravity Forms available.
pt_BR: Há uma nova versão do Gravity Forms disponível.

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
pt_BR: Há uma atualização do Gravity Forms disponível. %sVer Detalhes%s

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
pt_BR: Ocorreu um problema ao inserir um dos valores de entrada para o registro

en: There was a problem while inserting the entry properties
pt_BR: Ocorreu um problema ao inserir as propriedades do registro

en: There was a problem while inserting the field values
pt_BR: Ocorreu um problema ao inserir os valores do campo

en: There was a problem while inserting the form
pt_BR: Ocorreu um erro ao inserir o formulário.

en: There was a problem while saving the file on the server
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar o arquivo no servidor

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar um dos valores de entrada para o registro

en: There was a problem while updating the entry properties
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar as propriedades do registro

en: There was a problem while updating the field values
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar os valores do campo

en: There was a problem with your submission.
pt_BR: Ocorreu um problema no envio dos seus dados.

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao atualizar este feed. Reveja todos os erros abaixo e tente novamente.

en: There was an error while deleting feed id %s
pt_BR: Ocorreu um problema ao excluir o feed %s

en: There was an error while inserting a feed
pt_BR: Ocorreu um problema ao entrar o feed

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar os registros. Contate o suporte.

en: There was an error while processing the form.
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar o formulário.

en: There was an error while processing the form:
pt_BR: Ocorreu um erro ao processar o formulário:

en: There was an error while resending the notifications.
pt_BR: Ocorreu um erro durante o reenvio das notificações.

en: There was an error while saving your form. Please %1$scontact our support team%2$s.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar seu formulário. %1$sEntre em contato com nossa equipe de suporte%2$s.

en: There was an error while saving your settings.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar suas configurações

en: There was an error while updating feed id %s
pt_BR: Ocorreu um problema ao atualizar o feed %s

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d.
pt_BR: Ocorreu um erro ao enviar o arquivo. Código do erro: %d.

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
pt_BR: Ocorreu um erro ao validar sua chave de licença. O Gravity Forms vai continuar funcionando, mas as atualizações automáticas não estarão disponíveis. Contate o suporte para resolver esse problema.

en: There was an error while validating your license key; please try again later. If the problem persists, please %1$scontact support%2$s.
pt_BR: Ocorreu um erro ao validar sua chave de licença; tente novamente mais tarde. Se o problema persistir, %1$sentre em contato com o suporte%2$s.

en: There was an issue creating your form.
pt_BR: Ocorreu um problema ao criar seu formulário.

en: There was an issue deleting this confirmation.
pt_BR: Ocorreu um problema ao excluir esta confirmação.

en: There was an issue deleting this notification.
pt_BR: Ocorreu um problema ao excluir esta notificação.

en: There was an issue duplicating this notification.
pt_BR: Ocorreu um erro ao duplicar esta notificação

en: There was an issue saving this confirmation.
pt_BR: Ocorreu um problema ao salvar esta confirmação.

en: There was an problem while verifying your file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao verificar o arquivo.

en: There was an unknown error processing your request. Please try again.
pt_BR: Houve um erro desconhecido ao processar sua solicitação. Tente novamente.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Essas configurações do formulário estão bloqueadas no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que %s saiba que você gostaria de assumir.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Estas configurações estão bloqueadas no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que %s saiba que você gostaria de assumir.

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
pt_BR: Essas configurações são necessárias apenas se você decidir usar o campo reCAPTCHA.

en: Third Choice
pt_BR: Segunda opção

en: Third Option
pt_BR: Terceira opção

en: Third row
pt_BR: Terceira linha

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
pt_BR: Este add-on precisa ser atualizado. Entre em contato com o desenvolvedor.

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
pt_BR: Este nome já está em uso. Digite outro nome.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
pt_BR: Essa data já foi selecionada. Selecione uma nova data.

en: This entry has been flagged as spam.
pt_BR: Esta entrada foi sinalizada como spam.

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Este registro está bloqueado no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que %s saibam que você gostaria de assumir.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
pt_BR: Este recurso está ativado por padrão a menos que você opte por desativá-lo abaixo. Apenas recomendamos desativar as atualizações de segundo plano se você pretender gerenciar atualizações manualmente.

en: This field has accessibility issues.
pt_BR: Este campo tem problemas de acessibilidade.

en: This field has an issue
pt_BR: Este campo tem um problema

en: This field has errors.
pt_BR: Este campo contém erros.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
pt_BR: Este campo é para fins de validação e não deve ser alterado.

en: This field is hidden when viewing the form
pt_BR: Este campo fica oculto ao visualizar o formulário

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
pt_BR: Este campo não está  associado a um produto. Adicione um campo de produto para o formulário.

en: This field is not supported in Conversational Forms
pt_BR: Este campo não é suportado em formulários conversacionais

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é obrigatório.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
pt_BR: Este campo requer um valor único e '%s' já está em uso

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
pt_BR: Este campo requer uma única entrada e os valores que digitou já foram usados.

en: This field requires additional configuration
pt_BR: Este campo requer configuração adicional

en: This form contains conditional logic dependent upon this field. This will no longer work if the Rich Text Editor is enabled.  Are you sure you want to enable the Rich Text Editor?  'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
pt_BR: Este formulário contém lógica condicional dependente deste campo. Isso não funcionará mais se o Editor de Rich Text estiver habilitado. Tem certeza de que deseja habilitar o Editor de Rich Text? Clique em "Cancelar" para interromper. Clique em "OK" para continuar.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to delete this choice? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt_BR: Este formulário contém lógica condicional {type} dependente desta escolha. Tem certeza de que deseja excluir esta escolha? Clique em "Cancelar" para abortar. Clique em "OK" para excluir.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this choice. Are you sure you want to modify this choice? 'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
pt_BR: Este formulário contém lógica condicional {type} dependente desta escolha. Tem certeza de que deseja modificar esta escolha? Clique em "Cancelar" para abortar. Clique em "OK" para continuar.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this field. Are you sure you want to mark this field as Administrative? 'Cancel' to abort. 'OK' to continue.
pt_BR: Este formulário contém lógica condicional dependente deste campo. Tem certeza de que deseja marcar este campo como Administrativo? 'Cancelar' para abortar. 'OK' para continuar.

en: This form contains {type} conditional logic dependent upon this field. Deleting this field will deactivate those conditional logic rules and also delete all entry data associated with the field. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt_BR: Este formulário contém lógica condicional {type} dependente deste campo. Excluir este campo desativará essas regras de lógica condicional e também excluirá todos os dados de entrada associados ao campo. Clique em "Cancelar" para abortar. Clique em "OK" para excluir.

en: This form currently has one or more pages without any fields. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust the Page Breaks.
pt_BR: Este formulário atualmente tem uma ou mais páginas sem campos. Páginas em branco são resultado de quebras de página que são posicionadas como o primeiro ou último campo no formulário ou logo após o outro. Ajuste as quebras de página.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros na lixeira que coincida com seu critério de busca.

en: This form does not have any entries in the trash.
pt_BR: Este formulário não possui registros na lixeira.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros que coincidam com seu critério de busca.

en: This form does not have any entries matching the selected filter.
pt_BR: Este formulário não possui nenhuma entrada que corresponda ao filtro selecionado.

en: This form does not have any entries yet.
pt_BR: Esse formulário ainda não possui registros.

en: This form does not have any fields that can be used for results
pt_BR: Este formulário não possui quaisquer campos que podem ser usados para obter resultados

en: This form does not have any spam.
pt_BR: Este formulário não possui spam.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros estreladas que coincidam com seu critério de busca.

en: This form does not have any starred entries.
pt_BR: Este formulário não possui registros com estrela.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
pt_BR: Este formulário não possui registros que coincidam com seu critério de busca.

en: This form does not have any unread entries.
pt_BR: Este formulário não possui registros não lidos.

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
pt_BR: Este formulário não tem quaisquer notificações. Vamos %scriar uma%s.

en: This form has a Product field with a blank label. Please enter a label for every Product field.
pt_BR: Este formulário tem um campo produto com um rótulo em branco. Insira um rótulo para cada campo produto.

en: This form has an Option field without a Product field. You must add a Product field to your form.
pt_BR: Este formulário tem um campo Opção sem um campo Produto. Você deve adicionar um campo Produto ao seu formulário.

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
pt_BR: Este formulário tem marcação legada ativada e não suporta redimensionamento de campo no editor. Desative a marcação herdada nas configurações do formulário para ativar o redimensionamento ao vivo.

en: This form has legacy markup enabled, which may prevent some new features from functioning.
pt_BR: Este formulário tem marcação herdada habilitada, o que pode impedir o funcionamento de alguns novos recursos.

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Este formulário está bloqueado no momento. Clique no botão "Solicitar Controle" para que saibam %s que você gostaria de assumir.

en: This form is not yet available.
pt_BR: Este formulário ainda não está disponível.

en: This form uses Ready Classes, which will be removed in Gravity Forms 4.0. You can now use settings or code snippets to achieve the same results.
pt_BR: Este formulário utiliza Classes Prontas, que serão removidas no Gravity Forms 4.0. Agora você pode usar configurações ou trechos de código para obter os mesmos resultados.

en: This form uses a deprecated CSS Ready Class, which will be removed in Gravity Forms 4.0.
pt_BR: Este formulário usa uma classe CSS Ready obsoleta, que será removida no Gravity Forms 4.0.

en: This form uses the "
pt_BR: Este formulário usa o "

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
pt_BR: Este iframe contém a lógica necessária para manusear os formulários Gravity Forms movidos a AJAX.

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
pt_BR: Este é um espaço reservado de conteúdo. Este conteúdo HTML não é visível no admin do formulário. Visualize este formulário para ver o conteúdo.

en: This is my super awesome product. It's the best, so everyone should buy it!
pt_BR: Este é o meu produto super incrível. É o melhor, então todos deveriam comprá-lo!

en: This is your generated consumer key. Click "Copy" to copy it to the clipboard.
pt_BR: Esta é a sua chave de consumidor gerada. Clique em "Copiar" para copiá-la para a área de transferência.

en: This is your generated consumer secret. Click "Copy" to copy it to the clipboard.
pt_BR: Esta é a sua chave secreta gerada. Clique em "Copiar" para copiá-la para a área de transferência.

en: This operation deletes ALL %s settings.
pt_BR: Esta operação exclui TODAS as configurações de %s.

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
pt_BR: Esta operação exclui TODAS as configurações de Gravity Forms. Se continuar, NÃO será possível recuperar essas configurações.

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
pt_BR: Esta página está bloqueada no momento. Clique no botão "Solicitar controle" para avisar %s que você gostaria de assumir.

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
pt_BR: Esta página é insegura. Não digite um número de cartão de crédito real! Use este campo somente para fins de teste.

en: This theme will be used by default everywhere forms are embedded on your site
pt_BR: Este tema será usado por padrão em todos os lugares em que os formulários estiverem incorporados ao seu site

en: This type of file is not allowed.
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido.

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido. Deve ser um dos seguintes:

en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
pt_BR: Esta versão do %1$s não é compatível com a versão do Gravity Forms que está instalada. Atualize este complemento para versão %2$s ou superior para evitar problemas de compatibilidade e possível perda de dados.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
pt_BR: Este webhook já foi processado (ID do evento: %s)

en: This will restore your form styles back to their default values and cannot be undone. Are you sure you want to continue?
pt_BR: Isso restaurará seus estilos de formulário de volta aos seus valores padrão e não poderá ser desfeito. Você tem certeza que quer continuar?

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Thumbnail - Centered
pt_BR: Miniatura - Centralizada

en: Thumbnail - Left Aligned
pt_BR: Miniatura - Alinhada à Esquerda

en: Thumbnail - Right Aligned
pt_BR: Miniatura - Alinhada à Direita

en: Thursday
pt_BR: quinta-feira

en: Ticket Type
pt_BR: Tipo de bilhete

en: Time
pt_BR: Hora

en: Time Format
pt_BR: Formato de hora

en: Title
pt_BR: Título

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
pt_BR: Para ativar essa opção, adicione um campo para ser usado como a fonte.

en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
pt_BR: Para cumprir melhor com %1$sWCAG%2$s, usamos o espaço reservado ou a descrição como um rótulo oculto para leitores de tela.

en: To continue installation enter your email below and get 20% off any new license.
pt_BR: Para continuar a instalação digite seu e-mail abaixo e ganhe 20% de desconto em qualquer nova licença.

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
pt_BR: Para continuar a desinstalar este add-on, clique no botão configurações.

en: To get started, please configure your %s.
pt_BR: Para começar, configure seu %s.

en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
pt_BR: Para transmitir dados de campo para a página de confirmação, crie uma string de consulta usando a lista suspensa "Inserir tag de mesclagem".%s ..mais informações sobre querystrings &raquo;%s

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
pt_BR: Para usar uma lógica condicional, crie um campo de lista suspensa, caixa de marcação ou botão de rádio.

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
pt_BR: Para usar o encaminhamento de notificação, seu formulário deve ter um campo suportado por Lógica condicional.

en: To use the reCAPTCHA field, please configure your
pt_BR: Para usar o campo reCAPTCHA, configure seu

en: To use the reCAPTCHA field, please configure your %1$sreCAPTCHA settings.%2$s
pt_BR: Para usar o campo reCAPTCHA, configure suas %1$sconfigurações do reCAPTCHA%2$s

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Toggle %s Section
pt_BR: Alternar seção %s

en: Toggle Fullscreen
pt_BR: Alternar para o modo tela cheia

en: Toolbar Menu
pt_BR: Menu de ferramentas

en: Top aligned
pt_BR: Alinhado no topo

en: Total Score
pt_BR: Pontuação total

en: Transaction ID
pt_BR: ID da Transação

en: Transaction Id
pt_BR: ID da Transação

en: Transaction Type
pt_BR: Tipo de transação

en: Translations
pt_BR: Traduções

en: Transportation/Logistics
pt_BR: Transporte / Logística

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Trash &#8212; %1$s
pt_BR: Lixo &#8212; %1$s

en: Trash entries automatically
pt_BR: Entradas de lixeira automaticamente

en: Tree Surgery Services
pt_BR: Serviços de cirurgia de árvores

en: Trial
pt_BR: Avaliação

en: Trial Discount
pt_BR: Desconto de teste

en: Trial Period
pt_BR: Período de Avaliação

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trindade e Tobago

en: Trustpilot logo
pt_BR: Logotipo da Trustpilot

en: Trustpilot rating
pt_BR: Avaliação do Trustpilot

en: Tu
pt_BR: Ter

en: Tuesday
pt_BR: terça-feira

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caicos

en: Turn off background updates
pt_BR: Desativar atualizações de segundo plano

en: Turn on to enable the Gravity Forms dashboard widget. The dashboard widget displays a list of forms and the number of entries each form has.
pt_BR: Ative para habilitar o widget do painel do Gravity Forms. O widget do painel exibe uma lista de formulários e o número de entradas que cada formulário possui.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Türkiye
pt_BR: Turquia

en: U.S. Dollar
pt_BR: Dólar americano

en: U.S. States
pt_BR: Estados norte-americanos

en: U.S. Virgin Islands
pt_BR: Ilhas virgens americanas

en: US Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos EUA

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Unable to disable logging.
pt_BR: Log desativado

en: Unable to find config: %s
pt_BR: Não foi possível encontrar a configuração: %s

en: Unable to process request.
pt_BR: Incapaz de processar o pedido.

en: Unable to render feed settings.
pt_BR: Não foi possível processar as configurações do feed.

en: Unable to render form settings.
pt_BR: Incapaz de renderizar as configurações do formulário.

en: Unable to retrieve key.
pt_BR: Incapaz de recuperar a chave.

en: Unable to save API key.
pt_BR: Não foi possível salvar a chave API.

en: Unable to verify nonce. Please refresh the page and try again.
pt_BR: Não foi possível verificar o nonce. Atualize a página e tente novamente.

en: Undefined Service
pt_BR: Serviço indefinido

en: Under 18
pt_BR: Abaixo de 18

en: Unexpected content in the response.
pt_BR: Conteúdo inesperado na resposta.

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Uninstall %s
pt_BR: Desinstalar %s

en: Uninstall %s Add-On
pt_BR: Desinstalar Add-on %s

en: Uninstall Add-On
pt_BR: Desinstalar Add-on

en: Uninstall Gravity Forms
pt_BR: Desinstalar Gravity Form

en: Unique identifier for the feed.
pt_BR: Identificador exclusivo para o recurso.

en: Unique identifier for the resource.
pt_BR: Identificador exclusivo para o recurso.

en: Unit Price
pt_BR: Preço Unitário

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: Unknown request method.
pt_BR: Método solicitado desconhecido.

en: Unread
pt_BR: Não lido

en: Unread &#8212; %1$s
pt_BR: Não lido &#8212; %1$s

en: Unsatisfied
pt_BR: Insatisfeito

en: Unsaved Changes
pt_BR: Alterações não salvas

en: Unsupported Markup
pt_BR: Marcação sem suporte

en: Unsupported transaction type
pt_BR: Tipo de transação não suportada

en: Untitled
pt_BR: Sem Título

en: Untitled Confirmation
pt_BR: Confirmação Sem Título

en: Untitled Form
pt_BR: Formulário Sem Título

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update Available
pt_BR: Atualização disponível

en: Update Form
pt_BR: Atualizar Formulário

en: Update Notification
pt_BR: Atualizar Notificação

en: Update Settings
pt_BR: Atualizar Configurações

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: Updates &lsaquo; %1$s
pt_BR: Atualizações &lsaquo; %1$s

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
pt_BR: As atualizações somente estarão disponíveis se você tiver digitado uma chave de licença válida

en: Updating the id property is not supported
pt_BR: A atualização da propriedade id não é suportada

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade database
pt_BR: Atualização do banco de dados

en: Upgrading Gravity Forms
pt_BR: Atualizando Gravity Forms

en: Upload Your Resume
pt_BR: Carregue seu currículo

en: Upload folder
pt_BR: Pasta de upload

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
pt_BR: Carregar pasta não é gravável. Os recursos de exportação e upload de arquivos não serão funcionais.

en: Upload folder permissions
pt_BR: Permissões de upload da pasta

en: Upload unsuccessful
pt_BR: O envio falhou

en: Upload your resume in .pdf, .doc or .docx format
pt_BR: Carregue seu currículo em formato .pdf, .doc ou .docx

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Usage
pt_BR: Uso

en: Use Current User as Author
pt_BR: Usar o Usuário atual como autor

en: Use Form Setting (%s)
pt_BR: Usar a configuração do Formulário (%s)

en: Use Rich Text Editor
pt_BR: Usar Editor de Texto Rico

en: Use Template
pt_BR: Use o modelo

en: Use Template %s
pt_BR: Usar modelo %s

en: Use Values Submitted in a Different Field
pt_BR: Usar Valores enviados em um Campo Diferente

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
pt_BR: Use um '9' para indicar um caracter numérico.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
pt_BR: Use uma letra minúscula 'a' para indicar um caracter alfabético.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
pt_BR: Use um ponto de interrogação '?' para indicar caracteres opcionais. ATENÇÃO: Todos os caracteres após o ponto de interrogação serão opcionais.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
pt_BR: Use um asterisco '*' para indicar qualquer caracter alfanumérico.

en: Use logged in user as author
pt_BR: Use o usuário autenticado como autor

en: Use the Rich Text Editor
pt_BR: Usar o Editor de texto rico

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
pt_BR: Use essas configurações para manter as entradas apenas enquanto forem necessárias. Lixeira ou excluir as entradas automaticamente mais antigas do que o número de dias especificado. O número mínimo de dias permitido é um. Isso é para garantir que todo o processamento de entrada seja concluído antes de excluir/remover a lixeira. A configuração do número de dias é um mínimo, não um período exato de tempo. A lixeira/exclusão ocorre durante a tarefa cron diária, portanto, algumas entradas podem parecer permanecer até um dia a mais do que o esperado.

en: Use this confirmation if
pt_BR: Use esta confirmação se

en: User
pt_BR: Usuário

en: User (ID: %d) Locale
pt_BR: Usuário (ID: %d) Locale

en: User Agent
pt_BR: Agente do usuário

en: User Defined Price
pt_BR: Preço Definido pelo Usuário

en: User Display Name
pt_BR: Nome de Exibição do Usuário

en: User Documentation
pt_BR: Documentação do Usuário

en: User Email
pt_BR: E-mail do Usuário

en: User IP
pt_BR: IP do usuário

en: User IP Address
pt_BR: Endereço IP do Usuário

en: User Login
pt_BR: Login do Usuário

en: User Notification
pt_BR: Notificação do usuário

en: User Registration Form
pt_BR: Formulário de Inscrição do Usuário

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
pt_BR: Os usuários podem inserir uma data no campo sem usar o seletor de data. Exibe o formato da data para que saibam qual é o formato especificado.

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: VIP Ticket
pt_BR: Bilhete VIP

en: Valid
pt_BR: Válido

en: Valid Input
pt_BR: Entrada válida

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
pt_BR: Chave Válida: Sua chave de licença foi validada com sucesso.

en: Validate Formula
pt_BR: Validar fórmula

en: Validate Keys
pt_BR: Validar chaves

en: Validation Error
pt_BR: Erro de validação

en: Validation Message
pt_BR: Mensagem de Validação

en: Validation Message Placement
pt_BR: Colocação de mensagem de validação

en: Validation Summary
pt_BR: Resumo de Validação

en: Value
pt_BR: Valor

en: Version
pt_BR: Versão

en: Very Important
pt_BR: Muito Importante

en: Very Satisfied
pt_BR: Muito Satisfeito

en: Very Unsatisfied
pt_BR: Muito insatisfeito

en: Very weak
pt_BR: Muito fraca

en: Viet Nam
pt_BR: Vietnã

en: Vietnamese
pt_BR: Vietnamita

en: View
pt_BR: Ver

en: View All Entries
pt_BR: Ver todos os registros

en: View All Forms
pt_BR: Ver Todos os Forms

en: View Entries
pt_BR: Visualizar entradas

en: View Entry Notes
pt_BR: Ver notas de entrada

en: View Form
pt_BR: Ver formulário

en: View Plugin Settings
pt_BR: Exibir configurações de plug-in

en: View System Status
pt_BR: Ver status do sistema

en: View entry number %s
pt_BR: Ver número de entrada %s

en: View file
pt_BR: Ver arquivo

en: View imported forms.
pt_BR: Ver formulários importados.

en: View results generated by this form
pt_BR: Visualizar os resultados gerados por este formulário

en: View the image
pt_BR: Ver a imagem

en: View the image (opens in a new tab)
pt_BR: Ver a imagem (abre em uma nova aba)

en: View version %s details
pt_BR: Ver detalhes da versão %s

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
pt_BR[0]: Visualizações para %s formulário foi redefinida.
pt_BR[1]: As visualizações para %s formulários foram redefinidas.

en: Virgin Islands, British
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_BR: Ilhas Virgens Americanas

en: Virginia
pt_BR: Virgínia

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Visible (%s)
pt_BR: Visível (%s)

en: Visit plugin page
pt_BR: Visitar página do plugin

en: Voided
pt_BR: Cancelado

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
pt_BR: ALERTA! Re-executar o processo de atualização só é recomendado se você estiver enfrentando problemas com seu banco de dados. Esse processo pode levar vários minutos para ser concluído. 'OK' para atualizar. 'Cancelar' para abortar.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
pt_BR: AVISO! Esta operação não pode ser desfeita. Esvaziar a lixeira? 'Ok' para esvaziar a lixeira. 'Cancelar' para abortar.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
pt_BR: AVISO! Esta operação não pode ser desfeita. Excluir permanentemente todos os spams? 'Ok' para excluir. 'Cancelar' para abortar.

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
pt_BR: CUIDADO: Você está prestes a excluir TODOS os registros associadas aos formulários selecionados.

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
pt_BR: ATENÇÃO: Você está prestes a apagar esse formulário e TODOS os registros contidos nele.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
pt_BR: Aviso: Você está prestes a excluir esta confirmação.

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
pt_BR: ATENÇÃO: Você está prestes a apagar esse formulário e TODOS os registros contidos nele.

en: WARNING: You are about to delete this item.
pt_BR: ATENÇÃO: Você está prestes a excluir este item.

en: WARNING: You are about to delete this notification.
pt_BR: Aviso: Você está prestes a excluir esta notificação.

en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

en: Want to keep up-to-date with our latest news and announcements?
pt_BR: Quer manter-se atualizado com nossas últimas notícias e anúncios?

en: Warning
pt_BR: Aviso

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
pt_BR: Aviso! TODAS as configurações de %s serão excluídas. Isto não pode ser desfeito. 'OK' para excluir, 'Cancelar' para abortar

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
pt_BR: Atenção! TODOS os dados do Gravity Forms, incluindo os registros de formulário serão excluídos. Isto não pode ser desfeito. 'OK' para excluir, em 'Cancelar' para parar

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
pt_BR: Aviso! Esta assinatura será cancelada. Isto não pode ser desfeito. 'OK' para cancelar a assinatura, 'Cancelar' para abortar

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
pt_BR: Aviso! O uso de um e-mail de terceiros no campo De Email pode impedir que sua notificação seja entregue. É melhor usar um email com o mesmo domínio do seu site. %sMais detalhes em nossa documentação.%s

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
pt_BR: Aviso: o downgrade do Gravity Forms não é recomendado.

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
pt_BR: Aviso: isso afetará todas as entradas que forem mais antigas que o número de dias especificado.

en: Watch the video below to help you get started with Gravity Forms, or jump straight in and begin your form building journey!
pt_BR: Assista ao vídeo abaixo para ajudá-lo a começar com o Gravity Forms, ou pule direto e comece sua jornada de construção de formulários!

en: We
pt_BR: Qua

en: We believe there's a better way to manage your data and forms. Are you ready to create a form? Let's go!
pt_BR: Acreditamos que existe uma maneira melhor de gerenciar seus dados e formulários. Você está pronto para criar um formulário? Vamos!

en: We have received your application.
pt_BR: Recebemos sua inscrição.

en: We have received your inquiry
pt_BR: Recebemos sua pergunta

en: We have received your registration.
pt_BR: Recebemos sua inscrição.

en: We love improving the form building experience for everyone in our community. By enabling data collection, you can help us learn more about how our customers use Gravity Forms. %1$sLearn more...%2$s
pt_BR: Adoramos melhorar a experiência de criação de formulários para todos em nossa comunidade. Ao habilitar a coleta de dados, você pode nos ajudar a saber mais sobre como nossos clientes usam o Gravity Forms. %1$sSaiba mais...%2$s

en: We recommend you enable this feature to ensure Gravity Forms runs smoothly.
pt_BR: Recomendamos que você ative esse recurso para garantir que o Gravity Forms seja executado sem problemas.

en: We would love to chat with you. How can we get in touch?
pt_BR: Adoraríamos conversar com você. Como podemos entrar em contato?

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
pt_BR: Nós gostaríamos de ouvir você! Preencha este formulário e nós entraremos em contato em breve.

en: Weak
pt_BR: Fraca

en: Web Server
pt_BR: Servidor Web

en: Webinar Registration Form
pt_BR: Formulário de Inscrição Webinar

en: Wednesday
pt_BR: quarta-feira

en: Week
pt_BR: Semana

en: Weekly
pt_BR: Semanalmente

en: Welcome aboard! We're excited to have you join us. Look out for an email coming shortly with course details.
pt_BR: Bem-vindo a bordo! Estamos muito felizes em ter você conosco. Fique atento, em breve enviaremos um e-mail com os detalhes do curso.

en: Welcome aboard! You're now a member - we're thrilled to have you with us. We'll be in touch shortly with more information on getting started and making the most of your membership.
pt_BR: Bem-vindo(a) a bordo! Você agora é membro e estamos muito felizes em ter você com a gente. Entraremos em contato em breve com mais informações sobre como começar e aproveitar ao máximo sua assinatura.

en: Welcome to Gravity Forms
pt_BR: Bem-vindo ao Gravity Forms

en: West Virginia
pt_BR: Virgínia Ocidental

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: We’ve brought our beautiful Orbital form theme into the form editor! With 2.9 you’ll find a more consistent and visually-pleasing form editing experience, closely mirroring how your form will look on the front end.
pt_BR: Trouxemos nosso lindo tema de formulário Orbital para o editor de formulários! Com a versão 2.9, você encontrará uma experiência de edição de formulários mais consistente e visualmente agradável, espelhando de perto como seu formulário ficará no front-end.

en: What type of request is this?
pt_BR: Que tipo de solicitação é essa?

en: What types of forms do you want to create?
pt_BR: Que tipos de formulários você deseja criar?

en: What types of forms have you created with Acme Products?
pt_BR: Que tipos de formulários você criou com os produtos Acme?

en: What would you like to do next?
pt_BR: O que você gostaria de fazer a seguir?

en: What's on your mind?
pt_BR: O que você está pensando?

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
pt_BR: Quando condições estão ativadas, as submissões de formulários serão apenas enviadas para o gateway de pagamento quando as condições forem atendidas. Quando desativadas, todos as submissões de formulários serão enviadas para o gateway de pagamento.

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
pt_BR: Quando ativado, todos os arquivos enviados para os campos de Upload de arquivos serão anexados ao e-mail de notificação.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
pt_BR: Quando ativado, a formatação automática insere quebras de parágrafo automaticamente. Desative a auto-formatação ao usar HTML para criar o conteúdo da notificação.

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
pt_BR: Quando ativada, a auto-formatação insere quebras de parágrafo automaticamente. Desative a auto-formatação ao usar HTML para criar o conteúdo de confirmação.

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
pt_BR: Quando ativado, as margens são adicionadas para alinhar corretamente o conteúdo HTML com outros campos do formulário.

en: When is the best time for us to reach you via telephone?
pt_BR: Qual é o melhor horário para entrarmos em contato com você por telefone?

en: Whether or not to display the form description.
pt_BR: Mostrar ou não a descrição do formulário.

en: Whether or not to display the form title.
pt_BR: Mostrar ou não o título do formulário.

en: Whether the entry has been read.
pt_BR: Se a entrada foi lida.

en: Whether the entry is starred.
pt_BR: Se a entrada é marcada com uma estrela.

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
pt_BR: Se a transação foi cumprida, se aplicável.

en: Which product do you need help with?
pt_BR: Com qual produto você precisa de ajuda?

en: Widowed
pt_BR: Viúvo(a)

en: Word of Mouth
pt_BR: Boca a boca

en: WordPress (Local) Timezone
pt_BR: Fuso horário do WordPress (local)

en: WordPress Alternate Cron
pt_BR: Cron alternativo do Wordpress

en: WordPress Cron
pt_BR: Cron do Wordpress

en: WordPress Debug Log
pt_BR: Debug de Registros Wordpress

en: WordPress Debug Mode
pt_BR: Modo de Debug do Wordpress

en: WordPress Environment
pt_BR: Ambiente Wordpress

en: WordPress Memory Limit
pt_BR: Limite de Memória do Wordpress

en: WordPress Multisite
pt_BR: Multisite Wordpress

en: WordPress Script Debug Mode
pt_BR: Script do Modo de Debug do Wordpress

en: WordPress Version
pt_BR: Versão do WordPress.

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
pt_BR: O WordPress passou com êxito o e-mail de notificação para o servidor de envio.

en: WordPress was unable to send the notification email.
pt_BR: O WordPress não conseguiu enviar o e-mail de notificação.

en: Would You
pt_BR: Você iria...

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
pt_BR: Gostaria de excluir este arquivo? 'Cancelar' para parar. 'OK' para excluir

en: Writable
pt_BR: Gravável

en: Write
pt_BR: Escreva

en: YYYY
pt_BR: AAAA

en: YYYY dash MM dash DD
pt_BR: YYYY barra MM barra DD

en: YYYY dot MM dot DD
pt_BR: YYYY ponto MM ponto DD

en: YYYY slash MM slash DD
pt_BR: YYYY barra MM barra DD

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
pt_BR: Você está prestes a excluir este registro. 'Cancelar' para parar, 'OK' para excluir.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
pt_BR: Você está prestes a mover este formulário para a lixeira. 'Cancelar' para abortar. 'OK' para excluir.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
pt_BR: Você está prestes a mover este formulário para a lixeira. 'Cancelar' para parar, 'OK' para mover para a lixeira.

en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
pt_BR: Você pode <a href="%s">editar esta postagem</a> na página de postagem.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
pt_BR: Você pode atualizar para a versão mais recente automaticamente ou baixar a atualização e instalá-la manualmente.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
pt_BR: Você pode atualizar automaticamente para a versão mais recente ou baixar a atualização e instalar manualmente. %sAtualizar Automaticamente%s %sBaixar Atualização%s

en: You cannot add a Multiple Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
pt_BR: Você não pode adicionar um campo de múltipla escolha a um formulário que usa marcação legada. Edite as configurações do formulário e desative a marcação legada.

en: You cannot add an Image Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
pt_BR: Você não pode adicionar um campo Image Choice a um formulário que usa marcação legada. Edite as configurações do formulário e desative a marcação legada.

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
pt_BR: Você não pode reenviar notificações para esses registros porque este formulário atualmente não possui notificações configuradas.

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
pt_BR: Você não pode reenviar notificações para este registro porque atualmente este formulário não possui quaisquer notificações configuradas.

en: You do not have permission to perform this action.
pt_BR: Você não tem permissão para executar esta ação.

en: You don't have adequate permission to delete entries.
pt_BR: Você não possui a permissão adequada para excluir registros.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
pt_BR: Você não tem a permissão adequada para excluir formulários.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
pt_BR: Você não possui permissão para excluir notas.

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para duplicar formulários.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
pt_BR: Você não tem permissão para editar registros.

en: You don't have adequate permission to preview forms.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para visualizar formulários.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para restaurar entradas.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para restaurar formulários.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para excluir entradas.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para excluir formulários.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
pt_BR: Você não tem permissão para desinstalar o Gravity Forms.

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
pt_BR: Você não tem permissão adequada para desinstalar este complemento:

en: You don't have adequate permission to view entries.
pt_BR: Você não tem permissão para ver registros.

en: You don't have adequate permission to view this page
pt_BR: Você não tem a permissão adequada para visualizar esta página

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
pt_BR: Você não tem permissão para excluir formulários.

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para restaurar entradas.

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para restaurar formulários.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para excluir entradas.

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
pt_BR: Você não tem permissão adequada para excluir formulários.

en: You don't have any API keys. Let's add one by clicking the Add Key button below.
pt_BR: Você não possui nenhuma chave de API. Vamos adicionar uma clicando no botão Adicionar chave abaixo.

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
pt_BR: Você não possui nenhum formulário ativo. Vamos %scriar algum%s

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
pt_BR: Você não possui qualquer feed configurado. Vamos %scriar um%s!

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
pt_BR: Você não tem nenhum formulário. Vamos %s criar um %s!

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
pt_BR: Você não tem nenhum formulário ainda. Vamos %scriar um%s!

en: You don't have permissions to view this page
pt_BR: Você não tem permissão para ver esta página

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
pt_BR: Você não tem permissões suficientes para atualizar as configurações deste formulário.

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
pt_BR: Você não tem permissões suficientes para atualizar as configurações.

en: You have received a new donation.
pt_BR: Você recebeu uma nova doação.

en: You have successfully entered our competition
pt_BR: Você entrou com sucesso em nossa competição

en: You have successfully saved your form!
pt_BR: O formulário foi salvo com sucesso!

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
pt_BR: Você pode substituir as configurações de notificação padrão digitando uma lista de e-mails delimitados por vírgulas para os quais as notificações selecionadas devem ser enviadas.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
pt_BR: Você precisa adicionar um campo de Cartão de Crédito ao seu formulário antes de criar um feed. Vamos %sadicionar um%s!

en: You must add a Product field to the form first.
pt_BR: Você deve adicionar um campo Produto ao formulário primeiro.

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
pt_BR: Você deve adicionar um campo de endereço de e-mail ao formulário para ativar essa configuração.

en: You must be logged in to upload files to this form.
pt_BR: Você deve estar logado para enviar este formulário.

en: You must be logged in to use this form.
pt_BR: Você deve estar logado para usar este formulário.

en: You must have at least one form to use the block.
pt_BR: Você deve ter pelo menos um formulário para usar o bloco.

en: You must provide a description.
pt_BR: Você deve fornecer uma descrição.

en: You must select a valid hour.
pt_BR: Você deve selecionar uma hora válida.

en: You must select a valid minute.
pt_BR: Você deve selecionar um minuto válido.

en: You must select at least one type of notification to resend.
pt_BR: É preciso selecionar ao menos um tipo de notificação para reenviar.

en: You must select either am or pm.
pt_BR: Você deve selecionar am ou pm.

en: You must specify a valid Redirect URL.
pt_BR: Você deve especificar uma URL de Redirecionamento válida.

en: You now have control
pt_BR: Agora você tem controle

en: You're about to delete this field. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
pt_BR: Você está prestes a excluir este campo. 'Cancelar' para parar. 'OK' para excluir

en: Your Address
pt_BR: Seu endereço

en: Your Comments/Questions
pt_BR: Seus comentários/perguntas

en: Your Email
pt_BR: O seu e-mail

en: Your Email Address
pt_BR: Seu endereço de email

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
pt_BR: A sua chave de licença de suporte Gravity Forms é utilizada para verificar o seu pacote de suporte, ativar atualizações automáticas e receber suporte.

en: Your IP address has been temporarily blocked for exceeding our API rate limits. Please try again in a few minutes. If the issue persists, %1$scontact support%2$s.
pt_BR: Seu endereço IP foi bloqueado temporariamente por exceder nossos limites de taxa de API. Tente novamente em alguns minutos. Se o problema persistir, %1$sentre em contato com o suporte%2$s.

en: Your License Details
pt_BR: Detalhes da sua licença

en: Your Name
pt_BR: Seu nome

en: Your Personal Information
pt_BR: Suas informações pessoais

en: Your Phone
pt_BR: Seu telefone

en: Your Previous Employers
pt_BR: Seus empregadores anteriores

en: Your browser does not have permission to paste from the clipboard. <p>Please navigate to <strong>about:config</strong> and change the preference <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> to <strong>true</strong>.
pt_BR: Seu navegador não tem permissão para colar da área de transferência. <p>Navegue até <strong>about:config</strong> e altere a preferência <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> para <strong>true</strong>.

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
pt_BR: A sua mensagem de confirmação parece conter Tags de mesclagem como valor para um atributo HTML. Dependendo do atributo e do tipo de campo, isto pode ser arriscado. %sMais detalhes%s

en: Your database is up-to-date.
pt_BR: O seu banco de dados está atualizado.

en: Your database version is out of date.
pt_BR: O seu banco de dados está desatualizado.

en: Your emails do not match.
pt_BR: Seus e-mails não coincidem.

en: Your form could not be found
pt_BR: Seu formulário não pode ser encontrado

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
pt_BR: O formulário não tem um campo de e-mail. Adicione um campo de e-mail ao seu formulário e tente novamente.

en: Your form doesn't have any fields.
pt_BR: Seu formulário não possui campos.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
pt_BR: Seu formulário não foi enviado. Tente novamente em alguns minutos.

en: Your license key has been successfully validated.
pt_BR: Sua chave de licença de suporte foi validada com sucesso.

en: Your license key was not updated.
pt_BR: Sua chave de licença não foi atualizada.

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
pt_BR: A sua senha não é suficientemente segura. DICA%s: para torná-la mais segura, utilize letras maiúsculas e minúsculas, números e símbolos como ! " ? $ %% ^ & ).

en: Your passwords do not match.
pt_BR: Suas senhas não coincidem.

en: Your request has been sent to %s.
pt_BR: Seu pedido foi enviado para %s.

en: Your request was rejected
pt_BR: Sua solicitação foi rejeitada

en: Your session has expired. Please refresh the page and try again.
pt_BR: Sua sessão expirou. Atualize a página e tente novamente.

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
pt_BR: Seu sistema não atende aos requisitos mínimos para este complemento (%d erros).

en: Your version of %s is up to date.
pt_BR: Sua versão do %s está atualizada

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
pt_BR: A sua versão do Gravity Forms está atualizada

en: ZIP / Postal Code
pt_BR: Código postal

en: ZIP Code
pt_BR: CEP

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Zip
pt_BR: CEP

en: Zip / Postal Code
pt_BR: CEP / Código Postal

en: Zip Code
pt_BR: Código postal

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
pt_BR: Código posta/ com opcional mais quatro

en: [deleted]
pt_BR: [removido]

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
pt_BR: \'Cancelar\' para parar, \'OK\' para excluir.

en: about deprecated ready classes
pt_BR: sobre classes prontas obsoletas

en: about form legacy markup
pt_BR: sobre a marcação legada do formulário

en: add another rule
pt_BR: adicione outra regra

en: added
pt_BR: adicionado

en: and log all messages
pt_BR: e registrar todas as mensagens

en: and log only error messages
pt_BR: e registrar apenas mensagens de erro

en: button
pt_BR: botão

en: by
pt_BR: por

en: cURL Enabled
pt_BR: cURL Ativado

en: close window
pt_BR: fechar janela

en: complete.
pt_BR: completo.

en: confirmation
pt_BR: confirmação

en: contains
pt_BR: contém

en: day(s)
pt_BR: dia(s)

en: dd-mm-yyyy
pt_BR: dd-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
pt_BR: dd.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
pt_BR: dd/mm/aaaa

en: delete log
pt_BR: excluir registros

en: delete this field
pt_BR: exclua este campo

en: dismiss
pt_BR: dispensar

en: display grid
pt_BR: mostrar grade

en: does not have an image
pt_BR: não tem imagem

en: duplicate this field
pt_BR: duplique este campo

en: eCommerce Form
pt_BR: formulário de comércio eletrônico

en: ends with
pt_BR: termina com

en: enter name
pt_BR: digitar nome

en: entries
pt_BR: registros

en: entry
pt_BR: registro

en: field
pt_BR: campo

en: field added to form
pt_BR: campo adicionado ao formulário

en: form | forms
pt_BR[0]: formulário

en: greater than
pt_BR: maior que

en: if
pt_BR: se

en: in progress
pt_BR: em progresso

en: infinite
pt_BR: infinito

en: is
pt_BR: é

en: is no longer necessary.
pt_BR: não é mais necessário.

en: is not
pt_BR: não é

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
pt_BR: não é suportado. Use um dos cartões de crédito aceitos.

en: jump to this field's settings
pt_BR: pule para as configurações deste campo

en: less than
pt_BR: menor que

en: max characters
pt_BR: máx. de caracteres

en: max.
pt_BR: máx.

[ctx: metabox title]
en: Filter
pt_BR: Filtro

en: mm/dd/yyyy
pt_BR: mm/dd/aaaa

en: month(s)
pt_BR: mês(es)

en: notification
pt_BR: notificação

en: notification routing
pt_BR: rota de notificação

en: of
pt_BR: de

en: of the following match:
pt_BR: coincidir com:

en: options:
pt_BR: opções:

en: or
pt_BR: ou

en: or drag and drop
pt_BR: ou arraste e solte

en: orders
pt_BR: pedidos

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt_BR: %1$s de %2$s

en: per day
pt_BR: por dia

en: per month
pt_BR: por mês

en: per week
pt_BR: por semana

en: per year
pt_BR: por ano

en: reCAPTCHA Language
pt_BR: Idioma do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Secret Key
pt_BR: Chave secreta do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
pt_BR: Configurações do reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Site Key
pt_BR: Chave de site reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
pt_BR: Tema reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Type
pt_BR: Tipo de reCAPTCHA

en: reCAPTCHA keys are invalid.
pt_BR: As chaves reCAPTCHA são inválidas.

en: reCAPTCHA settings
pt_BR: configurações do reCAPTCHA

en: recommended size:
pt_BR: tamanho recomendado:

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
pt_BR: Qualquer um

en: remove this rule
pt_BR: remova esta regra

en: sale
pt_BR: oferta

en: sales
pt_BR: vendas

en: show empty fields
pt_BR: mostrar os campos vazios

en: show structure
pt_BR: mostrar estrutura

en: starts with
pt_BR: começa com

en: subscriptions
pt_BR: assinaturas

en: swatch
pt_BR: amostra

en: this field if
pt_BR: este campo se

en: this form button if
pt_BR: este botão se

en: this page if
pt_BR: esta página se

en: this section if
pt_BR: esta seção se

[ctx: toolbar label]
en: Sales
pt_BR: Vendas

en: total entries
pt_BR: total de registros

en: version
pt_BR: versão

en: view log
pt_BR: ver registros

en: week(s)
pt_BR: semana(s)

en: year(s)
pt_BR: ano(s)

en: yyyy-mm-dd
pt_BR: dd-mm-yyyy

en: yyyy.mm.dd
pt_BR: aaaa.mm.dd

en: yyyy/mm/dd
pt_BR: aaaa/mm/dd

en: {0} of the following match:
pt_BR: {0} da seguinte correspondência:

en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
pt_BR: {field_label} - {field_type}, pule para as configurações deste campo

en: Åland Islands
pt_BR: Ilhas Åland
